156 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۵/۰۸ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۲ در ۶:۳۴ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اصل خاک و تابعیت از طریق تولد

اصل خاک یکی از شیوه های اعطای تابعیت به افراد می باشد که بر اساس آن اگر فردی در قلمرو و یا سرزمین یک کشور متولد شود می تواند تابعیت آن کشور را دریافت کند.

ممکن است افرادی در کشتی، هواپیما و یا در مرزهای زمینی و هوایی کشوری متولد شوند که حق شهروندی و تابعیت آن کشور را از طریق تولد در فردهای آن کشور بدست می آورند و این حقوق ربطی به شهروندی و نوع اقامت والدین این فرزند ندارد.

اصل خون

اصل خون را می توان مقابل اصل خاک دانست و به این معناست که اگر پدر یا مادر کودک تازه متولد شده تابعیت جایی را داشته باشند فرزند هم تابعیت آن کشور را می گیرد. بسیاری از کشورهای دنیا اصل خون و خاک را با هم اعمال می کنند.

بررسی اصل خاک و کشورهای پیرو این قانون:

تنها کشورهای توسعه یافته که از قانون خاک پیروی می کنند کانادا و آمریکا هستند. قانون اصل خاک کشورهای اروپایی را دربرنمی گیرد و طبق لیستی که ارائه خواهیم کرد بیشتر در قاره ی آمریکای شمالی و جنوبی این قانون وجود دارد. از میان ۱۹۴ کشور فقط ۳۰ کشور هستند که از قانون اصل خاک تابعیت می کنند.

آرژانتین-باربادوس-بلیز-بولیوی-برزیل-کامبوج-شیلی-کلمبیا-کاستاریکا-دومینیکا-اکوادور-السانوادور-نیجی-گرنادا-گوآتمالا-گویان-هندوراس-جامائیکا-لسوتو-مکزیک-نیکاراگوئه-پاکستان-یاناما-پاراگوئه-پرو-سنت کیت ونوس-سنت لوسیا-سنت ونیست و گرنادین ها-ترینیدا و توباگو-ایالت متحده آمریکا-اروگوئه-ونزوئلا-کانادا-آنتیگوآرباربودا

dadavar55 - اصل خاک و تابعیت از طریق تولد

برخی از کشورها برای جلوگیری از مهاجرت غیر قانونی قوانینی را برای اصل خاک قائل شده اند:

قانون اصل خاک در استرالیا : فرزند تنها در صورتی می تواند با استفاده از قانون اصل خاک در استرالیا تابعیت آن کشور را بگیرد که کودک والدین استرالیایی داشته باشد و یا حتی یکی از والدین اقامت دائم استرالیا را داشته باشد و یا کودک به سن ۱۰ تا ۱۱ سالگی رسیده باشد.

منظور از اقامت دائم استرالیا، سکونت در خاک استرالیا می باشد و از مزایای شهروندی این کشور مانند آزمون رایگان، حقوق بیکاری و رای دادن برخوردار نخواهید بود.

تابعیت استرالیا:

بدین معنی است که شخص ملیت این کشور را دارد و از تمام حقوق شهرموندی در این کشور برخوردار است. پس باید در نظر داشت که تابعیت استرالیا و یا هر کشور دیگری در درجه بسیار متفاوتی از اقامت آن کشور قرار دارد. افرادی که اقامت دائم استرالیا را دارند می توانند پس از سه سال برای تابعیت این کشور اقدام کنند که یکی از شروط آن قبولی در امتحان شهروندی می باشد.

فرانسه:

در کشور فرانسه اگر کودکی در خاک فرانسه متولد شود، در صورتی که یکی از والدین در فرانسه متولد شده باشد فرزند هم تابعیت آن کشور را دریافت خواهد کرد.

آلمان:

تولد فرزند در صورتی به شهروندی منجر می شود که یکی از والدین اقامت دائم داشته باشد و سه سال این اقامت را حفظ کرده باشد و به مدت ۸ سال نیز در این کشور زندگی کرده باشد.

نیوزلند:

از ژانویه ۲۰۰۶ در صورتی فرزند تابعیت نیوزلند را دریافت خواهد کرد که یکی از والدین نیوزلندی باشد و یا اقامت دائم این کشور را دارا باشد.

قوانین مهاجرت چیست؟

آفریقای جنوبی:

در این کشور نیز از تاریخ ۶ اکتبر سال ۱۹۹۶ کودک متولد شده در خاک آفریقای جنوبی در صورتی که یکی از والدین در این کشور اقامت دائم داشته باشد و یا تابعیت این کشور را داشته باشد می تواند ملیت این کشور را دریافت کند.

بریتانیا:

در بریتانیا حداقل یکی از والدین باید شهروند بریتانیا باشد و یا به صورت قانونی در این کشور اقامت داشته باشد.

اخذ تابعیت در کانادا:

براساس قوانینی شهروندی کشور کانادا کودکی که در خاک کانادا متولد شود حتی اگر پدر و مادرش اقامت دائم و یا شهروندی کانادا را نداشته باشند و به هر دلیلی در خاک کانادا حضور داشته باشند، کودک تابعیت کانادا را دریافت خواهد کرد و از تمام مزایای شهروندی کانادا بهره می برد حتی در این کشور زندگی نکند.

هزینه های تولد در کشور کانادا بسیار بالاست و قابل ذکر است که تولد فرزند در کانادا باعث تابعیت والدین نمی شود.

اخذ تابعیت از طریق تولد در آمریکا:

منظور از سیستم خاک در آمریکا تمامی اراضی در اطراف آمریکا و تمام مرزهای هوایی و دریایی را شامل می شود. تولد فرزند در کشور آمریکا سبب اخذ تابعیت فرزند از طریق تولد در آمریکا می گردد.

اگر پدر یا مادر در آمریکا متولد نشده باشند و در حین تولد فرزند در آمریکا حضور داشته باشند می توانند طی فرآیندهایی پس از تولد فرزندشان تابعیت آمریکا را بدست آورند.

citizenship through birth 2 - اصل خاک و تابعیت از طریق تولد

اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند در استرالیا:

استرالیا از جمله کشورهایی است که می توان آن را یکی از بهترین کشورها برای تولد فرزند و اخذ تابعیت والدین از طریق تولد فرزند دانست. یکی از مزایای بسیار مهم در استرالیا بر خلاف کانادا بدون هزینه بودن تولد نوزاد در این کشور است.

انتخاب بیمارستان برای زایمان به ایده مادر بستگی دارد و می تواند هرجایی را انتخاب کند. این کشور در سال ۲۰۱۵ به عنوان هفتمین کشور با سطح رفاه اجتماعی بالا شناخته شده است.

پاسپورت کشور استرالیا از اعتبار بالایی برخوردار است. این کشور اهمییت بسیاری برای خانواده قائل است و احتمال دادن اقامت به والدین به واسطه تولد فرزند در این کشور بالاست.

ایتالیا:

کشور ایتالیا اگر فرزندی متولد شود که پدر و مادر او ایتالیایی نبوده و اقامت دائم این کشور را نیز ندارند، فرزند می تواند در سن ۱۸ سالگی به شرط اینکه در تمام این سال ها در ایتالیا زندگی کرده باشد تابعیت آن را بدست آورد.
کشورهای دیگری نیز وجود دارند که از قانون تابعیت از طریق سیستم خون پیروی می کنند.

  • این کشورها عبارتند از:

اوکراین-صربستان-اسلواکی-کره جنوبی-لهستان-ترکیه-رواندا-لیبریا-اسرائیل-ایتالیا-توسن-ارمنستان-بلغارستان-کرواسی-استونی-فندلاند-پرتغال و چندین کشور اروپایی دیگر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *