investing-in-norway_1

4059 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۱/۲۰ در ۱۲:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۰۶ در ۱۱:۴۵ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

سرمایه گذاری در نروژ و اخذ اقامت این کشور اروپایی با این روش همواره از جمله موضوعاتی بوده است که توجه عده ای از هم‌وطنانمان را به خود جلب کرده است. جالب است بدانید در برخی کشورها می توان با سرمایه گذاری اقامت آن کشور را نیز بدست آورد، حال باید دید کشور نروژ می تواند گزینه ای مطلوب در این امر اطلاق گردد یا خیر.

نروژ

کشور نروژ که به طور رسمی پادشاهی نروژ نامیده می‌شود در شمال غربی قاره اروپا واقع گردیده است. پایتخت و هم‌چنین بزرگ‌ترین شهر نروژ شهر اُسـلو می باشد. کشور نروژ ارتباط سیاسی و اقتصادی نزدیکی با اتحادیه اروپا و  ایالات متحده آمریکا دارد. این کشور هم چنین از جمله تشکیل دهندگان سازمان ملل متحد، ناتو، مجمع تجارت آزاد اروپا، شورای اروپا، شورای نروژی، عضوی از حوزه اقتصادی اروپایی، WTO و عضوی از کشور‌های حوزه شینگن می باشد.

صنعت نروژ

کشور نروژ در صنایع مختلفی نیز پیشگام است که یکی از دلایل آن برخورداری از منابع طبیعی در مقیاس بالا می باشد و از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره داشت: نفت، گاز طبیعی، سنگ های معدنی، غذاهای دریایی، و آب تازه . درآمد حاصل از صنعت نفت به طور خاص یک چهارم تولید ناخالص داخلی کشور نروژ را تشکیل می دهد و از شاخص ترین موارد فعالیت نروژی هاست.

investing in norway 3 - سرمایه گذاری در نروژ

اقتصاد نفت

نروژ کاملا وابسته به منابع نفتی موجود در دریای شمال است و به منظور بهبود سیستم رفاهی فوق العاده ایده آل شهروندانش از آن سود می برد. هر چند این اهمیت فوق العاده به صنعت نفت باعث شده است تا در سایر زمینه های اقتصادی افول نسبی وجود داشته باشد. در واقع ارتقای صنعت نفت موجب شده تا از زمان انقلاب صنعتی، کشور نروژ از بحران های اقتصادی که سایر کشور ها حتی بعضا کشورهای اروپایی درگیرش هستند دور بماند اما در عین حال این کشور را تبدیل به یکی از گران ترین کشورهای دنیا کرده است. نقطه منفی محتمل دیگری که ممکن است به وجود آید این است که هر گونه تغییر در بازار نفت ایجاد شود تاثیر مستقیم بر روی اقتصاد نروژ می گذارد و به عنوان مثال در صورت ایجاد افول، مشکلات عدیده ای برای مردم نروژ به لحاظ شرایط شغلی و… ایجاد می شود.

تولید ناخالصی داخلی (GDP

یکی از عوامل تأثیرگذار در سرمایه گذاری در نروژ میزان سرانه تولیدات داخلی و بررسی میزان سود این کشور می باشد. در سال ٢٠١٧ نرخ تولید ناخالص داخلی در مجموع در کشور نروژ ٢٨٢،١٧۴ میلیارد دلار و تولید ناخالصی سرانه آن ۵۵،٣٩٨ دلار می باشد که در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نرخ بالایی محسوب می گردد.

شرایط سرمایه گذاری در نروژ

طبق شواهد و مدارک موجود سرمایه گذاری در این کشور برای خود نروژی ها، تابعین کشورهای عضو شنگن و تابعین ایالات متحده آمریکا هموارتر است. مثلا آمریکایی ها می توانند در صنایع مختلف نروژی به خریداری سهام بپردازند که میزان آن از ۱۰.۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ $ برای هر سهم تغییر می کند و این باعث می شود تا کسانی که سرمایه کمتری دارند یا تصمیم دارند در ابتدا مبلغ کمتری از سرمایه شان را وارد بازار نروژ کنند، نیز بتوانند وارد پروسه های سرمایه گذاری در این کشور شوند. مشهورترین و سودآورترین نوع سرمایه گذاری در کشور نروژ، سرمایه گذاری در پروژه های اکتشاف و استخراج نفت و گاز می باشد. در این حوزه شرکت ASA وجود دارد که در نروژ فعالیت می کند. این شرکت در ۴۱ کشور دنیا فعالیت دارد. و تاکنون ۲.۲۷۶ بشکه نفت و ۳.۱۵۰ متر گاز طبیعی را استخراج کرده است.

سرمایه گذاری در انگلستان

هر چند عمده ترین زمینه سرمایه گذاری در کشور نروژ نفت و گاز می باشد اما بسترهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد لیکن همان طور که پیش تر هم گفته شد، تکیه نروژ و اقتصادش بر روی صنعت نفت و گاز است و در نتیجه آن دسته از افرادی که تمایل به سرمایه گذاری در کشور نروژ دارند، همانند متقاضیان سرمایه گذاری در کانادا باید توجه به این ریسک محتمل داشته باشند که کوچک ترین نزولی درصنعت نفت و گاز علاوه بر خود این صنعت، تاثیرات عمده ای نیز روی سایر زمینه های اقتصاد نروژ می‌گذارد.

مزایا و معایب

از مزایای سرمایه گذاری در این کشور هم می توان به این مورد اشاره داشت که کشور فوق العاده پیشرفته ای می باشد. هم چنین تابع اصل برابری در دعاوی است و در نتیجه در صورتی که نکته حقوقی خاصی در دادگاه های نروژی بین فرد و اشخاص حقیقی یا حقوقی نروژی پیش آید، قاضی دادگاه بدون توجه به تابعیت و صرفا بر مبنای شواهد، به پرونده فرد رسیدگی می کند.

نکته منفی هم این است که با سرمایه گذاری در شرکت های مختلف و خرید سهام، این کشور به متقاضی به عنوان یکی خارجی اقامت نمی دهد و نهایتا این امر به وی کمک می کند ویزای توریستی این کشور را اخذ نمایید. مگر اینکه در برنامه های که شامل اخذ اقامت می شوند در این کشور سرمایه گذاری کنید. البته به دلیل مالیات بالای این کشور مهاجران کمتر برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام می کند. همان طور که مستحضر می باشید ویزای توریستی از انواع ویزاهای اقامتی نیست و متاسفانه با این که اجازه رفت و آمد فرد را به سراسر حوزه شنگن می دهد، حتی بعد از چند سال هم تبدیل به اقامت دائم نمی شود و از طرف دیگر با داشتن این نوع ویزا نمی توانید به تحصیل و کار در کشور نروژ یا سایر کشورهای حوزه شینگن بپردازید.

investing in norway 2 - سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاری در نروژ از طریق خرید ملک

در این روش باید به این نکته توجه کرد که هر ملکی را نمی توان خرید و بعضی از املاک دارای محدودیت هایی خاص هستند . شرکت ها باید امتیازهایی از کشور نروژ را کسب کنند تا بتوانند از انواع مختلف ملک ها استفاده کنند . ملک هایی مثل معدن ها ، جنگل ها ، آبشار ها و … . شرکت های خارجی می توانند این املاک را جهت استفاده از منابع ، اجاره دهند . اجاره این ملک ها ، برای بیش از ۱۰ سال امکان پذیر نیست. در روش خرید املاک مسکونی به منظور اخذ اقامت ، متقاضی ملکی در کشور نروژ خرید می نماید و بر اساس سرمایه گذاری و خرید انجام شده در خواست اقامت و مهاجرت به کشور نروژ می نماید.

سرمایه گذاری در نروژ بصورت مطمئن و کم ریسک

پروسه های سرمایه گذاری در این کشور جزو پر ریسک ترین انواع مهاجرت هستند و حتی در کشورهایی که سرمایه گذاری برای ایرانی ها ساده تر می باشد نیز خیلی طرفدار ندارند زیرا سرمایه زیادی از همان ابتدا درگیر می شود و افراد ترجیح می دهند نخست رمز ورود خود را از طریق کار و تحصیل به کشور مورد نظر خود بزنند و در نهایت با بررسی همه جوانب اقدام به تصمیم گیری نمایند.

سرمایه گذاری در رومانی

در این میان ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که به دلیل تحصیل رایگان در نروژ امکان مهاجرت کم هزینه به این کشور و حضور فیزیکی در محیط برای دستیابی به ویزای کار نروژ و یا سرمایه گذاری در کشور نروژ راهی مطمئن و راحت تر است که بیشتر افراد این مسیر را ترجیح می دهند تا اینکه با مبالغ بالا برای سرمایه گذاری اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.