174 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۷/۲۰ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۲ در ۱۲:۵۱ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه
طبیعت زیبا، خدمات اجتماعی خوب و تنوع فرهنگی؛ کانادا شاید یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مهاجرت باشد. قبل از اینکه وسایلتان را جمع کنید و برای این سفر آماده شوید، بهتر است از باید و نبایدها در راه مهاجرت به کانادا اطلاع یابید تا از اشتباهات احتمالی پیشگیری کنید.

قبل عزیمت، کانادا را خوب بشناسید

کانادا کشوری وسیع و پهناور با تنوع فرهنگی زیاد و فرصت‌های گوناگون است. با این حال انتظار نداشته باشید که به محض ورود، صاحب خانه و زندگی ‌شوید و کار خوبی پیدا کنید. در واقع، اگر این‌گونه فکر می‌کنید، بهتر است اصلا از کشورتان خارج نشوید. افیم چینیز نویسنده کتاب« سال اول در کانادا: چطور بر مشکلات و موانع مربوط به مهاجرت غلبه کنیم ؟» از ۱۲ سد مهاجرتی در این کتاب نام می‌برد. برخی از این مشکلات عبارتند از یافتن شغل مناسب، موانع مربوط به زبان، شوک فرهنگی و بسیاری سوالات دیگر که در روزهای اول مهاجرت و ورود شما به خاک کانادا با آن‌ها مواجه خواهید شد.

انتظار نداشته باشید فرایند مهاجرت به سرعت انجام شود

کانادا اخیرا برنامه‌ای را با عنوان «Express Entry» برای فرایند مهاجرت متخصصان پیاده کرده و اجرا می‌کند. بر طبق مطالب منتشر شده در وبسایت اداره مهاجرت کانادا (CIC) از اول ژانویه ۲۰۱۵ :« هدف ما رسیدگی به کاملترین درخواست‌ها که از طریق وبسایت دریافت شده و رساندن مدت زمان پروسه به کمتر از شش ماه است. شش ماه برای برنامه « Express Entry». حال اگر در قالب این برنامه درخواست ندهید چه می‌شود؟ وبسایت اداره مهاجرت زمان پیش بینی شده برای این فرایند را وابسته به عوامل زیادی مثل نوع درخواست، محلی که درخواست کرده‌اید، یا اینکه از داخل کانادا اقدام کرده‌اید یا خارج آن، بین یک ماه تا یک سال می‌داند.

dadavar.cnda  - باید و نبایدها در راه مهاجرت به کانادا

برای خود حامی و پشتیبان در کانادا ایجاد کنید

به بیان ساده‌تر، این فرایند تمام زندگی شما را تغییر می‌دهد. این تغییر به سادگی انتقال از خانه‌ای به خانه‌ای دیگر نیست، بلکه از کشوری به کشور دیگر نقل مکان می‌کنید. سعی کنید قبل از اینکه به کانادا وارد شوید دوستان و آشنایانی در آنجا برای خود دست و پا کنید. داشتن دوست و آشنا در کانادا می‌تواند به شما در وفق دادن خود با شرایط کمک بسیاری نماید. این دوستان در پیدا کردن منزل، کار و آشنا کردن شما با محیط جدید کمک بسیار خوبی می‌توانند باشند. خوشبختانه منابع بسیاری در این خصوص وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. مشاوران مهاجرتی می‌توانند شما را به گروه‌های پشتیبان ارجاع دهند، با جستجو در اینترنت نیز می‌توانید با این گروه‌ها آشنا شوید.

به زبان خارجی صحبت کنید

یکی از باید و نبایدها در راه مهاجرت به کانادا تسلط به زبان است. کانادا دارای دو زبان رسمی است، انگلیسی و فرانسه. اگر به یکی از این دو زبان در بدو ورود تسلط داشته باشید، بسیار کمک کننده خواهد بود و از افرادی که مسلط به زبان خارجی نیستند بسیار جلوتر هستید. اگر قادر نباشید با شهروندان کانادایی ارتباط برقرار کنید و صحبت کنید، فرایند تطابق شما با شرایط جدید بسیار کند‌تر خواهد شد. برای یافتن شغل مناسب هم حتما به تسلط بر یکی از این دو زبان احتیاج خواهید داشت. برای بالابردن مهارتهای زبانی خود می‌توانید از وبسایت  this page کمک بگیرید.

آیا مهاجرت به کانادا خوب است؟

تمامی سوابق کاری و مدارک مربوطه را جمع‌آوری کنید

به عنوان یک مهاجر باید بدانید که کار کردن به صورت قانونی در کانادا زیاد ساده نیست، و این فرایند تنها با پاسخ دادن به یک آگهی استخدام در روزنامه ختم نمی‌شود. صدور اجازه کار رسمی از سوی دولت کانادا مستلزم ارائه مدارک و مجوزهای خاصی است. مثلا :IMM5488E  یک فرم است که لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه کار را نشان می‌دهد. حتی نداشتن یکی از مدارک نیز می‌تواند فرایند را برای مدتها به تاخیر بیندازد. فرم IMM5488E لیستی از ۱۰ مدرک متفاوت را نشان می‌دهد که برای دریافت اجازه کار رسمی باید ارائه کنید.

معیارهای لازم برای مشاغل یا برنامه‌های خاص

علاوه بر آماده کردن مدارک لازم، معیارهایی نیز برای پذیرفته شدن در شغل مورد نظر وجود دارد. باید قبل از همه چیز، از این معیارها و شرایط و مدارک لازم اطلاع داشته باشید، در غیر این صورت ممکن است پرونده شما با شکست روبرو شود. یکی از برنامه هایی که برای واجد شرایط شدن در آن معیارهای خاصی لازم است، برنامه مهاجرت از طریق نیروی متخصص فدرال است. در این برنامه شما باید حداقل امتیاز را در زمینه تجربه کاری، زبان خارجی، و میزان تحصیلات کسب کنید. دیگر برنامه‌ها نیز شرایط خاص خود را می‌طلبد، مثل برنامه سرمایه گذاری فدرال یا برنامه گروه تجربه کانادایی. به علاوه این برنامه‌ها ممکن است سقف محدودی برای تعداد درخواست‌ها قائل شوند.

در ابتدا به اندازه هزینه چندین ماه زندگی پول همراه داشته باشید

در فرایند مهاجرت لازم است تا هزینه چندین ماه زندگی را تا زمانی که بتوانید کار پیدا کنید، پیش بینی کنید، چون ممکن است تا چند ماه موفق به پیدا کردن شغل مناسب نشوید.

dadavar.cnda2  - باید و نبایدها در راه مهاجرت به کانادا

هر زمان واجد شرایط شُدید برای اقامت دائم اقدام کنید

اگر تصمیم گرفته‌اید به کانادا نقل مکان کنید و زندگی جدیدی در این کشور برای خود بسازید، باید برای دریافت اقامت دائم در زمانی که واجد شرایط می‌شوید اقدام کنید. تعریفی که دولت کانادا یک فرد مقیم ارائه می‌دهد بدین شرح است:«فردی که به واسطه مهاجرت و زندگی در کانادا اقامت دائم دریافت کرده است ولی شهروند کانادایی محسوب نمی شود.» چرا باید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید؟ به عنوان یک فرد مقیم شما واجد شرایط استفاده از بسیاری از خدمات اجتماعی که به شهروندان کانادایی نیز ارائه می‌شود، مثل بیمه درمانی و … می‌شوید. می‌توانید از هر نقطه کشور کانادا برای شهروندی اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر به این وبسایت‌های News Section و Forum مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای ورود به خاک کانادا را ارائه دهید

از جمله باید و نبایدها در راه مهاجرت به کانادا ارائه کامل مدارک است. مرزهای کانادا کاملا تحت نظارت آژانس مرزبانی کانادا (CBSA) محافظت می‌شود. مرزبانان مدارک مورد نیاز مهاجران و مسافران خارجی را برای ورود به خاک کانادا چک می‌کنند و مسئولیت امنیت شهروندان و توریست‌ها را بر عهده دارند. در دست داشتن مدارک مورد نیاز ورود شما را به کشور ساده‌تر کرده و باعث تسهیل در روند اشتغال و کاریابی شما می‌شود. بد نیست به our full list of Border Dos and Don’ts مراجعه کنید.

از ارائه مدارک جعلی دال بر شهروندی اجتناب کنید

دولت کانادا تلاش‌های خود را برای تشخیص و کشف متقلبانی که مدارک جعلی دال بر شهروند بودن دارند، گسترده تر کرده است. به لایحه مربوط به شهروندی که در ژوئن ۲۰۱۴ تصویب شده است، مراجعه کنید. بر طبق این لایحه ارائه هر گونه مدرک تقلبی دال بر شهروندی مستلزم پرداخت ۱۰۰ هزار دلار جریمه نقدی یا ۵ سال زندانی است. همچنین دست اندر کاران در این گونه کلاهبرداری‌ها مجازات و شهروندی آنها باطل می‌شود و ممکن است از کشور اخراج شوند.

۱۰ دلیل اصلی برای مهاجرت به کانادا

تصمیم به مهاجرت به کانادا، تصمیم بسیار جالبی است که دنیایی از فرصت‌ها و امکانات را به روی شما باز می‌کند. اگر به این باید و نباید‌ها توجه کنید، مطمئنا فرایند مهاجرتی بدون مشکل و دردسر خواهید داشت و می‌توانید از زندگی در کانادا لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *