191 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۰/۰۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۴ در ۱۲:۵۳ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

اتریش با نام رسمی جمهوری اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی و پایتخت آن وین است. زبان رسمی اتریش آلمانی است. ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. در کنار آلمانی اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیای و مجارستانی صحبت می‌کنند. کشور اتریش یکی از برترین کشورهای اروپایی جهت مهاجرت ایرانیان می‌باشد. راه‌های مختلفی جهت مهاجرت به اتریش وجود دارد که همان شش راه معروف و شناخته‌شده که در حقوق بین‌الملل مطرح گردیده است، عبارت‌اند از:

  • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل
  • مهاجرت به اتریش از طریق کار
  • مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه‌گذاری
  • مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج
  • مهاجرت به اتریش از طریق تولد
  • مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی

بعضاً می‌شنویم که راه‌های دیگری نیز وجود دارد؛ راه‌هایی مانند تمکن مالی، خود حمایتی یا از طریق تخصص و یا موسیقی، اما واقعیت آن است که راه‌های اصلی مهاجرت منحصر به همان شش مورد هستند.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

با توجه به این‌که رسیدن به ویزای تحصیلی اتریش نیازمند مدرک زبان نبوده و این‌که هزینه تحصیل در اتریش رایگان یا به عبارت دقیق‌تر باید گفت بسیار ارزان است (حدوداً ترمی ۳۸۰ €)، این روش خواهان زیادی دارد. البته ذکر این نکته لازم است که رسیدن به ویزای تحصیلی اتریش برخلاف ظاهر خوب و ساده‌اش، فرآیندی سخت و پیچیده و پرهزینه دارد. طول پروسه ویزای تحصیلی اتریش از پذیرش تا جواب ویزا حدود یک سال و نیم به طول می‌انجامد و ریزه‌کاری‌های خاصی را دارد که اگر متقاضی آگاه نباشد، در مرحله اخذ پذیرش تحصیلی و یا در مرحله اخذ ویزای تحصیلی با جواب ردی مواجه می‌شود.

به‌طور نمونه، چنانچه فردی مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه آزاد اخذ کرده باشد، با جواب منفی پذیرش مواجه می‌شود (زیرا کشور اتریش فقط به دانشجویان، دانشگاه سراسری روزانه پذیرش می‌دهد) و کلی هزینه جانبی از قبیل ترجمه و تاییدات اداره دادگستری و وزارت امور خارجه و تائید سفارت به مبلغ یورو رو متحمل می‌شود. اما به هر ترتیب، این‌یکی از راه‌های قانونی مهاجرت به اتریش هست و در کشورهای هم‌سطح اروپایی مانند آلمان و سوئد و دانمارک و نروژ و… همچنان با تقاضای زیادی مواجه است.

immigration to austria 2 - مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق کار

کشور اتریش جزء معدود کشورهای اروپایی می‌باشد که بدون نیاز به پیشنهاد کاری (همان جاب آفر) امکان اخذ ویزا به‌منظور اشتغال در این کشور را دارد و اجازه می‌دهد فرد متقاضی به جستجوی کار در این کشور بپردازد. این نوع ویزای اتریش یک نوع ویزای امتیازبندی است که در آن فرد متقاضی باید دارای مهارت‌هایی باشد و در یک مدل امتیازبندی به حداقل امتیاز ۷۰ برسد و در مدلی دیگر به حداقل امتیاز ۵۰ پارامترهایی که در این روش موردنظر قرار می‌گیرند پارامترهای سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی و مدرک زبان (آلمانی و یا انگلیسی) و نیز یک سری توانایی‌های فردی دیگر است که متقاضی باید بتواند به مقدار حداقل از این امتیازات برسد.

کشور اتریش دارای لیست مشاغل موردنیاز است که ویزای کار را متناسب با آن لیست صادر می‌کند و اجازه می‌دهد فرد متقاضی در کشور اتریش به جستجوی کار بپردازد. ویزای کاری اتریش درنهایت تبدیل به کارت قرمز-سفید-قرمز می‌شود و دقیقا باید گفت کارت قرمز سفید قرمز اتریش همان کارت کاری می‌باشد.

مهاجرت به اتریش از طریق تخصص

درهای اتریش همواره بر روی افراد ماهر و متخصص باز است و بازار کار این کشور پذیرای آن‌ها می‌باشد. جذب این افراد اصولاً از سه طریق کلی ممکن و میسر می‌باشد. ابتدا اولویت با افرادی است که تخصص و مهارت خود را در این کشور به دست آورده‌اند. دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل‌کرده و ازآنجا فارغ‌التحصیل شده باشند، فرصت ویژه‌ای را خواهند داشت که با یافتن کار متناسب در این کشور، به‌عنوان یک نیروی دارای مهارت می‌توانند کارتی موسوم به کارت قرمز-سفید-قرمز را به دست آورند که در حکم مجوز کار و اقامت آن‌ها می‌باشد.

مزایای اقامت اروپا از طریق اقامت لهستان

همچنین برای سایر افراد دارای تخصص نیز فرصتی پیش‌بینی‌شده که با ورود به یک سیستم امتیازبندی و کسب حداقل امتیاز موردنظر بتوانند وارد خاک کشور اتریش شده و طی زمان معینی (شش ماه) به جستجوی کار در این کشور بپردازند. چنانچه در این امر موفق شوند، صلاحیت دریافت ویزای کار اتریش را خواهند داشت. نهایتاً این دسته از افراد می‌توانند با دریافت مستقیم دعوت‌نامه کاری از سوی یک کارفرمای معتبر در اتریش، ویزای کار دریافت کرده و وارد این کشور شوند و مشغول کار وزندگی گردند. البته تحقق این امر نیز پیش‌نیازها و الزامات قانونی خود را دارد.

مهاجرت پزشکان به اتریش

پزشکان از افراد متخصص هستند که در دنیا نیروی کار ارزشمندی به شمار می‌روند. مهاجرت پزشکان به اتریش، مشمول قاعده مهاجرت به اتریش از طریق تخصص می‌باشد که سابقاً ذکر شد. پزشکان به‌عنوان نیروی کار متخصص قادرند از یکی از ۳ راه تبیین شده، اقدام نمایند و با موفقیت، مشغول کار و زندگی در اتریش شوند و اقامت دائم دریافت کنند.

نکته مهم و قابل‌توجهی که در این مورد وجود دارد، این است که برخی از تخصص‌ها احتیاج به ارزشیابی علمی و حتی سطح زبان بالاتری نسبت به سایرین دارند. پزشکی نیز یکی از همین تخصص‌ها و بلکه سخت گیرانه ترین شرایط را در میان آن‌ها داراست. ازآنجاکه مدارک صادره از مراکز آموزش پزشکی کشور ما موردقبول کشورهای غربی نیست بنابراین این دسته از افراد، لازم است که نخست در یک آزمون سنجش و ارزیابی علمی شرکت نمایند و تنها پس از موفقیت در آن است که مدرک او معتبر شناخته می‌شود و به‌عنوان یک پزشک رسماً شناخته می‌شود.

همچنین شایان‌ذکر است که با توجه به ماهیت رشته فعالیت آن‌ها که ارتباط بالینی با انسان‌ها دارند و اساساً باجان انسان‌ها سروکار دارند، از این‌رو نیازمند این هستند که در سطح بسیار بالایی با زبان رایج و رسمی آن کشور یعنی زبان آلمانی آشنایی داشته باشند. به‌عبارت‌دیگر، ضروری است که تسلط کفی و کامل به زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند در مراکز خدمات درمانی و وابسته به آن در اتریش مشغول به کار گردند.

Immigration to Austria 1 - مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق موسیقی

با توجه به اینکه اتریش را مهد موسیقی کلاسیک دانسته‌اند و این کشور یکی از بهترین بسترهای موجود برای فعالیت‌های موسیقایی در جهان می‌باشد، برخی از هنرآموزان و هنرمندان خواستار آن‌اند که از این طریق به کشور اتریش مهاجرت نمایند. گرچه تمامی این تعاریف درباره اتریش و امکانات و زیرساخت‌هایی که به‌منظور رشد و بالندگی موسیقی در این کشور فراهم گردیده است صحت دارد ولی درعین‌حال باید به این امر دقت داشت که اصولاً روش مستقلی برای مهاجرت به اتریش بر این اساس وجود ندارد.

چنانچه اهالی موسیقی خواستار مهاجرت به اتریش پیگیری این علاقه و مهارت خود در آن کشور هستند، لازم است از یکی از روش‌های اصلی مهاجرت اقدام نمایند. حال، بین هنرمندان و هنرآموزان تفاوت پیش خواهد آمد. بدین‌صورت که چنانچه فردی به‌عنوان هنرآموز خواستار مهاجرت به اتریش باشد تا در این کشور به سطح بالایی در این زمینه برسد، لازم است که از طریق تحصیلی اقدام نماید و با اخذ پذیرش از یکی از مراکز آموزشی معتبر در اتریش و سپس اخذ ویزای تحصیلی وارد اتریش شود و به مقصود خویش برسد. و اگر متقاضی، فردی هنرمند باشد می‌تواند به‌عنوان یک متخصص و فردی که دارای تخصص و مهارت می‌باشد همانند سایر متخصصین اقدام نماید.

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری

در باب روش مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، لازم است که نخست به دو مطلب مهم اشاره نماییم. اول اینکه سرمایه‌گذاری اقسام مختلفی دارد و منحصر به نوع واحدی نیست؛ ثبت شرکت، خرید ملک، اواق قرضه و غیره همه از اقسام مختلف سرمایه‌گذاری هستند. دوم آن‌که تمامی اقسام سرمایه‌گذاری در مهاجرت به کشورها و برای متقاضیان از همه ملیت‌ها همواره در دسترس نیست.

اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است که با جمعیت حدوداً هشت‌میلیونی خود، از رونق اقتصادی بسیار بالایی برخوردار است. پروسه‌های اعطای اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور قاعدتاً به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که پاسخگوی نیازهای این کشور باشد. پروسه‌های سرمایه‌گذاری که به‌طور مستقیم و حداکثری منجر به تشدید رشد اقتصادی آن کشور در راستای سیاست‌های دولت اتریش باشد، از شانس موفقیت بیشتری برخوردار هستند.

آشنایی با کشور بلژیک و شرایط مهاجرت به این کشور

مثلاً گرچه اخذ اقامت اتریش از طریق خرید ملک نیز برقرار است ولی در مقایسه با کشور دیگری مانند اسپانیا، جزء اولویت های دولت نیست زیرا سیاست‌های رشد و توسعه اقتصادی این دو دولت، متفاوت از یکدیگر می باشد. ازاین‌رو برخی از پروسه‌های سرمایه‌گذاری در اتریش، هرچند که رسماً موردپذیرش دولت این کشور می باشد ولی با توجه به اینکه جزء اولویت های آن نیست، معمولاً به سرانجام نمی‌رسند.

مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی

همانطور گفته شد، اصولا راه های مهاجرت، منحصر به همان ۶ مورد کلی میباشد و اگر از روش های دیگری به عنوان راه های مهاجرت نام برده می شود، در واقع بازگشت آنها به یکی از این شش عنوان کلی می باشد. تمکن مالی نیز که به عنوان یکی از راه های مهاجرت به اتریش مطرح می باشد در واقع نوعی سرمایه گذاری است. تمکن مالی همچنین با نام خودحمایتی نیز شناخته می شود.

در این روش همانطور که از نام آن پیداست، افرادی که شرایط مالی بسیار مطلوبی دارند اگر خواهان کسب اقامت اتریش باشند و در عین حال، احتیاج به هیچ نوع کسب و کاری در این کشور نداشته باشند و صرفا بخواهند دارایی خود را به اتریش بیاورند و طی زندگی در این کشور هزینه نمایند، می توانند از این طریق اقدام نمایند. به عبارتی دیگر، این افراد می باید درآمد خود را از محلی بیرون از اتریش به دست بیاورند و خرج زندگی شان در این کشور نمایند.

تمکن مالی اتریش در سال ۲۰۱۹ کمترین میزان پرونده موفق ایرانی را داشت و عملا همگی با شکست مواجه شد. اساسا افراد موفق در این راه بسیار بسیار انگشت شمار هستند و شاید تا الان از ایران فقط چند نفر در این پروسه موفق شده اند و آن هم از میان آنهایی که داخل خاک اروپا زندگی می کنند. علت این امر چندان واضح نیست ولی بطور قطع، نظر مقامات مسئول در دولت اتریش، نقش بسزایی دارد. برای توضیح بیشتر می توانید مقاله تمکن مالی اتریش را ببینید.

immigration to austria 3 - مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

در این روش حتما حتما باید یک فردی که تبعه اتریشی محسوب می شود و به صورت قانونی در این کشور زندگی می کند، یک طرف ازدواج باشد. این ازدواج باید هم قانونی باشد و هم واقعی؛ یعنی باید اولا مطابق قوانین اتریش انجام شود مثل آنکه هر یک از زوجین، به سن قانونی رسیده باشند و مجرد باشند و ثانیا این ازدواج باید واقعی باشد و نه صوری که بدینم نظور لازم است زوجین، مدارکی دال بر رابطه قبلی خود در دو سال گذشته ممنهی به ازدواج را ارائه دهند.

قوانین جدید مهاجرتی در این زمینه الزام می دارد که فرد حاضر در اتریش به غیر از مدارک لازم و هویتی جهت روادید ازدواج، نشان دهد به اندازه کافی و تعیین شده در قانون، در کشور اتریش درآمد دارد و درآمد او کفاف این را می دهد که از پس هزینه های همسر خود برآید. نکته بسیار مهم اینکه دارایی در این ردیف محسوب نمی شود و فرد اتریشی حتما باید به صورت خالص درآمد در اتریش را نشان دهد. همچنین لازم است وی محل سکونتی متناسب با زندگی مشترک دو نفر را در اختیار داشته باشد.

اقامت اتریش از طریق تولد

سیستم اعطای تابعیت اتریش اصولا از اصل خون پیروی می کند و بنابراین صِرف تولد فرزند در خاک این کشور مستوجب اخذ اقامت آن نمی گردد. از اینرو تنها فرزندی می تواند با تولد خویش اقامت این کشور را به دست آورد که دست کم یکی از والدینش در زمان تولد او، تابعیت کشور اتریش را داشته باشد. البته سیستم اعطای تابعیت در کشور اتریش منحصر به اصل خون نیست و بعضا در مواردی، ترکیبی از دو اصل خون و خاک  می باشد مانند اعطای تابعیت به فرزندانی که از والدین بی تابعیت یا دارای تابعیت مجهول در خاک اتریش به دنیا بیایند. ولی قدر مسلّم، فرزندانی که از والدینی دارای تابعیت معلوم و غیر اتریشی  به دنیا بیایند، تابعیت اتریش را از طریق تولد به دست نخواهند آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *