380 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۱۰/۰۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۹:۰۷ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

قوانین مهاجرت و اقامت آلمان به دانشجویان بین المللی در آلمان این امکان را می دهد که که از حق طبیعی خود برای به همراه بردن همسر قانونی و فرزندان زیر سن قانونی در کنار خود بهره مند گردند؛ و یا این که پس از رسیدن به آلمان درخواست کنند که خانوادشان نیز به آنان بپیوندند. نوشتار پیش رو در مورد ویزای همراه دانشجو در آلمان و شرایط مورد نیاز می باشد که به آن پرداخته ایم.

شرایط مهم دریافت ویزای همراه دانشجو در آلمان

افرادی که موفق به اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی در کشور آلمان می شوند، ضمن تحصیل و برخورداری از امکانات پیشرفته، می توانند از برای همسر، فرزندان و والدین خود ویزای همراه دانشجو دریافت کنند؛ به این ترتیب افراد از وجود خانواده در کنار خود در طول مدت زمان اقامت بهره مند خواهد شد. شرایط اولیه اخذ ویزای همراه دانشجو در آلمان به شرح زیر می باشند:

  • تمکن مالی کافی
  • برخورداری از محل زندگی مناسب
  • شرایط ازدواج (ازدواج متقاضی بایستی قبل از درخواست ویزای همراه باشد.)
  • شرایط سنی مناسب (متقاضی و همسر باید بالاتر از ۱۸ سال داشته باشند.)
  • تسلط به زبان آلمانی (هتقاضی اصلی و همسر باید مدرک زبان آلمانی سطح A1 و فرزندان بین ۱۶ تا ۱۸ سال مدرک زبان آلمانی سطح C1 داشته باشند.)
  • وابستگی به والدین(درصورتی که سن متقاضی تحصیل پایین و نیازمند مراقبت باشد.)
  • مدت زمان اقامت دانشجویی (یعنی ویزای اقامت دانشجویی برای یکسال باشد.)

conditions for student accompanying visas in germany 1 - شرایط اخذ ویزای همراه دانشجو در آلمان

روش ها و شرایط اخذ ویزای همراه دانشجو در آلمان

به صورت معمول این درخواست در ابتدا نیازمند یک نامه کتبی مورد تأیید از سمت دانشگاه آلمانی مربوطه می باشد. اگر شما شهروند کشوری باشید که عضور اتحادیه اروپا نیست، می بایست مدارک کافی را ارائه کنید، مبنی بر این که فضای مناسب برای زندگی خود و همراهانتان در اختیار دارید.

نکته دیگری که می بایست در اخذ ویزای همراه دانشجو در آلمان باید در نظر داشته باشید این است که همراهان شما نیز باید مدارک مالی مناسبی ارائه نمایند که نشان دهد آن ها از پس هزینه های خود مادامی که در آلمان در کنار شما هستند برمی آیند و پشتوانه مالی کافی برای گذران زندگی در کنار شما دارند.

برای پیوستن همراهان شما اسناد زیر نیز می بایست تهیه و ارائه شود:

پیوستن همراه به دانشجو در کشور آلمان در درجه اول مستلزم شرایطی است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. برای مثال رابطه خوایشاوندی و البته تمکن مالی موارد مهمی است که در روند اخذ ویزای همراه دانشجو در آلمان اهمیت بالایی دارد؛ لذا باید با ارائه مدارک و مستنداتی بایستی مورد اثبات قرار بگیرد. اسناد لازم برای دریافت این ویزا به شرح زیر هستند:

  • برای همسر شما: ترجمه آلمانی سند ازدواج
  • برای فرزندان شما: ترجمه آلمانی شناسنامه
  • یک نسخه از نامه اشتغال به تحصیل دانشگاه متقاضی اصلی صادره و مورد تأیید دانشگاه میزبان

conditions for student accompanying visas in germany 2 - شرایط اخذ ویزای همراه دانشجو در آلمان

شرایط کار در ویزای همراه دانشجویی آلمان برای همراه

این که همسر شما به عنوان همراه اجازه کار دریافت می کند یا خیر به وضعیت شما بستگی دارد. بدین ترتیب که اگر شما به عنوان دانشجوی خارجی در آلمان مشغول به تحصیل و کار دانشگاهی (استادیار، دستیار پژوهش و …) در آلمان باشید، امکان درخواست کار برای همسر شما نیز تحت شرایطی وجود دارد. این اجازه کار به صورت تمام وقت نخواهد بود و ترجیحاً محدود به فعالیت های دانشگاهی می گردد.

راهنمای مهاجرت به آلمان

پیشنهاد های کاری خارج از دانشگاه با اداره کار و اشتغال آلمان بررسی می گردد و در صورت تأیید با کار خارج از دانشگاه شخص همراه نیز موافقت می گردد. خاطر نشان می شود که با توجه به بازار کار فعلی در آلمان اینکه در یک کار غیر دانشگاهی بتوانید به شغلی برسید که شهروندان آلمانی در آن اولویت جذب نداشته باشند و شخص مورد نظر یافت نشده باشد، احتمال بسیار کمی دارد.

اگر شما به قصد پژوهش و تحقیق ویزای اقامت دریافت کرده اید و محل سکونتتان توسط دانشگاه تأمین شده است، شرایط اجازه کار برای همراهانتان بسیار راحت تر خواهد بود. بدین ترتیب که گزینه ارجحیت استخدام آلمانی ها از میان می رود. البته قوانین کار پاره وقت همچنان پا برجاست. پس با این شرایط و ارائه یک پیشنهاد کاری مناسب به اداره مهاجرت آلمان، همراه شما برای کار مورد نظر دیگر لازم نیست منتظر بررسی اولویت نیروی کار آلمانی بماند.

در عمل همراه در بیشتر موارد دارای شرایط فوق نخواهد بود، بنابراین شخص همراه ممکن است با ویزای همراه دانشجویی آلمان به اجازه ی کار دست پیدا نکند. تنها زمانی که بدون چون و چرا، همراه شخص می تواند بدون محدودیت و به صورت تمام وقت اجازه کار داشته باشید، وقتی است که شخص اصلی دارای اقامت دائم بوده و یا دارای اقامت کاری تمام وقت می باشد.

اگر شخصی به عنوان همراه در پروسه تحصیلی و یا کاری مایل به دریافت اجازه کار می باشد می بایست حتماً این مورد را در فرم درخواست ویزای همراه خود قید نماید.

همان طور که پیش تر گفته شد، زمانی که دانشجو در آلمان وارد شده و اقامت تحصیلی دریافت کرد، می تواند برای پیوستن خانواده خویش نیز اقدام نماید. این فرآیند به علت شلوغی بیش از حد سفارت آلمان در بیشتر کشورها علی الخصوص ایران، مدت زمان نسبتاً زیادی به طول می انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *