immigration-to-sweden

964 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۶/۰۹ در ۱۰:۵۶ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۸ در ۸:۳۶ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بسیار بالا و نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است. اقتصاد سوئد بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار بوده و نرخ امید به زندگی در این کشور بسیار بالاست. مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هندو اروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. در ادامه به بررسی انواع روش‌های مهاجرت به سوئد خواهیم پرداخت.

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل:

مهاجرت تحصیلی به سوئد یکی از آسان‌ترین روش‌های مهاجرت و کسب اقامت این کشور می‌باشد و مهاجران ایرانی زیادی هم از این طریق اقدام به مهاجرت می‌نمایند زیرا این روش مزایای نسبتاً خوبی در مقایسه با روش‌های دیگر دارد.

immigration to sweden 2 - مهاجرت به سوئدعواملی که در میزان تقاضای بالای این ویزا تاثیر دارد:

 • برای ادامه تحصیل در همه‌ی دانشگاه‌های این کشور نیاز به دانستن زبان سوئدی نیست
 • با داشتن مدرت آیلتس ۵ نیز در برخی از دانشگاه‌ها می‌توانید تحصیل کنید
 • دانشگاه‌های این کشور معتبر و خوب هستند و یا این‌که پس از تحصیل راحت‌تر می‌توانید وارد بازار کار سوئد شوید
 • امکان اخذ ویزای همراه بصورت همزمان برای اعضای خانواده
 • امکان کار نیمه وقت حین تحصیل
 • استفاده از نظام آموزشی رایگان برای فرزندان

مهاجرت به سوئد از طریق کار:

افراد زیادی خواهان مهاجرت و مشغول به کار شدن در سوئد هستند و دوست دارند با مدرک تحصیلی خود که از ایران کسب کرده‌اند در سوئد مشغول به کار شوند. این افراد برای مهاجرت و اقامت به‌وسیله‌ی کار نیاز به دعوت‌نامه از طرف یک کارفرمای معتبر در سوئد دارند و تا کارفرمایی مسئولیت آن‌ها را بر عهده نگیرد نمی‌توانند از این طریق مهاجرت نمایند.

برای پیدا کردن کار در سوئد هم باید دارای شرایط ایده آلی باشید تا مهارت شما برای کارفرما اثبات گردد و به نیروی کار شما نیاز داشته باشند.اگر موفق به کسب دعوت‌نامه و رضایت کارفرما برای جذب خود در سوئد شوید با توجه به دعوت‌نامه‌ی او می‌توانید به‌راحتی در این کشور اقامت نمایید، این روش از سخت‌ترین اما محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به سوئد می‌باشد.

immigration to sweden - مهاجرت به سوئد

اداره آمار سوئد (S.C.B)، بر میزان متوسط درآمد در کشور سوئد نظارت می کند و در زیر لیستی از متوسط درآمد سالانه شاخه صنعت در سال ۲۰۱۷ در کشور سوئد بیان شده است که بر اساس ارزش یورو (EUR) محاسبه شده است:

 • خدمات عمومی: ۴۰۶۵ یورو
 • استخراج مواد معدنی از معادن روباز (سطحی) و معادن زیرزمینی: ۴۴۹۴ یورو
 • بخش تولید: ۴۳۸۶ یورو
 • مهندسی صنایع: ۴۴۲۷ یورو
 • تأمین برق، گاز، بخار و تهویه مطبوع: ۴۱۶۶ یورو
 • بخش آب؛ فاضلاب، مدیریت زباله (مواد زائد): ۴۰۱۴ یورو
 • احداث ساختمان: ۴۲۰۳ یورو
 • عمده فروشی و خرده فروشی؛ تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتور سیکلت: ۳۹۸۵ یورو
 • حمل و نقل و تدارکات: ۴۲۳۰ یورو
 • بخش خدمات اقامت، مهمانداری و خدمات تهیه و ارائه غذا: ۳۵۱۲ یورو
 • اطلاعات و ارتباطات: ۴۵۵۴ یورو

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه‌گذاری:

به‌طورکلی می‌توانیم سرمایه‌گذاری در سوئد را به دو قسمت اصلی زیر تقسیم کنیم:

الف: سرمایه‌گذاری از طریق طرح کاری، بیزینس پلن

در این روش مهاجر ادعا می‌کند که نقشه و برنامه‌ای برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق در سوئد دارد که می‌تواند برای این کشور سودآور باشد. این روش برای مبتکران، مخترعان و کارآفرینان بسیار مناسب است.

مراحل کار بدین‌صورت است که ابتدا فرد یک طرح از کاری که قصد انجامش را دارد (درزمینهٔ ی صنعتی، تجاری و…) تهیه می‌کند؛ اما در این طرح نباید همه‌ی جزئیات دقیقاً آن‌طور که قرار است انجام بگیرد درج شود تنها کافی است معرف کلی طرح باشد و نشان دهد که آیا این طرح مقرون به‌صرف و مفید هست یا خیر. البته باید همه‌ی طرح واضح توضیح داده و در آن از دروغ و فرافکنی جدا جلوگیری شود.

immigration to sweden 3 - مهاجرت به سوئدب: مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری یک‌جا

اگر دارای طرح کاری و ایده‌ی خاصی نیستید اما سرمایه‌ی خوبی در دست دارید، بازهم می‌توانید به سوئد مهاجرت کنید. زمانی که موفق شوید دولت سوئد را قانع کنید که وجود شما در آن کشور توجیه مالی خوبی دارد، می‌توانید به‌عنوان مهاجرِ سرمایه‌دار وارد آن کشور شوید.

کمترین میزان سرمایه‌گذاری در سوئد نیز همان ۱۵۰۰۰۰ دلار است که در بالا اشاره کردیم با تفاوت این‌که باید این مبلغ را در همان ابتدا و به‌طور یکجا و بدون در نظر گرفتن سایر هزینه‌های مهاجرت ازجمله مراحل مهاجرت و هزینه‌های ماه‌های ابتدایی زندگی در سوئد پرداخت نمایید و سپس اقدام به سفر به سوئد نمایید.

مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج:

قانون مهاجرت از طریق ازدواج در رابطه با سوئد نیز وجود دارد و اگر شما با یک فرد سوئدی یا مقیم در این کشور ازدواج کنید به‌راحتی اقامت کسب خواهید کرد و از این لحاظ مشکلی نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که در این نوع مهاجرت باید به سوالاتی مانند زبانی که با همسرتان صحبت می‌کنید، همسران قبلی خود، مدت‌زمان زندگی با همسر فعلی، خانه‌ای که قرار است در آن زندگی کنید، روش آشنایی و بقای ارتباط زوجین تاکنون و… پاسخ دهید و اگر در این موارد شک و شبهه‌ای پیش آید به‌صورت موقت به فرد مهاجر اجازه‌ی مهاجرت داده نمی‌شود.

immigration to sweden 4 1 - مهاجرت به سوئددر مواقع نادری که این اتفاق رخ می‌دهد باید سه هفته صبر کرده و سپس درخواست تجدیدنظر دهید. اگر برای بار دوم یا سوم بازهم مهاجرت شما از طریق ازدواج رد شد، می‌توانید به دادگاه‌های موجود در سوئد اعتراض کرده و حکم خود را تغییر دهید.

توجه داشته باشید که رد شدن مهاجرت از طریق ازدواج بسیار کم پیش می‌آید و این موضوع هم برای جلوگیری از کلاه‌برداری دو طرف برای کسب اقامت از طریق ازدواج است.

مهاجرت به سوئد از طریق توریستی:

برای اخذ ویزای توریستی کشور سوئد به‌عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا, شما نیاز به اخذ ویزای شینگن دارید.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی سوئد

 • اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه دو سری کپی از صفحه اول گذرنامه
 •  دو قطعه عکس۴در۳ (جدید ، رنگی ، تمام‌رخ ، با زمینه روشن)
 •  شناسنامه
 •  سند مالکیت به نام فرد متقاضی
 •  گواهی تمکن مالی صادره از امور بین‌الملل بانک به همراه ریز پرینت سه ماه آخر برای دارندگان حساب‌های جاری
 •  کپی از قراردادهای سپرده‌های کوتاه‌مدت یا بلندمدت برای دارندگان حساب‌های سپرده
 •  حداقل مانده موجودی حساب حداقل ۵۰ میلیون تومان برای هر نفر
 • بیمه‌نامه مسافرتی

ساعت کار سفارت در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۱:۳۰

مهاجرت به سوئد از طریق تمکن مالی:

immigration to sweden 5 - مهاجرت به سوئددر سالهای اخیر اخذ اقامت در سوئد از طریق تمکن مالی طرفداران زیادی پیدا کرده است و با توجه به شرایط نسبتاً آسان آن و داشتن کمترین ریسک باعث شده نسبت به سایر روش‌ها دارای شرایط متفاوتی باشد.

مراحل اخذ اقامت در سوئد از طریق تمکن مالی به شرح زیر می‌باشد :

 • عقد قرارداد
 • تحویل مدارک به شرکت
 • دعوت‌نامه وقت سفارت
 • تکمیل مدارک و تحویل مدارک به متقاضی جهت مصاحبه سفارت شامل مدارک زیر :
 • تهیه آدرس اقامتی در کشور سوئد
 • تهیه پوشش بیمه‌ای درمانی در کشور سوئد
 • دریافت ویزای نشنال یا تایپ D
 • سفر کاری به سوئد جهت انجام اقدامات بعدی شامل ارائه مستندات به اداره مهاجرت و اقامت در سوئد
 • ارائه اقامت

مدارک موردنیاز جهت اخذ اقامت در سوئد از طریق تمکن مالی به شرح  زیر می‌باشد :

 • فیش حقوق بازنشستگی
 • سود سپرده بانکی
 • اجاره مستغلات بر اساس سند ملکی رسمی و اجاره‌نامه رسمی
 • سود سهام شرکت‌ها و مؤسسات و کارخانه‌ها و….

هر یک از مدارک فوق به‌تنهایی مشروط بر اینکه حداقل درآمد مستمر و منظم ماهیانه را پوشش دهد کفایت می‌کند، چنانچه درآمد ماهیانه هر یک به‌تنهایی به حداقل شرایط نرسد ترکیب آن‌ها به‌منظور پوشش سطح درخواستی امکان‌پذیر می‌باشد اما درهرصورت علاوه بر درآمد حداقل ، به یک سند شش‌دانگ نیز نیاز است.

مهاجرت به سوئد از طریق خرید ملک:

خرید ملک در سوئد یکی از راه‌هایی است که افراد برای ورود به این کشور از آن استفاده می‌نمایند. یکی از نکات منفی خرید ملک در سوئد این است که افراد به‌واسطه آن نمی‌توانند اقامت دائم سوئد را دریافت کنند.

یک نکته مهمی که باید حتماً به آن توجه داشت , چگونگی مالکیت املاک اعم از زمین , آپارتمان , ویلا , و ساختمان‌های اداری و تجاری است . همه اشخاص خارجی مطابق با قانون کشور سوئد مالکیت صددرصدی روی املاک و مستغلات سوئد خواهند داشت و این مالکیت قطعی است که از لحاظ حقوقی و همچنین اطمینان در سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین موضوعات برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی محسوب می‌شود.

immigration to sweden 7 - مهاجرت به سوئدخرید ملک در سوئد دارای فرآیندی است که در اینجا به شرح آن می‌پردازیم :

گام نخست :

پس از این‌که شما خانه و منزل مورد نظرتان را پیدا کردید , باید فرآیند ارزش‌گذاری بر روی ملک صورت بگیرد . بعد از این مرحله قرارداد اولیه یا همان پیش‌قرارداد دارای جزئیات معامله مثل ارزش خانه , شرایط و روش پرداخت , شرایط معامله و مقدار سپرده اولیه مهیا می‌شود . سپرده اولیه‌ای که باید برای پرداخت آماده شود تقریباً ده درصد از ارزش کل خانه می‌باشد که در حساب بانکی محضر نگه‌داری خواهد شد .

گام دوم :

مسئولیت دریافت تأییدیه های ثبت اراضی و املاک , وضعیت بانکی و استعلام‌ها از ثبت برای اموال غیرمنقول بر عهده یکی از محضرهای کشور سوئد می‌باشد و به‌صورت هم‌زمان خریدار مالیات املاک و مستغلات را پرداخت خواهد نمود .

گام سوم :

در این مرحله شما قرارداد اصلی خرید و مدارک مربوطه را در محضر امضا خواهید نمود . خریدار با رعایت قوانین خاص توانایی امضای قرارداد اصلی در کشور متبوع خود یا امضای غیابی به‌وسیله نماینده خود در سوئد را دارد . ثبت قراردادها در اداره ثبت الزامی نمی‌باشد , اگرچه به‌منظور حفظ منافع دو طرف معامله به‌شدت توصیه می‌شود . برای انجام و تکمیل مراحلی که قید شده است معمولاً بین ۱۰ روز تا دو هفته زمان نیاز می‌باشد .

انواع مختلف منزل در سوئد

چند نوع خانه در کشور سوئد وجود دارد که از آن جمله می‌توان به آپارتمان , خانه ویلایی , خانه زنجیره‌ای و خانه ردیفی اشاره نمود . به دلیل این‌که در شهرهای بزرگ سوئد با کمبود مسکن مواجه هستند , بسیاری از افراد منزل دست‌دوم اجاره می‌نمایند و یا یک اتاق در مسکن خانواده دیگری اجاره می‌کنند تا زمانی که بتوانند یک مسکن دست‌اول تهیه کنند .

مسکن اجاره‌ای :

در این نوع مسکن معمولا یک اجاره‌نامه بین دو طرف نوشته می‌شود که معمولا در این اجاره‌نامه تعیین می‌شود که مسئولیت تعمیر منزل , رنگ‌آمیزی و نصب کاغذدیواری بر عهده موجر می‌باشد . افراد می‌توانند در انجمن مستأجران عضو شوند و از حمایت آن‌ها بهره بگیرند .

مسکن سرقفلی :

یک مسکن سرقفلی ممکن است یک آپارتمان , یک‌خانه ردیفی یا یک‌خانه زنجیره‌ای باشد . کسی که اقدام به خرید یک مسکن سرقفلی می‌نماید , حق استفاده از آن مسکن و یک سهم از آن انجمن مسکن را خریداری می‌کند و ساکنان به‌صورت مشترک مالک آن ساختمان هستند . افراد ماهانه هزینه‌ای به انجمن می‌پردازند که این , پول‌ها صرف هزینه‌های جاری , تعمیر و نگهداری منزل و محوطه‌های مشترک می‌شوند .

مسکن با حق مالکیت :

بیش‌تر خانه‌های ویلایی , زنجیری و ردیفی با حق مالکیت خریداری می‌شوند . فردی که یک‌منزل با حق مالکیت خریداری می‌کند , به‌تنهایی مالک مسکن خود می‌باشد .

مهاجرت به سوئد از طریق ثبت شرکت:

یکی از روش‌های اخذ اقامت سوئد، ثبت شرکت می‌باشد. افراد قبل از ثبت شرکت در سوئد باید تحقیقات لازم را در این خصوص انجام داده، راهکارها و مراحل ثبت شرکت در سوئد را بررسی نمایند.

انواع شرکت در سوئد

شرکت تعاونی

امکان ثبت این شرکت با استفاده از چند مالک وجود دارد و مسئولیت بدهی‌های شرکت به عهده یکی از اعضای هیئت‌مدیره که از قبل تعیین‌شده می‌باشد. مالیات شرکت تعاونی برحسب میزان سهم الشرکه تعیین می‌گیرد و سود شرکت شامل پرداخت مالیات نمی‌شود.

شرکت با مسئولیت محدود

دو نوع ثبت شرکت با مسئولیت محدود در سوئد وجود دارد (خصوصی و دولتی) و تعیین نام برای ثبت این شرکت‌ها ضروری است. میزان سرمایه موردنظر برای ثبت شرکت مسئولیت محدود در سوئد ۵۰ هزار کرون بوده و میزان مالیات بر سود آن ۲۶.۳ درصد در سال است.

شرکت انحصاری

اولین گام برای ثبت شرکت انحصاری در سوئد، انتخاب نام شرکت و مشخص کردن حوزه فعالیت آن می‌باشد. در این نوع شرکت‌ها مسئولیت تمامی امور به عهده مالک شرکت است، فرد با ثبت شرکت انحصاری مشمول پرداخت مالیات می‌گردد.

موسسه اقتصادی

برای راه‌اندازی مؤسسات تجاری نیاز به ثبت‌نام تجاری و یا ثبت شرکت وجود ندارد و برای تأسیس آن وجود حداقل سه نفر ضروری است.

شرایط موردنیاز برای ثبت شرکت سوئد

– آشنایی متقاضی به زبان سوئی یا انگلیسی

– داشتن سرمایه کافی

– داشتن رزومه شغلی مناسب و سابقه مدیریت

– گذرنامه دارای اعتبار

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در کشور سوئد

– ریز حساب بانکی متقاضی

– اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی

– ارائه گواهی اشتغال به کار

– سند ملک در صورت وجود

– گذرنامه تمامی افراد خانواده

– دو قطعه عکس رنگی

– شناسنامه و کارت ملی

– گواهی عدم سوءپیشینه