austrian-work-visa_2

4636 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۲/۰۳ در ۱۲:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۵ در ۸:۲۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بسیاری از افرادی که در پی مهاجرت کاری به کشورهای اروپایی اند خواستار دریافت اطلاعات از شرایط ویزای کاری اتریش ۲۰۱۹ – ۲۰۲۰ می باشند. راه های مهاجرت از طرق مختلفی از قبیل تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و پناهندگی صورت می گیرد. کشور اتریش نیز به خاطر داشتن شرایط اجتماعی و اقتصادی بسیار خوبی که دارد، یکی از مقاصد اصلی مهاجران است. مجموع این عوامل باعث شده که این کشور یکی از هدف های اصلی برای مهاجرت کاری باشد.

 • هزینه های جانبی ویزای کاری اتریش چیست؟
 • جدول امتیازبندی ویزای کاری اتریش شامل چه توانایی هایی است؟
 • لیست مشاعل مورد نیاز یا رشته هایی که امتیاز بیشتری برای این نوع ویزا دارند کدامند؟
 • مدارک لازم ویزای کاری اتریش در سال ۲۰۲۰ چیست؟
 • امتیازبندی جدید به چه صورت است؟

بعنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای اتحادیه اروپا، اتریش مقصد ایده آل بسیاری از متخصصین مجرب برای زندگی و کار است. این کشور دارای اقتصاد قوی و پویایی است که به موجب آن، شاهد رشد و ترقی در بسیاری از زمینه ها بوده است. نرخ پایین بیکاری را میتوان از بهترین شاخص ها برای اقتصاد این کشور دانست و در واقع می توان گفت که دلیل آن، سطح بسیار بالای درآمد افراد در این کشور است.

البته سطح بالای زندگی در این کشور فقط محدود به مسائل اقتصادی نیست بلکه دارای سطح بالایی در جمیع جهات زندگی اجتماعی میباشد. نکته دیگر اینکه این کشور مشترکات و مشابهات بسیاری به کشور آلمان دارد تا جایی که می توان آن ها را نسخه ای کوچک و یا بزرگ شده از یکدیگر دانست.

austrian work visa - ویزای کاری اتریش

شرایط ویزای کاری اتریش

مقامات اتریشی ۳ نوع اجازه کار برای متقاضیان ویزای جستجوی کار اتریش صادر می کنند:

 • اجازه کاری محدود (برای مدت یک سال)
 • اجازه کاری (برای ۲ سال)
 • اجازه کاری نامحدود (برای ۵ سال)

اجازه کاری محدود، مختص یک شغل خاص است و می بایست برای کارفرمای خاص و در مکان مشخصی انجام پذیرد. اگر فرد فقط موقعیت مکانی خود را تغییر دهد در حالیکه برای همان شرکت قبلی کار می کند، نیاز دارد برای اجازه محدود کاری (Beschäftigungsbewilligung) دیگری درخواست دهد. اگر به مدت یکسال با استفاده از مجوز کاری محدود مشغول به کار بوده باشد، هم می تواند یک مجوز کاری محدود دیگر دریافت نماید، هم می تواند برای مجوز کاری حقیقی (Arbeitserlaubnis) درخواست دهد که در واقع برای یک محدوده مشخص در اتریش معتبر است و به فرد این اجازه را می دهد که کارفرمای خود را تغییر دهد. بعد از گذشت مدت زمانی دو ساله می تواند اجازه کاری خود را تمدید نماید.

فرم درخواست ویزای کار اتریش و اقامت

فرم درخواست ویزای کار اتریش که از سفارت اتریش و سایت سفارت اتریش قابل رویتو دانلود میباشد باید به صورت کامل و تمام و کمال پر شود در روز مصاحیه ارائه شود. سوالهای سفارت اتریش برای روز مصاحبه این قبیل سوالهاست: دلیل انتخاب اتریش چیست؟ دلیل تحصیل و اخذ مدرک در مورد رشته ی اقدامی؟ و همچنین چه شناختی از اتریش داریرد و کدام شهر و کجای اتریش را برای زندگی انتخاب کرده اید؟

در صورتیکه فرد برای مدت ۵ سال بطور قانونی کار کرده، می تواند جهت دریافت اجازه کاری نامحدود (Befreiungsschein) درخواست دهد. در صورتیکه بتواند این نوع مجوز کاری را اخذ نماید، آزاد است هر شغلی را در هر نقطه ای از اتریش برای مدت زمانی ۵ ساله انتخاب نماید. بطور خلاصه می توان گفت که فرد ابتدای امر برای مجوز کاری محدود اپلای می نماید. سپس نیاز دارد ۳ دوره زمانی (که هر کدام از آنها ۲ ساله است) را تحت اجازه کاری (Arbeitserlaubnis) مشغول به کار باشد و سرانجام بعد از گذشت ۵ سال می تواند اجازه کاری نامحدود را اخذ نماید.

مهاجرت کاری به چین

کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش

اگر کسی در سال ۲۰۲۰ قصد آمدن به اتریش برای پیدا کردن کار یا شروع تجارت مدنظر خود را دارد می بایست ابتدا اجازه آن را از دولت اتریش اخذ نماید. در اکثر مواقع، مهاجرت به اتریش مطابق یک سیستم امتیازبندی بنام “کارت قرمز-سفید-قرمز” میسر می شود. راه های متعدد اخذ کارت قرمز-سفید-قرمز در ظاهر ممکن است بسیار پیچیده بنظر بیاید.

اگر کسی کارت قرمز-سفید-قرمز را دارد می تواند برای ویزای خانواده نیز درخواست دهد. مطابق اهداف این اپلیکیشن، همسر فرد و کودکان زیر ۱۸ سال (که شامل فرزند خوانده های فرد نیز می شود) تحت پوشش هستند. این امکان فراهم است که یک کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس برای همسر اخذ نمود. از این طریق، آنها این امکان را دارند که به محض ورود به اتریش شغلی یافته و مشغول به کار شوند.

پروسه اخذ ویزای کاری اتریش

اکثریت مهاجرت ها به اتریش بر مبنای یک سیستم منعطف است که به نام کارت قرمز-سفید-قرمز شناخته شده است. دریافت این کارت بستگی به سطح مهارت های فرد و صلاحیت وی بعلاوه نوع کاری که مدنظر است در اتریش انجام دهد و کمبودهای موجود در بازار کار، دارد. صرف نظر از نوع ویزا یا مجوزی که تمایل به کسب آن وجود دارد، از فرد خواسته می شود که ثابت نماید توانایی مالی برای ساپورت هزینه های خود در این کشور و پرداخت بیمه درمانی و هزینه های فراهم کردن مکانی برای زندگی را دارد. مدارک دقیقی که بدین منظور نیاز به فراهم کردنش دارد مطابق نوع ویزای انتخابی متفاوت است. زیرا پارامترهایی وجود دارند که می بایست با توجه به نوع ویزا ثابت نماید امتیازات مربوطه آن را دارا می باشد.

لیست مشاغل مورد نیاز اتریش

لیست مشاغل مورد نظر اتریش ۲۰۱۹ – ۲۰۲۰ در گروه های مختلف زیر وجود دارد:

 • گروه فنی و مکانیک
 • گروه ساخت و ساز
 • گروه فناوری اطلاعات it و نرم افزار
 • گروه پزشکی و پرستاری
 • گروه کشاورزی،
 • گروه فناوری ارتباطات و مخابرات
 • گروه تجارت

گروه فنی و مکانیک

زیر گروه فنی و مکانیک به شرح زیر میباشد:

تراشکاری ماشین تکنسین و مهندس مکانیک
مهندس سازه مهندس سیستم تهویه
مهندس قطعات و ابزار مهندس قطعات و ابزار
مهندس مکانیک

گروه ساخت و ساز

زیر گروه ساخت و ساز به شرح زیر میباشد:

مهندس خدمات ساختمان (گرمایش/ تهویه/ بهداشتی) مهندسی عمران-عمران
مهندسی عمران-سازه مهندس ساخت و ساز
مهندس طراحی مهندس طراحی

گروه فناوری اطلاعات it و نرم افزار

زیر گروه فناوری اطلاعات it و نرم افزار به شرح زیر میباشد:

مهندس برنامه نویسی مهندس IT
مهندس وب مهندس تکنولوژی تصویر برداری
مهندس نرم افزار متخصص سرپرست اینترنت
مهندس اتوماسیون مهندسی کامپیوتر

گروه مهندسی برق و مخابرات

زیر گروه مهندسی برق و مخابرات به شرح زیر میباشد:

مهندس تکنولوژی تصویر برداری تکنسین و مهندس برق
مهندس تکنولوژی انرژی مهندس اتوماسیون
مهندسی برق – مخابرات مهندسی برق – قدرت
مهنسی برق – الکترونیک مهندسی برق – کنترل

گروه تجارت و مدیریت و بزینس

زیر گروه تجارت و مدیریت و بیزینس به شرح زیر میباشد:

مدیریت مالی مدیریت صنعتی
مدیریت اجرایی مدیریت کسب و کار
مدیریت ورزشی مدیریت جهانگردی و توریسم
مدیریت فن آوری اطلاعات مدیریت رسانه
شرایط پناهندگی در انگلستان

 

موسسات و سایت های کاریابی اتریش

اگر چه اتریش همانند آلمان ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوگر کار دارد و در نتیجه افراد می توانند با حضور در خاک آن راحت تر و سریع تر شغل مناسبی پیدا کنند٬ اما همچنان آشنایی قبلی می تواند به متقاضیان کمک کند. دلیل این امر اعتبار این ویزاست که تنها ۶ ماه می باشد در نتیجه اگر از قبل افراد رزومه خود را برای سایت ها و موسسات کاریابی در اتریش بفرستند فرایند کاریابی آن ها سرعت می گیرد. مهم ترین سایت های کاریابی در اتریش عبارتند از:

رتبه نام سایت یا موسسه
۱ jobs in Vienna
۲ glassdoor
۳ startus
۴ indeed
۵ austria job
۶ the local
۷ job board finder

هزینه ویزای کاری اتریش

هزینه های جانبی پروسه ویزای جستجوی کار اتریش کم نیستند و حدود ۲۵۰۰€ (یورو) می باشد. این هزینه ها بابت موارد زیر میباشد. مدرک اجاره نامه اتریشی و بیمه نامه اتریشی، همچنین هزینه ترجمه مدارک تحصیلی و مدارک کاری و تاییدیه وزارت امور خارجه و دادگستری و همچنین تایید سفرات اتریش برای هر مدرک و هر پانچ ۸۵€ (یورو) و… تمامی این هزینه ها در صورت عدم موفقیت سوخت می شود و عملا ریسک این مسیر این هزینه ها می باشد.

ویزای کاری اتریش برای قشر خاصی از افراد نیز صادر می گردد. برای کارگران فصلی که در صنعت گردشگری، کشاورزی و جنگلبانی مشغول به کار هستند پیشنهاد می نماید. این ویزا برای افراد تنها در صورتی صادر خواهد شد که مقامات ذیربط قانع شوند کار مربوطه ممکن نیست که توسط یک شخص بومی انجام پذیرد. ویزاهایی که برای افرادی که به جهت فعالیت در حوزه محصولات کشاورزی صادر می شود نهایتا برای مدت ۶ هفته می باشد. اما سایر کارگران فصلی ویزایشان تا ۶ ماه هم اعتبار خواهد داشت. فردی اگر با ویزای تحصیلی و بعنوان دانشجو در اتریش حضور دارد به صورت تمام وقت اجازه کار ندارد؛ می تواند برای اخذ مجوز استخدام مخصوصی درخواست دهد و این مجوز این امکان را برای وی فراهم می آورد که ۱۰ یا ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

Austrian work visa 1 - ویزای کاری اتریش

مدارک ویزای کاری اتریش

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری اتریش عبارتند از:

 • سند مسافرتی معتبر
 • گواهی تولد
 • عکس پاسپورت
 • مدارکی مبنی بر اینکه برای محل اقامت خود مکانی را در نظر گرفته اید.
 • بیمه درمانی معتبر
 • اثبات توانایی شما برای ساپورت مالیشما باید
 • شواهدی مبتنی بر اقامتگاه های محلی در اتریش ارائه کنید (به عنوان مثال با تهیه قرارداد اجاره نامه)، که متراژ برای اعضای خانواه فرد مناسب باشد.

علاوه بر اینها، فرد ملزم به فراهم آوردن مدارک و شواهدی است که ادعاهای وی در خصوص مواردی که قرار است بابت آن امتیاز دریافت کند را اثبات نماید. بعنوان مثال فرد می بایست گواهی مدارک خود، مدارک پرداخت مالیات، تصدیقیه تجربه کاری و همچنین مدرکی که سطح و توانایی زبان وی را مشخص می کند را ارائه دهد. اگرچه ویزای کاری اتریش و رسیدن به اقامت اتریش، در سال ۲۰۲۰ دشوار است اما اخذ اقامت این کشور فوق العاده توسعه یافته که آمار بیکاری آن تنها ۳.۸% بسیار ارزشمند می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.