immigration-to-germany

854 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۶/۱۱ در ۱۲:۳۱ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۸ در ۸:۵۷ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

آلمان را می‌توان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان، ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا و موتور اقتصادی حوزه پولی یورو برشمرد. برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت از جمله شهرهای بزرگ آلمان می‌باشند. به‌طورکلی روشهای مهاجرت آلمان در دسته‌های زیر قرار می‎گیرند، هر فرد با توجه به شرایطی که دارد می‎تواند از یکی از روش‎های موجود اقدام نماید.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل:

با توجه به رایگان بودن تحصیل در آلمان، خواستگاه سیل عظیمی از علاقه‌مندان به تحصیل می‌باشند که شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر این کشور امتحان کنند. یکی از روش‌های مهاجرت به آلمان، اخذ ویزای تحصیلی می‌باشد.

Immigration to Germany - مهاجرت به آلمان

داوطلبان می‌توانند با سپری کردن دوره‌ای در این کشور شانس خود را برای کار پیدا کردن افزایش دهند. لازم به ذکر است ویزای تحصیلی روش مهاجرتی نمی‌باشد ولی زمینه‌ساز اقامت کشور آلمان است. مدت‌زمان دوره‌های تحصیلی در کشور آلمان برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب ۴، ۲ و ۴ سال می‌باشد که برای اخذ مدرک لازمه این زمان باید سپری شود.

مهاجرت به آلمان از طریق کار:

شرایط خوب زندگی و اقتصاد باثبات و شرایط رفاهی مطلوب جامعه باعث شده که متقاضیان بسیاری از سراسر جهان تمایل به مهاجرت از طریق ویزای کاری آلمان را داشته باشند. این شرایط برای افرادی که دارای تخصص‌های حرفه‌ای هستند بسیار مناسب‌تر است.

به‌صورت کلی قانون برای اخذ پیشنهاد کاری در اتحادیه اروپا و علی‌الخصوص کشور آلمان، بدین‌صورت می‌باشد که شغل موردنظر می‌بایست در سایت کاریابی اتحادیه اروپا به مدت ۳ هفته آگهی شود.

Immigration to Germany 2 - مهاجرت به آلمان

در همین زمان، اگر هیچ داوطلبی از سایر کشورهای اتحادیه اروپا، جهت قبول این شغل اقدام نکرد، سازمان‌ها می‌توانند نیروهای موردنظر خود را از خارج این اتحادیه، به خدمت گیرند.

اخذ ویزای کاری آلمان یکی از برترین روش‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد که افراد با کمترین هزینه موفق به اخذ اقامت می‌شوند. موسسه دادآور مهر ویزای کار را به آن دسته از متقاضیان کشور آلمان پیشنهاد می‌کند که از مهارت لازم برای متقاعد کردن کارفرما برخوردار هستند.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری:

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به آلمان اخذ ویزای سرمایه‌گذاری می‌باشد. افراد در صورت احراز شرایط موردنیاز می‌توانند برای این روش اقدام نمایند. به‌صورت کلی روش‌های دیگری برای سرمایه‌گذاری در آلمان وجود دارد که روش ثبت شرکت برترین و مطمئن‌ترین حالت می‌باشد. راه ثبت شرکت به‌صورت زیر می‌باشد:

در حال حاضر افراد از طریق ثبت شرکت می‌توانند برای ویزای سرمایه‌گذاری کشور آلمان اقدام کنند. شرایط ثبت شرکت بدین گونه می‌باشد که افراد باید با یک فرد آلمانی و یا ایرانی که پاسپورت کشور آلمان را دارد شریک شود و حداقل ۵۱ درصد سهام شرکت به نام فرد آلمانی باشد. در صورت داشتن بیلان مثبت در سه سال و  فراهم کردن فرصت شغلی برای حداقل ۲ آلمانی می‌توان برای اقامت دائم این کشور اقدام کرد.

immigration to germany 3 - مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج:

یکی از راه‌های دیگری که یک فرد می‌تواند برای اخذ شهروندی آلمان اقدام کند از طریق ازدواج با یک شهروند آلمان است. این پروسه یکی از شرایط اخذ شهروندی آلمان از طریق اقامت بلندمدت است. به‌عبارت‌دیگر فرایند اقامت بلندمدت نه‌تنها از طریق اقامت هشت‌ساله در آلمان امکان‌پذیر است بلکه افراد می‌توانند از طریق ازدواج با یک شهروند آلمانی نیز واجد شرایط لازم برای دریافت شهروندی آلمان از طریق اقامت بلندمدت شوند.

immigration to germany 4 - مهاجرت به آلمان

این‌گونه افراد علاوه بر ارائه مدارک لازم برای اثبات ازدواج نیازمند قبولی در آزمون شهروندی آلمان نیز می‌باشند. فرد متقاضی برای دریافت تابعیت و یا شهروندی آلمان از طریق ازدواج باید حداقل مدت سه سال در آلمان زندگی کرده باشد و حداقل دو سال از تاریخ ازدواج او گذشته باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق توریستی

ویزای توریستی آلمان تا ۹۰ روز معتبر است و در طول اقامت درکشور آلمان ،به شما اجازه تحصیل و کار نخواهد داد . اگر قصد تحصیل یا کار را دارید باید درخواست ویزای کار یا تحصیل را بکنید.

الزامات مورد نیاز برای ویزای توریستی آلمان :

 • مدارکی که باید نشان دهد شما به اندازه کافی پول برای هزینه های اقامت خوددرکشور آلمان را دارید. اگر مدارکی دال بر اثبات بودجه کافی نداشته باشید شما به یک دعوتنامه از کسی که در کشور آلمان ،متعهد به پوشش تمام هزینه های سفر شما است ،نیاز دارید.برای روند این پروسه باید قصدتان را از سفر اثبات کنید و سپس میزبان، تعهد رسمی برای پوشش تمام هزینه های شما را همراه با درخواست ویزا ارائه دهد.
 • بیمه سلامت با حداقل پوششEUR30000 که در تمام کشور های شنگن معتبر باشد که نشان دهد شما تمایل و توانایی بازگشت به کشور خود را دارید.

کجا می توانید برای ویزای توریستی آلمان درخواست کنید؟

اصولا شما باید برای اخذ اقامت کوتاه مدت خود به سفارت آلمان یا کنسولگری که در نزدیک ترین محل اقامت شماست درخواست دهید اما در موارد استثنا شما می توانید ویزای توریستی آلمان را در یک کشور دیگر که در آن شما ساکن نیستید تقاضا کنید.

مدت زمان مورد نیاز برای صدور ویزای توریستی آلمان :

با توجه به وزارت امور خارجه آلمان معمولا بین ۳ تا ۱۰ روز کاری طول می کشد. صدور ویزای شنگن در زمان اوج فصل سفر ممکن است بیشتر طول بکشد.بهتر است یک ماه قبل از تاریخ برنامه ریزی سفر خود درخواست ویزا کنید.

مدارک مورد نیاز برا ی اخذ ویزای توریستی آلمان  :

برای اخذ ویزای توریستی آلمان شما موظف به ارائه اصل و کپی کلیه مدارک مورد نیاز هستید. کپی مدارک نزد سفارت بافی می ماند و اصل مدارک پس از بررسی به شما عودت داده می شود. در صورتیکه مدارک ارائه شده از سوی شما نشان دهنده بازگشت به کشور مبدا باشد، شانس خوبی برای اخذ ویزای توریستی آلمان خواهید داشت. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

immigration to germany 5 - مهاجرت به آلمان

 • شناسنامه ایرانی به همراه کپی از صفحات اول و دوم
 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه که دارای ۲ برگ سفید یا بدون ویزا می باشد بهمراه کپی از صفحات دارای ویزا
 • ۲ قطعه عکس رنگی با زمینه سفید که در ۳ ماه اخیر گرفته شده باشد و با چهره کنونی فرد همخوانی داشته باشد
  گردش حساب بانکی
 • سند مالکیت
 • سوابق کاری یا تحصیلی
 • وضعیت تاهل ( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال )
 • بیمه مسافرتی به مبلغ ۳۰۰۰۰ یورو
 • بلیط رفت و برگشت و واچر هتل

مهاجرت به آلمان از طریق تمکن مالی:

اثبات تمکن مالی یکی از روش‌های اخذ اقامت در کشور آلمان می‌باشد. درواقع برای اخذ اقامت تمکن مالی در آلمان فرد باید ثابت نماید که توان مالی کافی برای اداره زندگی خود و خانواده‌اش را دارد و می‌تواند بدون انجام کار در کشور آلمان زندگی کند.

قوانین دریافت اقامت تمکن مالی در آلمان

افرادی که از روش اقامت از طریق تمکن مالی در آلمان اقدام می‌نمایند به‌طورمعمول اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت اما امکان سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت برای افرادی که از طریق اقامت از طریق تمکن مالی در آلمان اقدام می‌نمایند فراهم است و به‌راحتی می‌توانند از این روش اقدام نمایند.

immigration to germany 6 - مهاجرت به آلمان

مدارک موردنیاز جهت اخذ اقامت تمکن مالی در آلمان

افرادی که در داخل کشور دارای توانایی مالی خوبی بوده و خواهان مهاجرت از طریق اخذ اقامت تمکن مالی در آلمان هستند، می‌توانند با تهیه منابع و مدارک موردنیاز که در ادامه آورده می‌شود، برای این کار اقدام نمایند.

 • داشتن سود سپرده بانکی
 • داشتن سهام شرکت‌ها، کارخانه‌ها، مؤسسات و…
 • اجاره مستغلات بر اساس سند ملکی و اجاره‌نامه رسمی
 • فیش حقوقی بازنشستگی
 • سند شش‌دانگ املاک

داشتن مدارک و اسناد بالا به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. در کنار این موارد داشتن درآمد مستمر و ماهیانه که حداقل مقدار آن در کشورهای مختلف متفاوت است، الزامی می‌باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق خرید ملک:

فرایند خرید ملک در آلمان

مرحله اول

متقاضی باید یک پیش‌قرارداد که دارای جزئیات اولیه معامله می‌باشد مانند:

 • ارزش ملک
 • شرایط و روش پرداخت
 • شرایط معامله و میزان سپرده اولیه
 •  باید بدانید که سپرده اولیه باید شامل ۱۰ درصد از کل قرارداد یا بهای ملک شما باشد . که این مبلغ باید در حساب سپرده بانکی محضر واریز می‌شود.

immigration to germany 7 - مهاجرت به آلمان

مرحله دوم

یکی از محضرهای کشور آلمان تمامی مسئولیت استعلام از ثبت برای اموال غیرمنقول، وضعیت بانکی و دریافت تأییدیه های ثبت اراضی و املاک را بر عهده خواهد گرفت.

هم‌زمان خریدار موظف است مالیات املاک و مستغلات را پرداخت کرده باشد.

مرحله سوم

عقد قرارداد اصلی خرید مابین خریدار و مالک صورت می‌گیرد و خریدار می‌بایست مدارک خرید و مدارک مرتبط را  در امضاء نماید. عمل ثبت قرارداد لزومی ندارد که در اداره ثبت انجام صورت پذیرد ولی به شما پیشنهاد می‌شود برای حفظ منافع خود و طرف دیگر این عمل در اداره ثبت صورت پذیرد. شما برای تکمیل مراحل فوق نیاز به ۴۱ روز زمان دارید و در این مدت ۴ هفته جهت پرداخت مالیات و املاک و مستغلات زمان دارید.

پس از انجام مراحل فوق مالک ۱۰۰در صد از ملک خود هستید و می‌توانید برای سرمایه‌گذاری ارزی در آلمان و تمام کشورها بدون محدودیت تجارت آزادانه داشته باشید. در این نوع ویزا شما اقامت مسکونی اخذ خواهید کرد این بدان معناست که تا زمانی که ملک بنام شما باشد می‌توانید ویزای رفت و آمد بلندمدت اخذ نمایید و این می‌تواند شانس خوبی باشد تا شما بتوانید از طرق دیگر اخذ اقامت دائم مثل ویزای کار به این مهم برسید .

مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت:

قانون ثبت شرکت در آلمان به اتباع خارجی این امکان را می‌دهد که در این کشور کسب‌وکار راه‌اندازی و برای مدیریت آن، اقامت آلمان دریافت نمایند.

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در آلمان

مبلغ مشخصی به‌عنوان حداقل سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت در نظر گرفته نشده است، اما این به معنی عدم نیاز به سرمایه‌گذاری نیست. بلکه یعنی شما باید سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود به‌علاوه مخارج یک سال آتی شرکت را داشته باشید.

ولی به‌طورکلی می‌توان گفت حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در آلمان جهت سرمایه‌گذاری بسته به نوع شرکتی قصد ثبت آن را دارید، میانگین بین ۲۵.۰۰۰ یورو تا ۵۰.۰۰۰ یورو می‌باشد. برای ثبت و تأسیس شرکت احتیاج به ارائه مدارکی همچون مدارک شناسایی شخصی فرد متقاضی، مجوزهای صنفی، مدارک شرکت اصلی در ایران، مدارک مربوط به شرکت زیرمجموعه در آلمان و… خواهید داشت.

علاوه بر موارد ذکرشده، در راستای ثبت شرکت می‌بایست به اداره بازرگانی کشور آلمان یک طرح توجیهی یا بیزنس پلن نیز ارائه دهید که اهداف تا چند سال آینده‌تان را پوشش دهی و توصیف نماید.

شرایط تبدیل ویزای ثبت شرکت به اقامت دائم

پس از یک دوره سه‌ساله در صورت موفقیت شرکت راه‌اندازی شده (طبق طرح توجیهی) اقامت موقت به اقامت دائم آلمان (اقامت دائم اروپا) تبدیل خواهد شد. طی این مدت شرکت ثبت‌شده باید بازدهی مالی مناسبی داشته و تمامی مبالغ مالیات و بیمه را پرداخت کرده باشد.