666 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۰/۱۴ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۵ در ۶:۱۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بازار کار مهندسی الکترونیک در قطر به سبب اشباع این بازار از شرکتهای بزرگ چند ملیتی و صنایع الکترونیک پیشرو از پر‌ رونق ترین بازارهای کار منطقه خلیج فارس است. برخی از این شرکت ها عبارتند از Brunel، Applus Velosi، Al Hattab Holding، Rapid Access و Spie و Shell. شما برای انجام کار مهندسی الکترونیک باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشید و از سابقه کار خوبی برخوردار بوده و نیز از یک کارفرمای قطری پیشنهاد کاری داشته باشید. تنها در این صورت است که مجوز کار در قطر را می توان کسب کرد.

قطر به واسطه وجود منابع عظیم نفت و گاز خود، به عنوان ثروتمندترین کشور در جهان محسوب می شود به طوری که این کشور از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) جزو ۱۰ کشور برتر جهانی محسوب می شود. ما در این نگارش درصدد آنیم که تا با بررسی همه جانبه از شرایط کار مهندسین الکترونیک در کشور قطر، شما را با مزایا و معایب کار در قطر آشنا سازیم.

شرایط بازار کار مهندسی الکترونیک در قطر

مهندسی الکترونیک از جمله مشاغل مورد نیاز کشور قطر است و سالانه هزاران مهندس الکترونیک در مشاغلی همچون مهندس طراح الکترونیک، مهندس پروژه MEP، توسعه‌گر نرم‌افزار و سخت افزار، مدیر پروژه الکترونیک، مهندس برق و … استخدام می‌شوند. مهندسان در قطر مسئول اجرا و طراحی قطعات وسایل برقی هستند. یکی از وظایف و مسئولیت های مهندسان الکترونیک در این کشور همواره تاکید بر تولید برق و افزایش منبع انرژی در قطر می‌باشد تا این کشور به لحاظ تولید برق در منطقه خوداکتفا باشد. همچنین مهندسین الکترونیک بر روی تحقیق، توسعه، تولید و یا بهسازی محصولات الکترونیکی می پردازند. معمولا شیوه کار مهندسان الکترونیک در قطر به صورت کار گروهی می باشد.

qatar electronic engineering labor market 2 - بازار کار مهندسی الکترونیک در قطر

شرایط بازار کار مهندسی الکترونیک در قطر به گونه ای است که شما به عنوان مهندس الکترونیک به راحتی می توانید از طریق مراجعه حضوری به شرکت های استخدام کننده، موسسات کاریابی معتبر یا روزنامه های محلی دنبال کار باشید. اما راحتترین روش برای کاریابی در کشور قطر برای مهاجران خارجی از طریق جستجوی وب سایت های کاریابی شامل مورد زیر است:

شرایط کار مهندسین الکترونیک در قطر

از مهمترین ویژگی های کار در قطر معمولا درآمدهای مشابه یا بالاتر از کشورهای غربی است. از آنجایی که در قطر هیچ گونه قانون مالیات بر درآمدی وجود ندارد، درآمد خالص معمولا بسیار بالا است و همین امر یکی از دلایل و از جاذبه های اصلی کار در کشور قطر می‌باشد. ساعت کاری مهندسین الکترونیک در کشور قطر معمولا بین ۴۰ الی ۴۸ ساعت متغییر است که این هم به سیاست های شرکت مورد نظر بستگی دارد. اما میانگین درآمد ملی در قطر معمولا در حدود QR16,794 (ریال قطر) است در حالی که، میانگین درآمد مهندسان الکترونیک در قطر QR20,382 (ریال قطر) می باشد. اما فاکتور درآمد مهندسین الکترونیک را جهت درک بهتر از شرایط کاری مهندسان می توان بسته به سابقه کاری آنها به دسته های زیر تفکیک کرد:

امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی
سابقه کار مهندسین الکترونیک درصد افزایش درآمد میانگین سطح درآمد به ریال قطر
۰ تا ۲ سال ۷,۵۲۲
۲ تا ۵ سال ۴۲+% ۱۰,۶۶۰
۵ تا ۱۰ سال ۲۷+% ۱۳,۵۴۳
۱۰ تا ۱۵ سال ۲۱+% ۱۶,۴۲۷
۱۵ تا ۲۰ سال ۸+% ۱۷,۷۸۴
بیش از ۲۰ سال ۲۴+% ۲۲,۰۲۵

مهندسین الکترونیک برای کار در قطر نیازمند داشتن مدرک دانشگاهی مربوطه بوده و حتما بایستی دارای پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای قطری باشند تا مجوز کار و اقامت برای آنها صادر شود. از شرایط کار مهندسی در قطر می‌توان به داشتن مدرک معتبر تحصیلی، عدم سوء سابقه کیفری و آشنایی به زبان عربی را نام برد.

Qatar Electronic Engineering Labor Market 1 - بازار کار مهندسی الکترونیک در قطر

ویزا جهت ورود به بازار کار مهندسی الکترونیک در قطر

مهندسین الکترونیک که مایل به اقامت و کار در قطر هستند، در ابتدا نیازمند اطلاع از شرایط اخذ ویزای کار در قطر و نیز ویزای اقامت این کشور هستند. همچنین آنها نیازمند اسپانسر قطری هستند. در واقع این اسپانسر قطری است که از طرف متقاضی و برای او از وزارت کشور قطر درخواست مجوز قانونی کار را ارائه می دهد. در قطر، نقش اسپانسر برای مهندسان الکترونیک یک نقش حیاتی و تعیین کننده است. چرا که علاوه بر درخواست مجوز کار، شما برای افتتاح حساب بانکی و اجاره منزل به اسپانسرتان نیاز دارید.

مدارک و شرایط لازم برای اخذ ویزای کار قطر به شرح ذیل است:

 • فرم درخواست ویزای کار قطر (فرم V1)
 • مدارک هویتی متقاضی
 • پاسپورت معتبر بین المللی با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی ID اقامت قطری
 • نتایج تست پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست ویزای کار قطر

شرایط تحصیل مهندسی الکترونیک در قطر

یکی از شرایط کار مهندسی الکترونیک در قطر اخذ مدرک تحصیلی دانشگاهی معتبر از دانشگاه های این کشور می باشد و شما به عنوان متقاضی تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک می توانید در یکی از مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و PhD در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازید. رشته تحصیلی مهندسی الکترونیک نیز همانند بسیاری از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شود و دانشجویان می توانند پذیرش خود را در یکی از دانشگاه های برتر قطری شامل دانشگاه قطر (رتبه ۳۳۲ بین المللی) اخذ نموده و مشغول به تحصیل شوند. هزینه هر ترم تحصیل در قطر در حدود $۱۹,۵۵۰ (دلار) می باشد. شرایط و مدارک لازم برای تحصیل مهندسی الکترونیک در قطر بدین شرح است:

 • فرم درخواست آنلاین تکمیل شده
 • کپی پاسپورت و ویزای اقامت
 • کارنامه دیپلم رسمی
 • نمرات آزمون رسمی SAT و ACT
 • نمرات آزمون IELTS و TOEFL
 • رزومه دانشجویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.