159 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۵/۰۹ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۲ در ۶:۳۶ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

شرایط ویزای کاری آلمان

شرایط خوب زندگی و اقتصاد با ثبات و شرایط رفاهی مطلوب جامعه باعث شده که متقاضیان بسیاری از سراسر جهان تمایل به مهاجرت از طریق ویزای کاری آلمان را داشته باشند. این شرایط برای افرادی که دارای تخصص های حرفه ای هستند بسیار مناسب تر است.

آلمان به عنوان بزرگترین قطب اقتصادی اروپا به شمار می رود. این کشور از لحاظ تولید ناخالص داخلی در جایگاه چهارم قرار دارد و از بنیان گذاران اتحادیه اروپا و حوزه یورو است. آلمان دارای شرکت های بسیار معتبری همچون فولکس واگن، آلیانتس، دایملر، بی ام و، زیمنس و بایر است که از لحاظ درآمد جزو برترین شرکت های دنیا محسوب می شوند.

بزرگترین نمایشگاه های معتبر جهان نیز در این کشور برگزار می شود. اغلب شهرهایی همانند هانوفر، مونیخ، فرانکفورت و برلین برگزارکننده بزرگترین نمایشگاه های سالانه و کنگره های اقتصادی هستند. همچنین آلمان از نظر اقتصادی جزو ثروتمند ترین کشورهای اروپا محسوب می شود.

اما تنها نکته قابل توجه در آلمان جمعیت پا به سن گذاشته در آلمان است که روزانه در حال افزایش است. بنابراین کمبود نیروی جوان متخصص امری بسیار محسوس در این کشور است که مورد توجه دولت آلمان قرار دارد. دولت آلمان بازار کار خود را عمدتا به نیروهای داخلی و یا اروپایی محدود نکرده و تمایل دارد از متخصصان غیر اروپایی نیز بهره ببرد.

اجازه کار برای افرادی که در خارج از این کشور زندگی می کنند عموما توسط اداره آلمان صادر می شود. عمدتا دریافت ویزای کار برای افرادی که دارای تخصص ویژه ای هستند بسیار راحت تر و آسان تر است.

بنابراین از مهمترین عواملی که این کشور را در زمینه اخذ ویزای کاری مورد توجه قرار داد. می توان به شرایط اقتصادی خوب، سطح رفاه اجتماعی بالا، مهاجرپذیر بودن و درآمد بالای نیروی متخصص در این کشور اشاره کرد.

living conditions in germany 2 - ویزای کاری آلمان

شرایط لازم جهت اخذ ویزای کاری آلمان

عموما اخذ ویزای کاری آلمان برای تخصص هایی امکان پذیر و مناسب است که داخل این کشور نیروی کار کافی و با مهارت وجود نداشته باشد. در واقع مشاغلی که نیروی کار بسیار زیادی داخل آلمان و اتحادیه اروپا داشته باشد انجامش دشوار است.

بنابراین فرصت های شغلی که بسیار تخصصی است و متقاضیان آن تخصص تعداد کمی در آلمان وجود دارد بدون هیچ مشکلی و ممانعتی می توانند اخذ ویزای کاری آلمان را داشته باشند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای شرایط و قوانین کار مشترکی هستند. معمولا در اتحادیه اروپا به این صورت است که شخص برای کار می بایست یک پیشنهاد شغلی داشته باشد.

انجام این روند به این شکل صورت می گیرد که آگهی شغلی به مدت سه ماه در آلمان منتشر می شود اگر شخص مناسبی در کشور آلمان نبود مجددا سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا منتشر می شود و اگر باز هم متقاضی برای شغل مورد نظر یافت نشد این فرصت شغلی برای افراد خارجی اختصاص داده می شود.

این کار ظاهرا امری بسیار سخت و محال بنظر می رسد. روش دیگری که در اخذ ویزای کاری آلمان مورد توجه است، اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان است. دراین روش فرصت شش ماهه ای برای فرد در نظر گرفته می شود و او می تواند جهت جستجوی کار وارد آلمان شود.

مهاجرت کاری به قبرس

رکود اقتصادی

در سال های اخیر که اغلب کشورهای اروپایی با مشکلات رکود اقتصادی مواجه هستند آلمان دارای موقعیت استثنایی است. این کشور با کمبود نیروی متخصص جوان مواجه است.

کشور آلمان طی سال های اخیر متخصصانی در زمینه برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکترونیک، شیمی، فیزیک، آی تی و گروه پزشکان، داروسازان و پرستاران و…مورد توجه قرار داشتند.

اگر فرد متقاضی دارای شرایط مناسبی باشد، اخذ ویزای کاری آلمان شانس بالاتری خواهد داشت. به عنوان مثال داشتن سن زیر ۴۰ سال، داشتن سابقه کار مناسب و خوب، مدارک فنی و کاری، داشتن مدرک زبان آلمانی، آیلتس شرایط و موقعیت بهتری را در جهت اخذ ویزای کاری آلمان فراهم می کند.

شخصی که با ویزای جستجوی کار وارد کشور آلمان شده دارای فرصت شش ماهه ای جهت یافتن کار مورد نظر و مناسب خود است. اگر فرد شغل مناسب خود را بیاید ویزای او به مدت ۶ ماهه دیگر تمدید شده و او موفق به دریافت blue card  کشور آلمان می شود.

شرایط لازم جهت دریافت blue card

شخصی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کند جهت دریافت blue card می بایست فارغ التحصیل دانشگاه معتبر باشد که لزوما مورد تائید کشور آلمان است. از ملزومات دیگر در این روند داشتن قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی است که شخص می بایست این قرارداد را از شرکتی آلمانی در دسترس داشته باشد. بنابراین افراد بدون داشتن قرارداد و پیشنهاد کاری نمی توانند blue card آلمان را دریافت کنند.

البته داشتن قرارداد به تنهایی کفایت نمی کند بلکه طبق قرارداد شخص باید دارای حقوق دریافتی حداقل سالی ۴۵۰۰۰ یورو باشد. اگر فرد فارغ التحصیل رشته های علوم پایه و ریاضیات، آی تی و گروه مهندسی باشد حداقل سالی ۳۵۰۰۰ یورو کفایت می کند.

dadavar.germanyy - ویزای کاری آلمان

مدت اعتبار blue card

مدت اعتبار blue card بستگی به زمان قرارداد شخص دارد به عنوان مثال اگر قرارداد فرد ۴ ساله باشد این کارت اعتباری در حدود ۴ سال خواهد داشت و نهایتا فرد موفق به دریافت pr یا همان اقامت دائم خواهد شد. اگر مدت زمان قرارداد کوتاه تر باشد این اعتبار کاهش می یابد البته تمدید این کارت بسیار ساده است پس جای نگرانی نیست.

میانگین ساعات کار در آلمان حدود ۴۱ ساعت در هفته است که نسبت به سایر کشورهای اروپایی این میانگین بسیار بیشتر است. حقوق یک فرد متخصص در زمینه مهندسی از حدود سالی ۳۵۰۰۰ یورو آغاز شده و بسته به کار و تخصص شخص تا سالی ۸۰۰۰۰ یورو نیز قابل تغییر است. البته رشته های متفاوت در میزان درآمد بسیار تاثیر گذار هستند به عنوان مثال میزان درآمد پزشکان و داروسازان به مراتب بسیار بالا تر است.

مزایای اخذ ویزای کار آلمان

از سال ۲۰۱۲ کشور آلمان blue card را به مرحله اجرا درآورد. این ویزا در واقع به افراد متخصص اجازه می داد که براحتی در کشورهای اتحادیه اروپا بجز انگلیس، ایرلند و دانمارک زندگی و کار کنند.

blue card آلمان نوعی ویزای کاری محسوب می شود که قابلیت تمدید شدن را دارد. با استفاده از این ویزا امکان تغییر اقامت موقت به اقامت دائم نیز امکان پذیر است. هنگامی که شخص اصلی دارایblue card است اجازه دارد خانواده( همسر و فرزندان ) خود را به همراه خود برده و آنها اجازه تحصیل و اقامت خواهند داشت.

شرایط اخذ ویزای همراه دانشجو در آلمان

blue card آلمان باعث ایجاد تسهیلاتی برای کارفرمایان می شود و دیگر قوانین و شرایطی که در رویه های استخدامی در نظر گرفته می شود. به واسطه این کارت حذف شده و دیگر نیاز نیست در ابتدا شهروندان آلمانی در پست های خالی ادارات مشغول به کار شوند کارفرماها می توانند بدون توجه به این اولویت بندی ها از متخصصان خارجی بهره ببرند.

افرادی که متقاضی دریافت اقامت دائم در آلمان هستند می بایست توجه کنند که با داشتن blue card و مدرک زبان آلمانی زودتر از موعد مقرر یعنی کمتر از سه سال می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. در ادامه این روند افراد پس از سه سال از سپری شدن اقامت دائم خود می توانند درخواست پاسپورت دهند.

مشاغل مورد نیاز آلمان:

 • پزشکی
 • آی تی
 • برق
 • کامپیوتر
 • الکترونیک
 • صنایع
 • مکانیک
 • پرستاری
 • مامایی
 • فیزیوتراپی
 • رشته های پیراپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *