273 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۳/۱۸ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۱ در ۹:۱۹ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

انتخاب کشور

قدم اول در مسیر ادامه تحصیل در خارج از کشور برگزیدن کشور مناسب و درخور شرایط و روحیه دانشجو می باشد. آنچه هر دانشجو می‌بایستی قبل از انتخاب کشور موردنظر خود بداند شرایط تحصیلی، ریسک‌های احتمالی اخذ ویزای تحصیلی، قوانین کشور مقصد، آب‌وهوا، آینده شغلی، آداب و فرهنگ کشور مقصد (مانند پذیرش افراد خارجی) است.

مثلاً استاندارد آموزشی باکیفیت و آب‌وهوای مناسب. فرهنگ مدرن و جامعه متشکل از اقوام مختلف در قاره امریکای شمالی  باعث شده امریکا و کانادا جزو  برترین مقاصد تحصیلی  بشمار بیایند.

در مقابل شرایط چالشی و رقابتی بازار کار در حین تحصیل و بخصوص بعد از اتمام تحصیل در آمریکا و کانادا و نیز شرایط سخت و برخورد سلیقه‌ای با اتباع ایرانی در زمان صدور ویزای تحصیلی در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها را می‌توان از معایب این کشورها برشمرد.

نکته: به دانشجویان توصیه می‌شود که ترجیحاً ۱ سال قبل از اتمام مقطع تحصیلی خود در ایران و یا ۱ سال قبل از تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور، با کسب اطلاعات دقیق و از منابع موثق (وب‌سایت‌های رسمی وزارت کشور، سفارت‌خانه در ایران و دانشگاه‌های معتبر و مشاوره با افراد باتجربه در امر تحصیلات بین‌المللی) مقصد نهایی خود را انتخاب کنند.

از انتخاب ۲ الی ۳ کشور متفاوت مطلقاً خودداری کنید. چراکه عدم تمرکز بر برنامه تحصیلی خود باعث کاهش شانس موفقیت در فرآیند اخذ پذیرش با شرایط فرد خواهد شد.

ت1 - نکات کلیدی پذیرش تحصیلی چیست؟

 زبان

بعد از انتخاب کشور، دانشجو می‌بایستی به ارتقا مهارت زبانی خود منطبق با استانداردهای ورودی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی کشور متبوع خود مبادرت ورزد.

این بدین معنی است که هر کشور با در نظر گرفتن اولویت برای تحصیل به زبان اول آن کشور، برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی فیلترهای خاص خود را دارد که در اکثر موارد از دانشجویان می‌خواهد که در آزمون‌های بین‌المللی زبان (Goethe, TOEFL, IELTS) شرکت کنند.

مثلاً اگر امریکا یا کانادا را انتخاب کرده‌اید می‌بایستی با توجه به مقطع خود حداکثر تا قبل از اقدام به اخذ پذیرش، در آزمون تافل «(TOEFL) حدنصاب موردنیاز را کسب کرده باشید.

یا اگر کشورهایی همچون آلمان و اتریش را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده‌اید می‌بایستی نمره لازم در آزمون زبان آلمانی» گوته (Goethe) را داشته باشید.

 نکته: دانشجویان توجه داشته باشند اگرچه زبان انگلیسی فراگیرترین زبان حال حاضر جهان می باشد اما در کشورهایی که زبان اول آن‌ها انگلیسی نیست (آلمان، اتریش، ایتالیا و امثال آن) اگرچه دانشجو می‌تواند در دوره‌ها به زبان انگلیسی شرکت کند اما در صورت تسلط کافی به زبان اول آن کشور تعداد رشته‌ها و دانشگاه‌ها و نیز شانس اشتغال در حین تحصیل خود را به‌مراتب ارتقا خواهد داد. در مطالب بعدی حتماً به تفسیر در مورد زبان‌های مختلف، شرایط پذیرش، سطوح موردنیاز دانشگاه‌ها و …  خواهیم پرداخت.

آماده‌سازی علمی

در این مرحله دانشجویان باهوش قبل از رسیدن به زمان اخذ پذیرش سعی می‌کنند که ملزومات علمی دانشگاه‌های کشور مقصد خود را یافته و آن‌ها را  به دست آورند. شاید سؤالی که هم‌اکنون در ذهنتان پیش‌آمده باشد این است که منظور از ملزومات علمی چیست؟

امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی

ازنظر کشورهای توسعه‌یافته (جهان اول) دانشجویان هر رشته بنا به مقتضیات علمی و کاربردی رشته‌ی تحصیلی خود برای آغاز و یا ادامه تحصیل در  آن رشته می‌بایستی از دانش و سطح علمی تعریف‌شده در علوم مربوطه و پایه‌ای برخوردار باشند.

شرکت در آزمون‌های ورودی موردنیاز برای رشته‌های مختلف، نگارش مقالات «آی اِس آی» (ISI)، شرکت در کنفرانس ها و همایش‌های بین‌المللی مربوط و … از مواردی هستند که در زمان اخذ پذیرش شمارا از دیگر دانشجویان متمایز می‌کند.

انتخاب رشته و دانشگاه

در کشورهای تراز اول طیف وسیعی از رشته‌ها و گرایش‌های تحصیلی وجود دارد. در این قسمت دانشجو باید با توجه به علاقه، اولویت‌ها و شرایط خود رشته موردنظر خود را انتخاب کند و طبق آن دانشگاه‌ها و مراکز علمی ارائه‌دهنده آن رشته را پیداکرده و برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

در زمان انتخاب و مراجعه به دانشگاه به نکاتی همچون: زمان پذیرش، مهلت ارسال مدارک، ترم‌های تحصیلی و چگونگی پیگیری فرآیند و نتیجه نهایی دقت کنید.

نکته: انتخاب رشته و دانشگاه خوب فقط و فقط با صرف زمان و حوصله امکان‌پذیر می باشد. برای اطلاع از استانداردهای دانشگاه‌ها و آشنایی با چگونگی مراجعه به هر دانشگاه و ارتباط با استاد و دپارتمان مربوطه می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید.

(لطفاٌ به اینکه قبلاً دخترخاله تون تو فنلاند رایگان درس خونده و یا پسر همسایتون رفته اتریش فاند گرفته بسنده نکنید که مبنی تصمیم گیریتون برای کشور و یا دانشگاه باشه. هر فرد شرایط و مقتضیات مخصوص به خودش رو داره)

در مقطع دکتری پیدا کردن استاد راهنما با زمینه کاری مرتبط با پروپوزال دانشجو و تبادل‌نظر در مورد پروپوزال پیشنهادی دانشجو از کلیدی‌ترین عوامل موفقیت و اخذ پذیرش و حتی دریافت بورسیه و کمک‌هزینه زندگی است.

2 - نکات کلیدی پذیرش تحصیلی چیست؟

 تهیه مدارک

عموماً همه دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف مدارک تحصیلی و علمی یکسانی رو از دانشجوها می‌خواهند. مدارکی که هر دانشجو بنا به مقطع تحصیلی موردنظر می‌بایستی برای تشکیل پرونده به دانشگاه ارائه دهد به شرح زیر می باشد:

 • ریزنمرات و دانشنامه نهایی آخرین مقطع تحصیلی
 • توصیه‌نامه از اساتید معتبر دانشگاهی
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال (مخصوص رشته دکتری)
 • پورتفولیو (مخصوص رشته‌های هنر)

تکمیل فرم پذیرش

یکی از مهم‌ترین مراحل  اخذ پذیرش تحصیلی تکمیل فرم پذیرش است.  ارائه اطلاعات دقیق، کامل و انتخاب رشته مناسب با رشته پیشین و همچنین نحوه ارسال فرم از نکات مهم در این قسمت است.

این فرم‌ها معمولا در وب‌سایت دانشگاه‌ها یافت می‌شود؛ که بعضاً به‌صورت آنلاین و یا باید به‌صورت کاغذی تکمیل شوند. برخی دانشگاه‌ها برای بررسی شرایط تحصیلی و احراز صلاحیت متقاضی برای صدور پذیرش هزینه دریافت می‌کنند که معمولاٌ بین ۵۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر است و فقط از طریق کارت های اعتباری معتبر قابل پرداخت می باشد.

نکته: در این مرحله دانشجو گزینه اسکان متناسب (خوابگاه، خانه دانشجویی، هتل) خود را در کشور مقصد انتخاب و اقدامات لازم را طبق روال اعلام شده از طرف دانشگاه انجام میدهد.

ارسال مدارک – پیگیری

تمامی مدارکی که در مرحله پنجم به آن اشاره شد بنا به رشته و مقطع تحصیلی باید برای دانشگاه ارسال شوند. این امر می‌تواند از طریق آنلاین و یا پست انجام گیرد.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

توجه فرمایید ارسال و دریافت مدارک شما از طرف دانشگاه به‌هیچ‌عنوان دلیلی برای اخذ پذیرش و قبولی در دانشگاه نیست. این مرحله فقط به‌منظور ارزیابی اولیه دانشجو برای تطبیق با شرایط ورود به رشته موردنظر می باشد.

بعد از ارسال و گرفتن تأییدیه دریافت مدارک شما می‌بایستی به‌صورت دوره‌ای با دانشگاه و منابع اطلاعاتی (ایمیل، استاد راهنما، تلفنی) فرآیند پذیرش را چک کنید. در مواردی دانشگاه مدارک تکمیلی بیشتر و یا سؤالاتی از دانشجو دارد که باید در زمان مقرر به آن رسیدگی شود.

مصاحبه برای سنجش مهارت زبانی و علمی دانشجو (اکثراً در مقطع دکترا) از دیگر نکات احتمالی بعد از ارسال مدارک است که باید به آن توجه کرد.

 دریافت پذیرش – اقدام برای ویزا

درنهایت بعد از تائید تمام مدارک دانشجو و صدور نامه پذیرش توسط دانشگاه، دانشجو می‌بایستی برای اخذ ویزا و مقدمات سفر آماده شود. مرحله ویزا از کلیدی‌ترین قسمت‌های فرایند اعزام شما می باشد. ازجمله کارهایی که فرد باید در این مرحله انجام دهد می‌توانیم به:

 • تعیین وقت سفارت – پرداخت هزینه وقت مصاحبه
 • تکمیل فرم ویزا مربوط
 • ارائه مدارک مربوط به اسکان در بدو ورود
 • تهیه مدارک تمکن مالی (حساب بانکی)
 • اسناد و مدارک هویتی
 • ارائه مدارک حامی مالی در زمان تحصیل
 • ارائه مدارک و دلایل مستند و موثق بازگشت به کشور
 • پرداخت هزینه ویزا

educational apply 3 - نکات کلیدی پذیرش تحصیلی چیست؟

ثبت اختراع

اختراع و کارهای نوآورانه یکی دیگر از موارد دریافت فاند تحصیلی است. اگر توانسته‌اید اختراع یا ایده‌ی جدیدی را در هر حوزه‌ای ثبت کنید می‌توانید در رزومهٔ خود به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین موارد قبولی در دانشگاه قرار دهید.

ارتباط با استاد

یک استاد در دانشگاه مقصد می‌تواند شمارا به دانشگاه معرفی کند و از همین راه نسبت به پذیرش در دانشگاه مبدأ اطمینان حاصل کنید. این مورد البته منوط به انجام حداقل یک کار تحقیقاتی با استاد موردنظر است.

داشتن توصیه‌نامه

یک توصیه‌نامه از یک استاد و یا مرجع علمی معتبر مانند محققین و پژوهشگران معتبر حوزهٔ فعالیت شما از موارد دیگری است که کارنامهٔ شمارا پربار می‌کند.

معدل

معدل نیز امتیاز نسبتاً خوبی است هرچند برخی از دانشگاه‌ها زیاد آن را در قبولی تأثیر نمی‌دهند و بیشتر کارهای تحقیقاتی را ملاک قرار می‌دهند اما برای برخی دانشگاه‌ها هم کاملاً مهم است.

سن و شرایط کلی دیگر

سن برای درخواست بورسیه دادن در برخی از دانشگاه‌ها ملاک است برخی به دنبال نیروی جوان و پرنشاط هستند و برخی در سنین بالا هم پذیرش می‌دهند. درهرصورت در صورت تصمیم به اپلی شرایط عمومی پذیرش دانشگاه مربوطه را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *