114 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۰۴ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۵ در ۷:۳۹ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تحصیل کارشناسی در چین با ۴۰ دانشگاه رتبه بالا در رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان می تواند دارای جذابیت های بسیار برای علاقه مندان به تحصیل در چین باشد. دانشگاه های برتر چین همانند دانشگاه تسینگوآ (با رتبه ۱۵جهانی)، دانشگاه پکینگ (با رتبه ۳۰ جهانی) و دانشگاه فودان (با رتبه ۴۴ جهانی) همه ساله از بین متقاضیان خارجی اقدام به پذیرش دانشجویان با استعداد و صلاحیت دار می کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی معمولا در چین ۴ سال به طول می انجامد و دانشجویان می توانند برنامه تحصیلی خود را به زبان انگلیسی انتخاب گنند.

از شرایط ورود به دانشگاه های چینی در مقطع کارشناسی می توان به برخورداری از مدرک دیپلم متوسطه معتبر، داشتن مدرک زبان انگلیسی در قالب آزمون های IELTS و TOEFL و نیز مهارت زبان چینی (در قالب آزمون HSK) می‌باشد. شما با تحصیل کارشناسی در چین همچنین از امتیاز شهریه های پایین (بین US$2,000 الی ۴,۰۰۰$ دلار) برخوردار خواهید شد.

شرایط تحصیل کارشناسی در چین

چین به واسطه کیفیت آموزش عالی برتر، دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی مختلف، فرصت های کار ضمن و پس از تحصیل، هزینه بسیار پایین تحصیلی، تحصیل به زبان انگلیسی، استفاده از فرصت های بورس تحصیلی مقصد تحصیلی برتری برای اکثر دانشجویان خارجی محسوب می شود. کارشناسی در چین مقطعی است که حدود ۴ سال طول می کشد ولی در طی این ۴ سال شما با مبانی نظری و کاربردی علوم آشنا شده و برای بازار کار یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از این آماده می شوید.

از مهمترین برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور چین می توان به تحصیل پزشکی MBBS، تحصیل مهندسی، تحصیل اقتصلد، حسابداری و مدیریت بازرگانی، MBA، تحصیل رشته های هنر و حقوق اشاره کرد که متقاضیان فراوانی دارد. لازم به یادآوری مجدد است که از شرایط اصلی تحصیل کارشناسی می توان به داشتن مدرک دیپلم متوسطه، داشتن مدرک زبان انگلیسی و نیز قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های چینی می باشد. محدودیت سنی برای درخواست تحصیل کارشناسی در چین حدود سن ۲۵ سال به بالا می باشد.

bachelors degree in china 2 - تحصیل کارشناسی در چین

دانشگاه ها و رشته های برتر کارشناسی در چین

همانطوری که در مطالب پیشین هم بیان شد، در طی سالیان اخیر دانشگاه های چین به توسعه زیادی دست یافته اند و جایگاه حقیقی خود را در رتبه های بین المللی پیدا کرده اند. مطابق رنکینگ دانشگاه های برتر جهانی QS در سال ۲۰۱۹، حدود ۴۰ دانشگاه چینی در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند و از این تعداد، ۶ دانشگاه در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر جهانی قرار دارند که لیست زیر علاوه بر معرفی این دانشگاه ها همچنین شامل مشخصات دیگری است که ملاحظه می کنید:

نام دانشگاه رتبه بین المللی شرایط دانشگاه
دانشگاه تسینگوآ ۱۷

تعداد دانشجو: ۴۶۰۰۰رشته های معروف: معماری، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و علوم مواد

مورد تایید وزارت علوم ایران: می باشد

دانشگاه پکینگ ۳۰

تعداد دانشجو: ۲۵۰۰۰رشته های معروف: شیمی، دندانپزشکی، زبان های مدرن، زبان شناسی، علوم مواد

مورد تایید وزارت علوم ایران: می باشد

دانشگاه فودان ۴۴

تعداد دانشجو: ۳۲۰۰۰رشته های معروف: زبان های مدرن، شیمی، مدیریت و بازرگانی، علوم مواد و علوم سیاسی

مورد تایید وزارت علوم ایران: می باشد

شرایط تحصیل رایگان در انگلیس

فرآیند اخذ پذیرش جهت تحصیل کارشناسی در چین

جهت درخواست پذیرش برای تحصیل در چین، دانشجویان خارجی می توانند از وب سایت مرکزی CUCAS (سیستم پذیرش کالج و دانشگاه چین برخوردار شوند و یا اینکه می توانند از روش دوم یعنی ارسال مستقیم درخواست به وب سایت خود دانشگاه بهره گیرند. همچنین شما می توانید از طریق CUCAS، اطلاعاتی در خصوص برنامه بورس تحصیلی چین به دست آورده و حتی برای برنامه بورسیه تحصیلی نیز درخواست دهید. بدینسان، شرایط و مدارک لازم برای درخواست پذیرش از دانشگاه های چینی بدین قرار است:

 • فرم درخواست تکمیل و امضاء شده
 • دیپلم دبیرستان یا معادل آن ( مثلا. A-level)
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسائی
 • مدرک زبان انگلیسی در قالب آزمون های IELTS و TOEFL برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی و نیز مهارت زبان چینی در قالب آزمون HSK برای متقاضیان تحصیل به زبان چینی
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های چین

Bachelors degree in China 1 - تحصیل کارشناسی در چین

نحوه درخواست ویزای تحصیلی چین

پس از اخذ نامه پذیرش و تایید پذیرش شما جهت تحصیل کارشناسی در چین، شما بایستی برای اخذ مجوز ورود به کشور چین صلاحیت درخواست ویزای تحصیلی چین یا X Visa  را بدست آورید. برای انجام امور ویزای خود بایستی به سفارت چین مراجعه کنید.  اما ویزای تحصیلی چین با توجه به شرایط پذیرش دانشجو به ۳ نوع شامل ویزای X1 برای تحصیل بیش از ۶ ماه، ویزای X2 برای تحصیلات کمتر از ۶ ماه و  ویزای L (یا ویزای توریستی) برای متقاضیانی است که نامه پذیرش خود را دریافت نکرده اند و قصد مهاجرت تحصیلی به چین و مشخص شدن تکلیف اشان را دارند. اما مدارک لازم برای درخواست ویزای X1 به شرح ذیل است:

 • فرم درخواست
 • پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه منتخب
 • عکس جدید از متقاضی
 • فرم های JW201 و JW202 صرفا برای متقاضیان ویزای X2

هزینه تحصیل کارشناسی و زندگی در چین

با مقایسه شهریه های دانشگاهی در دانشگاه های چینی با دیگر دانشگاهه ای معروف جهان، نتیجه گرفته خواهد شد که  هزینه تحصیل در چین و نیز هزینه زندگی در این کشور آسیایی به هیچ وجه قابل قیاس با کشورهای گران اروپایی و آمریکایی نیست. شما این امر را به طور محسوس در جدول مقایسه ای زیر می توانید مشاهده نمایید:

  دانشگاه پکینگ چین دانشگاه کمبریج بریتانیا دانشگاه هاروارد ایالات متحده
هزینه درخواست $۱۲۰ دلار $۸۴ دلار $۲۲۶ دلار
هزینه ویزای تحصیلی $۱۴۰ دلار $۵۰۰ دلار $۲۲۶ دلار
هزینه تحصیل $۳,۵۰۰ دلار $۲۵,۲۲۴ دلار $۳۵,۰۲۱ دلار
مخارج زندگی $۲,۰۰۰ دلار $۱۲,۶۵۱ الی۱۸,۸۰۷دلار $۱۳,۵۰۰ الی ۲۲,۵۰۰ دلار
کل هزینه ها $۵۷۶۰ $۳۴,۴۳۴- ۴۴,۵۹۰ $۴۸,۹۰۷- ۵۷,۹۰۷

شهریه دانشگاهی در چین بر عکس هزینه زندگی در این کشور پیشرفته نسبتا ارزان و در سطح معقولی قرار دارد. شهریه ها بسته به موسسه آموزش عالی و نوع برنامه متقاضیان ممکن است بین US$2,000 الی $۴,۰۰۰ (دلار) متغیر باشد. هزینه زندگی در شانگهای (معروف به گرانترین شهر چین)، برآورد می شود که نصف هزینه زندگی در نیویورک باشد. این هزینه ها نیز بسته به عادات زندگانی شما و محل اسکان اتان ممکن است ما بین ۷۴۰$ تا  US$830(دلار) در نوسان باشد.

شرایط دریافت بورس تحصیلی در چین

یکی از مزایای تحصیل کارشناسی در چین، امکان درخواست بورسیه های تحصیلی مختلفی است که می تواند راهکار مهمی برای پوشش مخارج تحصیل و زندگی در چین باشد. از خصوصیات بورس تحصیلی چین این است که این بورس ها معمولا توسط دولت چین و با مشارکت سازمان های همکار به متقاضیان اعطاء می شود. مبنا در اعطای بورس های مذکور شایستگی دانشجویی و یا بر پایه نیاز متقاضی است. بر این مبنا، انواع بورس تحصیلی چین بدین شرح است:

 • CGS: بورسیه دولت چین (معروف به Presidential Scholarships)
 • US: بورس های دانشگاهی
 • CIS: بورسیه های موسسه کنفوسیوس
 • CLGS: بورس دولت محلی چین
مهاجرت به اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *