buy-property-in-sweden

570 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۰۶ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۵ در ۷:۵۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بر اساس قانون کشور سوئد، شهروندان ایرانی مجاز به خرید ملک در سوئد می‌باشند و از این لحاظ هیچ‌گونه محدودیت قانونی وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که امکان خرید مستقیم ملک از خود مالک وجود دارد. اما روش معمول در سوئد جهت خرید ملک، انجام معامله از طریق مشاور املاک یا Real estate agent می‌باشد. در تقریباً کلیه معاملات املاک در بازار املاک سوئد، این فروشنده است که مشاورین املاک را برای امر معامله استخدام می‌کند.

 • شرایط خرید ملک در کشور سوئد چگونه است؟
 • آیا امکان اخذ اقامت یا تابعیت سوئدی از طریق خرید ملک وجود دارد؟
 • برای خرید ملک در کشور سوئد چه مدارکی موردنیاز می‌باشد؟
 • آیا امکان اخذ وام مسکن در سوئد برای متقاضیان وجود دارد؟
 • امتیازات سوئد برای سرمایه‌گذارانی که قصد خرید ملک در این کشور را دارند، چیست؟

اگر مصمم به سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در کشور سوئد هستید، این کار می‌تواند برای شما و اعضای خانواده شما به‌عنوان سرمایه‌گذاری برای آینده بهتر محسوب شود. چراکه سوئد پیشگام جهانی در نوآوری و خلاقیت همراه با نیروی کار بسیار ماهر، آزادی مالکیت بین‌المللی و یک اقتصاد پایدار و باثباتی محسوب می شود. سوئد همچنین بزرگترین بازار تجاری آزاد منطقه اسکاندیناوی را با دسترسی کامل به اتحادیه اروپایی (EU)، نیروی کار ماهر و ساختار پیشرفته برای انواع بیزینس ها دارد. استاندارد زندگی بالا مشخصه اصلی سوئد می‌باشد.

شرایط خرید ملک در سوئد

همان‌طور که می‌دانید، سوئد کشوری پیشرفته با یک اقتصاد قدرتمند در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU) است که کیفیت زندگی شهروندان آن زبانزد خاص و عام است. به همین دلیل افراد بسیاری وجود دارد که به دنبال مهاجرت و اخذ اقامت سوئد هستند. اما برای مهاجرت به کشور سوئد، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این روش‌ها سرمایه‌گذاری می‌باشد. اما خود این سرمایه‌گذاری روش‌ها و شیوه‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها خرید ملک در سوئد می‌باشد.

buy property in sweden 1 - خرید ملک در سوئد

در سوئد هیچ‌گونه محدودیت قانونی برای خارجی‌ها جهت خرید ملک وجود ندارد. اتفاقاً فرآیند انتقال مالکیت املاک بسیار ساده و راحت است. رسم رایج خرید ملک بین خود سوئدی‌ها از طریق مراجعه و استخدام مشاورین املاک یا ریل استیت ایجنت ها (Real estate agents) می‌باشد. به‌هرحال، زمانی که توافق اولیه بین طرفین معامله حاصل‌شده و قباله مورد تأیید قرارگرفته و مشخصات فنی ملک توسط کارشناس نقشه‌برداری به تأیید رسید، در این موقع قرارداد خرید یا Kapeavtal توسط خریدار و فروشنده به امضاء می‌رسد. با امضای این قرارداد خرید، فرآیند انتقال مالکیت به پایان رسیده و به‌طور قانونی مالکیت ملک به خریدار جدید می رسد.

میزان هزینه های خرید ملک در سوئد

هزینه مشاورین املاک و وکلای مهاجرتی برای خرید ملک در سوئد چقدر است؟ سایر هزینه‌های خرید ملک در این کشور چگونه است؟ این‌ها سؤالاتی است که ممکن است به ذهن متقاضیان خرید ملک در کشور سوئد برسد و ما در این بخش به بررسی و پاسخگویی به آن‌ها می‌پردازیم. اصولاً برای انجام یک معامله ملک آسان، سریع و موفق در سوئد، شما نیازمند استخدام یک وکیل مهاجرتی و یک مشاور املاک حرفه‌ای می‌باشید. درنتیجه، هزینه‌های معاملاتی شما به‌صورت زیر به دست خواهد آمد:

کمترین هزینه مهاجرت به اروپا
هزینه های معاملاتی خرید ملک در سوئد ۲۰۲۰
آیتم معاملاتی درصد (%) از معامله پرداخت کننده
هزینه تمبر مالیاتی ۴.۲۵% خریدار
هزینه ثبت معامله در دفترخانه SEK 825 (کرونا سوئد) معادل حدود €۹۶ (یورو) خریدار
هزینه مشاور املاک ۳% الی ۵% فروشنده
هزینه های قابل پرداخت توسط خریدار ۴.۲۶%
هزینه های قابل پرداخت توسط فروشنده ۳% الی ۵%
کل هزینه های معاملاتی قابل پرداخت ۷.۲۶% الی ۹.۲۶% هم خریدار و هم فروشنده

اما در اینجا نباید از نکات مهمی غافل شد. اولاً، مسئول استخدام و پرداخت هزینه مشاور املاک در فرآیند انجام معامله شخص فروشنده می‌باشد (معمولاً پیشنهاد خرید نیز از طریق مشاور املاک انجام می‌گیرد، کسی که بین هر دو طرف معامله در ارتباط بوده و کاملاً بی‌طرف است.) ثانیاً، مسئول استخدام و پرداخت هزینه وکیل نیز خریدار ملک می‌باشد. اما زمانی که کلیه مراحل خرید ملک شامل دست‌یابی به توافق اولیه، تأیید اعتبار قباله، تأیید مشخصات فنی ملک و غیره انجام گرفت، قرارداد خرید (Kapeavtal) توسط طرفین معامله امضاءشده و خریدار موظف به پرداخت بیعانه ۲% تا ۱۰% خرید می‌باشد.

مالیات ملک و وام مسکن در سوئد

سوئد به خاطر اخذ مالیات های بالا معروف است. اما خبر خوش برای سرمایه گذاران ایرانی این است که دولت فعلی سوئد بار مالیاتی را بر دوش مالکان ملک را کاهش داده است. در حال حاضر ماکسیمم مالیات ملک برای خانه های معمولی سالانه حدود SEK 6400 (کرون) می باشد. اما به یاد داشته باشید که اگر شما یک ویلا یا خانه منحصر به فردی را در سوئد خریداری کنید، در این صورت اخذ مالیات مضاعف امری محتمل است. علاوه بر این، دولت سوئد از خریداران ملک در سوئد، مالیات بر سود سرمایه (CGT) تا ۲۲% اخذ می نماید. اما آیا امکان دریافت وام مسکن در سوئد برای متقاضیان خارجی نیز فراهم است یا خیر؟ بر اساس قوانین کشور سوئد شما به عنوان یک شهروند خارجی می توانید از بانک های سوئدی برای خرید ملک در سوئد تا حداقل ۷۵% از قیمت ملک مورد نظر وام مسکن درخواست دهید.

buy property in sweden 2 - خرید ملک در سوئد

فرآیند خرید ملک در کشور سوئد

همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، امکان خرید مستقیم ملک از خود فروشنده سوئدی نیز وجود دارد. ولی رسم معمول در کشور سوئد، استخدام مشاور املاک می باشد. این مشاور به شما در جستجوی ملک مناسب کمک کرده و همچنین به عنوان یک مشاور در قراردادهای شما با مشاورین املاک دیگر و فروشندگان عمل می کند. ضمنا این مشاورین املاک در سوئد بین خریدار و فروشنده بی طرف عمل می کنند. بنابراین، شما در حین معامله از جانب مشاور املاک مطمئن باشید چراکه فردی بی طرف است. از این روی، برای استخدام یک مشاور املاک می توانید به Fastighetsmaklarnamnden (انجمن صنفی مشاورین املاک سوئد) مراجعه نمائید. اما فرآیند خرید ملک در کشور سوئد به طور خلاصه به صورت زیر می باشد:

 • آمادگی از طریق یافتن اطلاعات و استخدام مشاور املاک جهت کمک به شما در این فرآیند
 • یافتن ملک باب میل شما
 • ارتباط با مشاور املاک
 • بازدید شخصی از ملک
 • پیشنهاد قیمت خرید برای ملک مورد نظر
 • استخدام کارشناس ساختمان برای ارزیابی فنی ملک (در صورت موافقت با قیمت خرید)
 • ملاقات با مشاور ملک و فروشنده جهت امضاء قرارداد
 • پرداخت ۱۰% به عنوان بیعانه
 • بازدید نهایی ملک و تحویل کلید خانه و پرداخت مابقی پول به فروشنده از طریق بانک عامل و نیز امضاء قرارداد فروش (Köpebrev) که در حکم اثبات مالکیت کنونی شما می باشد. بانک از این قرارداد جهت ارسال درخواست ثبت زمین با نام شما استفاده می کند. در عرض ۲ هفته، قرارداد فروش و گواهی مالکیت ثبت شده ملک به دست شما می رسد.
مهاجرت به سوئد

شریط اخذ اقامت از طریق خرید ملک سوئد

اما امتیاز خرید املاک در سوئد، دست یابی شما و اعضای خانواده همراه خود به اقامت دائم سوئد و در ادامه دست یابی به تابعیت این کشور می باشد. از این طریق شما می توانید آزادانه به کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU) و ۲۶ کشور ناحیه شنگن مسافرت کرده و در کلیه کشورهای اروپایی به فعالیت و انجام بیزینس مشغول شوید و از امتیازات حق شهروندی اروپایی برخوردار شوید. از جمله این امتیازات می توان به حق برخورداری از امتیاز کار در اتحادیه اروپایی (EU) و کشور سوئد بدون نیاز به ویزای کار و فقط با ارائه پاسپورت سوئدی، برخورداری از امکانات رایگان آموزشی و بهداشتی، برخورداری از بیمه تامین اجتماعی و حقوق بازنشستگی و … اشاره کرد. اما شرایط اخذ اقامت و تابعیت سوئدی از طریق سرمایه گذاری برای خرید ملک در این کشور بدین صورت می باشد:

نام سرمایه گذاری سرمایه گذاری تجاری
حداقل سرمایه گذاری €۱۰۰,۰۰۰ (یورو)
شرایط سرمایه گذاری خرید ملک، خرید سهام، ثبت شرکت و …
نوع ویزا بیزینس ویزا یا ویزای اقامت بلند مدت
زمان رسیدگی به درخواست ها ۳ هفته
اقامت دائم (PR) پس از ۵ سال زندگی مداوم در سوئد
شهروندی سوئد پس از ۵ سال زندگی با داشتن وضعیت PR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *