cost-of-living-in-liechtenstein

278 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۱۰ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۵ در ۸:۲۱ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

لیختن اشتاین کشور کوچکی در مرکز اروپا و در همسایگی کشورهای اتریش و سوئیس واقع شده است. هزینه زندگی در لیختن اشتاین تقریباً برابر با همسایگانش است و می توان گفت لیختن اشتاین و سوئیس جزء گرانترین کشورهای اروپایی هستند. واحد پول این کشور فرانک است، اما یورو نیز در این کشور بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد.

درباره لیختن اشتاین

فادوتس بزرگترین شهر این کشور پایتخت لیختن اشتاین بشمار می­رود. این کشور جدا کننده کشور آلمان از اتریش می باشد که بصورت پادشاهی اداره می­گردد. در سال ۱۸۷۱ پادشاه این کشور شاهزاده ای آلمانی بود که امپراتوری آلمان را نپذیرفت و در حال حاضر بعنوان کشور کوچکی در اروپا نقش آفرینی می­نماید. می­توان گفت لیختن اشتاین از اقتصاد قدرتمندی در اروپا برخوردار است و بیشترین درآمد این کشور از صادرات محصولات پیشرفته فناوری، ابزارهای ساختمانی و محصولات صنعتی به دیگر کشورها بدست می‌­آید.

مردم این کشور از کیفیت و سطح زندگی بالایی برخوردار هستند و اکثر مردم این کشور باسوادند. اگر چه هزینه زندگی در لیختن شتاین بالاست، اما هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور مناسب تر از هزینه تحصیل در کشوری همچون هلند می باشد. لازم بذکر است در مقابل هزینه بالای زندگی در این کشور حقوق و دستمزد نیز در این کشور بالاست. اما شرایط استخدام اتباع خارجی در این کشور دشوار می‌باشد.

Cost of living in Liechtenstein 1 - هزینه زندگی در لیختن اشتاین

بررسی هزینه زندگی در لیختن اشتاین

لیختن اشتاین واقع در منطقه اقتصادی اروپاست و اقتصاد این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. همانطور که در مقدمه بیان نمودیم هزینه زندگی در لیختن اشتاین برابر با کشور سوئیس می باشد. در جداول زیر برخی از هزینه زندگی در لیختن اشتاین را نشان داده ایم.

رستوران قیمت (یورو)
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت ۹۶/۲۰
یک وعده غذا در یک رستوران متوسط ۶۴/۷۰
سوپر مارکت قیمت (یورو)
برنج سفید (یک کیلو گرم) ۸۳/۱
شیر (یک لیتر) ۳/۱
یک قرص نان سفید (۵۰۰ گرمی) ۲۹/۳
پنیر محلی (یک کیلوگرم) ۸۵/۱۳
سینه مرغ (یک کیلوگرم) ۵۴/۱۰
گوشت قرمز (یک کیلوگرم) ۲۰/۲۹
سیب (یک کیلوگرم) ۶/۲
موز (یک کیلوگرم) ۳۸/۳
پیاز (یک کیلوگرم) ۸۳/۱
گوجه فرنگی ( یک کیلوگرم) ۱۱/۴
آب معدنی (یک بطری) ۳۵/۰

مسکن

قیمت و هزینه اجاره و خرید مسکن در لیختن اشتاین در مناطق مختلف این کشور متفاوت است. فادوتس پایتخت کشور لیختن اشتاین است و با توجه به اینکه شان شهری تجاری و توریستی است، هزینه مسکن در این شهر نسبت به دیگر شهرهای این کشور گران است. جدول زیر برخی از قیمت های مسکن در این کشور را نشان می‌­دهد.

مسکن قیمت (یورو)
یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۹۱/۱۳۶۸
یک واحد آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر ۰۲/۱۲۳۲
یک واحد آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر ۸۲/۲۷۳۸
یک واحد آپارتمان سه خوابه در خارج از شهر ۶۷/۲۵۰۹
قیمت خرید  هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر ۹۹/۴۱۹۷
قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از شهر ۶۵/۳۳۷۶
اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

آپارتمان ها با امکانات بالا در لیختن اشتاین در اختیار مستأجران قرار می­گیرد. با توجه به قیمت های فوق می­توان گفت هزینه اجاره آپارتمان های سه خوابه نسبت به یک خوابه ها مناسب تر و مقرون به صرفه تر است. البته در سال ۲۰۱۹ دولت لیختن اشتاین تلاش های زیادی در جهت کاهش هزینه اجاره آپارتمان های نموده است.

حمل و نقل

افراد برای جابجایی در لیختن اشتاین معمولاً ار مترو استفاده می نمایند و نرخ قیمت بلیط ها بصورت مشخص شده سالانه تغییراتی می­نماید. بطور کلی هزینه های حمل و نقل در این کشور به قرار زیر است:

حمل و نقل قیمت (یورو)
بلیط یکطرفه مترو ۱۱/۴
بلیط های ماهانه ۰۰/۴۵
تعرفه تاکسی ها به ازای هر کیلومتر ۴۶/۱
بنزین (یک لیتر) ۰۰/۱

cost of living in liechtenstein 2 - هزینه زندگی در لیختن اشتاین

میزان حقوق در مقایسه با هزینه زندگی در لیختن اشتاین

اگر چه هزینه زندگی در لیختن اشتاین بالاست، به همان میزان حقوق و دستمزد نیز در این کشور بالا می­‌باشد. میزان حقوق دریافتی در این کشور با توجه به منطقه ای که فرد مشغول به کار است تعیین می­گردد و سختی کار، پاداش و خسارت نیز بر میزان حقوق فرد تأثیر می­گذارد و وی علاوه بر حقوق پایه، حقوقی نیز بابت موارد ذکر شده دریافت می­نماید. متوسط حقوق کارکنان در لیختن اشتاین پس از کسر مالیات ۵۳۵۳€ (یورو) در ماه تخمین زده شده است. نرخ بیکاری در این کشور پایین است و همانطور که بیان نمودیم شرایط استخدام خارجی ها در این کشور نسبتاً دشوار است و افرادی که از کشورهای مجاور (اتریش و سوئیس) به لیختن اشتاین برای انجام کار می­آیند، می­باید هر شب در پایان ساعت کاری به کشور خویش بازگردند.

شرایط انجام کار در لیختن اشتاین

نرخ بیکاری در لیختن اشتاین ۲۰/۳ % گزارش شده است و با این میزان نرخ بیکاری می­توان اینطور برآورد که شرایط یافتن کار در این کشور مناسب است. اتباع خارج از کشورهای اروپایی برای انجام کار در لیختن اشتاین می­باید همانند مهاجرت کاری به دیگر کشورهای اروپایی عمل نمایند. اخذ ویزای کاری لیختن اشتاین یکی از ملزومات ورود به این کشور و انجام کار است و بدین منظور متقاضی می باید ابتدا نسبت به اخذ پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان در این کشور اقدام نماید. کاریابی در لیختن اشتاین براحتی امکان پذیر است و متقاضیان می­توانند از کشور مبدأ خود مدارک تحصیلی خود را در اختیار موسسات کاریابی در این کشور قرار دهند. این موسسات نیز فرصت های شغلی که مرتبط با مهارت و تحصیلات وی است را معرفی می­نمایند. پس از آن فرد می­تواند با کارفرمای مربوطه مصاحبه نموده و قراردادکاری منعقد نمایند.

اگرچه برخورداری از مهارت زبان انگلیسی و یا آلمانی از ملزومات انجام کار در این کشور نیست، اما افرادی که از مهارت زبان های ذکر شده برخوردار باشند، شانس بیشتری برای یافتن کار در این کشور خواهند داشت.  تنها یکی از راه های مهاجرت به لیختن اشتاین انجام کار در این کشور است. در بخش های قبل ذکر نمودیم که متقاضیان انجام کار می باید ابتدا Job Offer از کارفرمایان دریافت نمایند. اتباع خارجی که جهت کار به این کشور مراجعت می­نمایند، اجازه زندگی در لیختن اشتاین را نداشته و باید در پایان ساعات کاری به کشور خویش بازگردند. دیگر اتباع خارجی که شرایط بازگشت به کشور مبدأ خود را ندارند، علاوه بر اخذ مجوز کاری می­باید مجوز اقامت لیختن اشتاین را نیز دریافت نمایند.

ویزای کاری اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *