470 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۲/۱۸ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۵ در ۸:۴۹ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اتحادیه اروپا قصد دارد در رقابت با دیگر کشورهای غربی بر سر افراد آشنا با تکنولوژی و خدمه بیمارستان ها که بیشتر از کشورهای در حال توسعه مهاجرت می کنند و دست یافتن به منابع کاری که می‌توانند کمبودهای موجود در اروپا را جبران کنند بیشتر تلاش کند.بر اساس این طرح مهاجرت افراد متخصص و خانواده‌هایشان از طریق کارت آبی اروپا یا Blue card تا حدودی تسهیل خواهد شد. از سال ۲۰۱۱ به بعد، نیروی کار متخصص هندی و روسی خواهند توانست با استفاده از کارت آبی برای کار به اتحادیه اروپا وارد شوند

کشورهای عضو این اتحادیه سرانجام پس از ماه‌ها بحث و مذاکره، بر سر این موضوع به توافق رسیدند. اتحادیه اروپا قصد دارد با «کارت آبی» و با الگوی «کارت سبز» (Green Card) آمریکا، کمبود نیروی کار متخصص خود را جبران کند. با استفاده از «کارت آبی» دروازه‌های اتحادیه اروپا به روی شهروندان کشورهای جهان سوم که دارای مدرک تحصیلی در رشته‌های مورد نیاز یا دست‌کم ۵ سال سابقه کار هستند، باز می‌شود.

.jpg - کارت آبی اروپا یا Blue card

قوانین و سازوکار

سیستم کارت آبی به متقاضیان مهاجرت به اروپا فرصت می‌دهد سریع‌تر اجازه کار بگیرند، آسان‌تر مسکن پیدا کنند و اقامت دائم بگیرند و خانواده‌های آن‌ها هم سریع‌تر و آسان‌تر به آن‌ها بپیوندند.

هر مهاجر تنها پس‌ازاین که ۱۸ ماه باکارت آبی در یک کشور اروپایی کار می‌کند می‌تواند به یک کشور اروپایی دیگر برود، اما باید در اولین ماه پس از ورود به کشور دوم کارت آبی جدیدی تقاضا کند. در مقابل دارندگان کارت سبز ایالات‌متحده حق زندگی و کار دائم در این کشور را به دست می‌آورند.

شرایط

متقاضیان دریافت این کارت باید واجد شرایطی باشند که مدرک دانشگاهی و ارائه یک قرارداد کاری با درآمد سالانه دست‌کم ۵۰۰۰۰ یورو بخشی از آن است.

دارندگان «کارت آبی» به‌صورت خودکار دو سال اجازه اقامت و کار دریکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دریافت می‌کنند و این امکان را خواهند داشت که اقامت خود را تمدید کرده یا به دیگر کشورهای این اتحادیه مهاجرت کنند.

علاوه بر این شرایط آسان‌تر هم برای مهاجرت خانواده این افراد به اتحادیه اروپا فراهم خواهد شد. البته این به آن معنا نیست که دارنده «کارت آبی» می‌تواند در تمام اتحادیه اروپا به دنبال کار بگردد.

مشاغل خاص

متخصصان مشاغل خاص یا کمیاب نیز شانس بیشتری برای پذیرش درخواست مهاجرت خواهند داشت. این گروه می‌توانند با درآمد سالانه ۴۱۰۰۰ یورو هم‌روی پذیرش خود حساب کنند.

مهندسان، دانش‌آموختگان رشته‌های ریاضی، پزشکان و کارشناسان علوم کامپیوتر در شمار این گروه قرار دارند. این قانون تسهیلات دیگری نیز برای مهندسان و صاحبان حرفه‌های ویژه در نظر گرفته است. گروه خاصی از نیروی کار ماهر خارجی می‌توانند مشمول مقررات حداقل درآمد نشوند.

دانشجویان و جویندگان کار

طبق مصوبه مجلس آلمان، متخصصان خارجی علاقه‌مند می‌توانند ویزایی شش‌ماهه به‌منظور پیدا کردن کار در این کشور دریافت کنند. هم‌چنین به دانشجویان خارجی نیز مهلتی یک سال و نیمه پس از پایان تحصیل داده می‌شود تا شانس خود برای یافتن شغل را امتحان کنند.

اقامت از طریق خرید ملک در سوئیس

کارفرمایان

قانون موسوم به کارت آبی، تسهیلاتی نیز برای کارفرمایان در نظر گرفته و اولویت‌بندی‌های موجود در مراتب استخدامی را حذف کرده است. اداره کار آلمان تاکنون اولویت پر کردن یک پست خالی در مؤسسات وادارات را به شهروندان آلمانی داده اما کارفرمایان با اتکا به این مصوبه می‌توانند با دست‌باز و بدون هماهنگی با اداره کار آلمان، متخصصان خارجی را استخدام کنند.

مزایای بلو کارت Blue Card

همان‌طور که قبلاً در این مقاله به این موضوع ذکرشده است پارلمان اتحادیه اروپا باهدف جبران کمبود نیروی کار متخصص سعی بر این دارد با بهبود بخشیدن به شرایط کار وزندگی، اروپا را تبدیل به مقصدی جذاب  برای مهاجرین متخصص تحصیل‌کرده و کشورهای جهان سوم نماید؛ و با تصویب کردن قانون بلو کارت (Blue Card)، مزایای زیر را برای دارندگان بلو کارت (Blue Card) لحاظ نموده است.

  • حقوق اجتماعی، اقتصادی، رفاهی و حمایتی برابر با شهروندان اروپایی
  • حقوق و مزایای شغلی و مالیاتی مشابه با شهروندان اروپایی
  • امکان سفر، جابجایی و کار در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به‌جز انگلیس، ایرلند و دانمارک)
  • امکان حضور اعضای خانواده دارنده  بلو کارت (Blue Card) در کنار شخص اصلی در اتحادیه اروپا
  • تسهیل شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت برای همه اعضای خانواده
  • تحصیل رایگان شخص و اعضای خانواده
  • امکان کار اعضای خانواده دارنده بلو کارت (Blue Card) در کشور عضو اتحادیه اروپا

blue card 2 - کارت آبی اروپا یا Blue card

شرایط درخواست بلو کارت (Blue Card)

فرد متقاضی با داشتن سه شرط اصلی زیر می‌توان بلو کارت ثبت‌نام نموده و درخواست ارائه نمایند.

۱- شهروند غیراروپایی باشید.
۲- فارغ‌التحصیل حداقل یک دوره تحصیلی سه‌ساله (کارشناسی) بوده یا در یک‌رشته‌ای تخصص داشته باشید.
۳- قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری الزام‌آور داشته باشید.

جهت اخذ بلوارت فرد متخصص باید حداقل دارای پنج سال سابقه کار درزمینهٔ تخصص ذکرشده باشد که دو سال آن را به‌صورت حرفه‌ای کارکرده باشد. فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلی لیسانس و بالاتر نیز بهتر است حداقل یک سال سابقه کار داشته باشند

پیشنهاد شغلی و قرار کاری مربوطه نیز باید برای یک دوره حداقل یک‌ساله بوده و حقوقی معادل ۱٫۵ برابر میانگین حقوق ناخالص کشور اروپایی موردنظر در قرارداد لحاظ گردد. البته در موارد و مشاغلی که کشور موردنظر با کمبود نیروی کار در آن حوزه مواجه باشد، با تائید مقامات ذیصلاح امکان عقد قرارداد کاری و کار با شرایط هشتاد درصد میانگین حقوق آن  کشور نیز وجود دارد. به‌عنوان‌مثال: دانشمندان و محققان علوم طبیعی، ریاضی‌دان‌ها، مهندسان، متخصصین IT و پزشکان (به‌استثنای دندان‌پزشکان) می‌توانند از این امکان استفاده نمایند.

در خصوص پزشکان باید این نکته اضافه گردد به‌عنوان‌مثال در کشور آلمان برای این گروه امکان صدور بلو کارت (Blue Card) به‌عنوان دستیار تحت آموزش وجود دارد ولی مجوز کار طبابت آن‌ها منوط به اخذ مجوزهای لازم از دولت فدرال می‌باشد.

همچنین علی رقم اینکه در قانون بلو کارت (Blue Card) مدرک زبان خاصی درخواست نگردیده ولی بدیهی است آشنایی با زبان کشور موردنظر یا زبان انگلیسی جهت ارتباط  متقاضی اخذ بلو کارت (Blue Card) با کارفرما و محیط کار ضروری می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.