monaco-work-visa

476 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۱۴ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۰۶ در ۹:۵۷ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

رقابت بر سر اخذ ویزای کاری موناکو در حال افزایش است و از همین روی این ویزا در اروپا جزو پر متقاضی ترین ویزاهای کاری محسوب می شود. آیا می دانستید بالاترین میانگین درآمدی در جهان متعلق به کشور موناکو با متوسط درآمد سالیانه $۱۸۶,۰۸۰ (دلار) می باشد. اما اگر هنوز هم به اهمیت اخذ ویزای کار کشور موناکو پی نبرده اید، بهتر است بدانید که بازار کار موناکو با نرخ بیکاری ۲.۰۰% در یک وضعیت آرمانی قرار دارد. در حقیقت، موناکو به همراه جمهوری چک برترین کشورهای اروپایی از نظر آمار اشتغال محسوب می شوند.

  • دلیل اهمیت اخذ ویزای کار کشور موناکو در چیست؟
  • شرایط بازار کار موناکو به چه صورتی است؟
  • آیا موناکو پر درآمدترین کشور دنیا می باشد؟
  • شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در موناکو چیست؟

در کشور موناکو، فقط یک نوع مجوز کار برای شهروندان خارجی صادر می شود و آن ویزای کار موناکو یا Permis de travail می باشد. محض اطلاع متقاضیان کار در اروپا اعلام می شود که موناکو عضو اتحادیه اروپایی (EU) محسوب نمی شود و بنابراین، شهروندان اروئایی نیز همانند سایر متقاضیان خارجی برای کار در این کشور نیازمند اخذ ویزای کار موناکو هستند. برای این منظور، وظیفه متقاضی یافتن کارفرما در موناکو است. اما وظیفه کارفرما نیز اخذ تاییدیه مکتوب از اداره کار موناکو Service de l’Emploi قبل از شروع به کار متقاضی می باشد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله اطلاعات جامعی در این خصوص در اختیار شما قرار می دهند.

وضعیت بازار کار موناکو

شرایط کار در موناکو با وجود بالاترین سطح درآمدی در جهان و اروپا و نیز کمترین نرخ بیکاری تا ۲.۰۰% در بهترین وضعیت خود قرار دارد. بر اساس آمار، میانگین درآمد سالیانه مشاغل در موناکو حدود $۱۸۶,۰۸۰ (دلار) می باشد. از سوی دیگر، نرخ بیکاری در این کشور اروپایی نیز با رقم ۲% در سال ۲۰۱۹ در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد. یعنی از لحاظ اشتغال، موناکو بالاتر از خود فرانسه، آلمان، اتریش، ایتالیا و سایرین می باشد. جدول زیر نشانگر واقعیت سطح درآمدی شاغلین در کشور موناکو (۲۰۱۹) می باشد:

شغل میانگین درآمد ناخالص (EUR)
معلم €۵۳,۳۳۳
وکیل €۴۵,۶۶۶
مدیر صندوق سرمایه گذاری تامینی €۱۳۱,۱۱۱
آنالیزور مالی €۸۰,۰۰۰
مدیر مالی €۲۰۰,۰۰۰
پرستار ثبتی ۱۲۰,۰۰۰€
سر مهندس انرژی €۱۱۰,۰۰۰
سر مهندس مکانیک €۱۰۰,۰۰۰
پزشک متخصص €۱۰۰,۰۰۰
پزشک عمومی €۹۰,۰۰۰

اما در مورد فرصت های شغلی در موناکو می توان چنین گفت که در سال ۲۰۱۵ فقط ۲% از مشاغل محلی در تصدی شهروندان موناکویی بوده است. اما از مشاغل مورد نیاز موناکو می توان به مدیریت، حسابداری، بانکداری، مهندسی و فنی، پزشکی و پرستاری اشاره کرد.

Monaco work visa 1 - ویزای کاری موناکو

نحوه کاریابی در ویزای کاری موناکو

بنا به قوانین کار در کشور موناکو، شرط اخذ ویزای کاری موناکو داشتن پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر از سوی کارفرمای موناکویی است. همین مرحله کاریابی در موناکو سخت ترین مرحله و زمان بر ترین مرحله از امر مهاجرت به موناکو محسوب می شود. البته نباید از این نکته غافل شد که به دلیل سیاست ویزایی مشابه، شما با اخذ ویزای کاری فرانسه نیز می توانید به راحتی و بدون هیچ محدودیتی در موناکو استخدام و مشغول کار شوید.

مهاجرت کاری به کشور های مختلف

توصیه ما در زمینه یک کاریابی موفق در موناکو، داشتن مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی کافی و نه داشتن صرف مدرک زبان و نیز تدوین یک رزومه (CV) از سوابق کاری و تحصیلی قوی و پربار می باشد. اما برای کاریابی در موناکو شیوه های مختلفی وجود دارد. ولی بهترین و سریعترین روش برای دریافت جواب، استفاده از وب سایت های مفید کاریابی است. بر این اساس، وب سایت ها و پورتال های مهم در زمینه شرایط کار و جستجوی کار در موناکو عبارتند از:

  • Monaco Government website (وب سایت دولت موناکو)
  • Empoli Monaco (وب سایت کار موناکو)
  • Monaco IQ (وب سایت حاوی اطلاعات مستقل برای کارگران و کارآفرینان در موناکو)
  • Norman Alex (وب سایت استخدام متخصصان و کارشناسان شرکت ها و دفاتر در موناکو)

شرایط ویزای کاری موناکو

تمامی شهروندان خارجی که قصد کار در کشور موناکو را دارند، قبل از انجام هر کاری در موناکو باید مجوز کاری یا Permis de travail دریافت کنند. شرط اساسی ویزای کار کشور موناکو نیز همانند دیگر کشورهای اروپایی (مثل ویزای کار آلمان)، داشتن پیشنهاد شغلی می باشد؛ بنابراین، کارفرمای موناکویی از طرف شما مسئول پیگیری درخواست شما خواهد بود. لازم است بدانید که اولا هیچ استخدامی در موناکو قانونی نبوده مگر اینکه به تایید اداره کار Service de l’Emploi موناکو رسیده شود.

بر این اساس، کارفرما برای استخدام کارجوی خارجی در پست شغلی جدید نخست باید با اداره کار موناکو در ارتباط بوده و این اداره را در جریان کار قرار بدهد. ثانیا، کارفرما ۴ روز فرصت دارد که آن پست شغلی را در روزنامه های محلی آگهی کند. چرا که بر اساس قانون موناکو، افراد محلی دارای مهارت های مشابه در اولویت هستند. در صورتی که هیچ متقاضی واجد شرایطی یافت نشود، کارفرما امکان استخدام متقاضی خارجی را پخواهد داشت. همچنین یکی از شرایط ویزای کاری موناکو این است که افراد در صورت تغییر شغلی یا تغییر کارفرما باید ویزای کاری جدید دریافت کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری موناکو

اکنون با اطلاع کامل از شرایط کار در موناکو، افراد این انکان را دارند که به راحتی تصمیمات مهاجرتی خود را اخذ و آماده ورود به این مسیر شوند. بر اساس قانون کشور موناکو، متقاضیان پس از یافتن پیشنهاد کاری می بایست با تکمیل فرم درخواست و تهیه مدارک ، خود را آماده دریافت ویزای کاری موناکو کنند. مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری موناکو به شرح زیر هستند:

اجازه کار در موناکو
قرارداد کاری دارای مهر تایید از سوی اداره کار موناکو
مدرک اقامتی مجوز اقامتی موناکویی معتبر و یا کارت شناسایی یا مجوز اقامت معتبر فرانسه
گواهی معاینه پزشکی سالانه اخذ شده از اداره بهداشت شغلی موناکو یا Office de la Médecine du Travail
مدارک مسافرتی پاسپورت متقاضی با اعتبار بیش از ۶ ماه
گواهی عدم سوء پیشینه کیفری اخذ شده از پلیس ایران برای یک ماه اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.