133 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۰/۱۰ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۴ در ۱:۲۷ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

شما به عنوان یک دانشجوی خارجی می توانید جهت تحصیل کارشناسی در قطر اقدام کنید. در ابتدا باید از یک دانشگاه پذیرش گرفته و نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمائید. تحصیل در این کشور شرایط و هزینه های خاص خود را دارد و متخصصان موسسه مهاجرتی دادآور مهر در این مقاله هموطنان عزیز را با شرایط و هزینه های تحصیل کارشناسی در کشور قطر آشنا خواهند ساخت.

آیا تحصیل در دانشگاه های قطر برای دانشجویان ایرانی هزینه دارد و چه مقدار است؟

بعد از اتمام تحصیل در این کشور میتوان با اعتبار دانشگاه های این کشور به مقصد بهتری رفت؟

قطر کشوری مستقل در جنوب غربی آسیا است که عمدتا بخاطر ذخائر نفتی و گازی بسیار خوبی که در آن وجود دارد این کشور را در صدر ثروتمندترین کشورها در جهان قرار داده است و بعنوان کشوری ثروتمند در سراسر جهان شناخته می شود.

تحصیل در کشور قطر

در قطر می توانید در برنامه های تحصیلی مورد نظر خود شرکت کنید و در یک محیط کاملا امن و عالی ترکیب شده با فرهنگ عربی مشغول به تحصیل شوید. در سال های اخیر، قطر در ایجاد استراتژی ملی برای کمک به رشد و تکامل سیستم آموزش و پرورش نقش بسیار زیادی داشته است. براساس قانون اساسی کشور قطر، آموزش پایه اساس پیشرفت جامعه می باشد.

دانشجویانی که به زبان عربی صحبت می کنند یا می خواهند مهارت های عربی خود را بهبود بخشند می توانند در این کشور به تحصیل بپردازند و دوره های تحصیلی خود را در دانشگاه های معتبر این کشور به پایان برسانند. با این حال، قطر به دلیل مشارکت های مختلف با بسیاری از دانشگاه های آمریکایی، موجب جذب بسیاری از دانشجویان و متقاضیان بین المللی به دانشگاه ها و مراکز تحصیلی معتبر کشور خود شده است؛ با افزایش دانشجویان و متقاضیان بین المللی انگلیسی زبان در دانشگاه های معتبر کشور قطر، برنامه های تحصیلی زیادی در این کشور به زبان انگلیسی به دانشجویان و متقاضیان بین المللی ارائه می شوند. از هنر و طراحی گرفته تا علم و فناوری، دانشجویان دوره های مختلف می توانند تحصیلات رویایی خود را در هر زمینه ای که می خواهند دنبال کنند.

study bachelor in qatar 2 - تحصیل کارشناسی در قطر

شرایط تحصیل کارشناسی در قطر

تحصیل کارشناسی در قطر در صورتی امکان پذیر خواهد بود که دانشجویان و متقاضیان مدرک دوره متوسطه (دیپلم و یا پیش دانشگاهی) داشته باشند و از شرایط تحصیل کارشناسی در قطر به صورت کامل آگاه باشند. علاوه بر این، متقاضیان باید مدرک زبان و ریز نمرات مدرک دوره تحصیلی متوسطه خود را نیز ارائه دهند. تحصیل در این مقطع در زمینه های مختلف تحصیلی از جمله علوم انسانی، علوم کامپیوتر، علوم اجتماعی، مهندسی برق، مهندسی انرژی، مهندسی مکانیک، الکترونیک، تربیت معلم، هنر، پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و سایر موارد امکان پذیر می باشد.

هزینه های تحصیل

دانشجویان خارجی برای تحصیل کارشناسی در قطر می توانند اقدام به کسب بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی کنند و هزینه های تحصیل و زندگی خود را کاهش دهند. برای کسب بورسیه تحصیلی در کشور قطر دانشجویان باید مدرک زبان عربی ارائه دهند و سابقه تحصیلی درخشان داشته باشند. بورسیه های تحصیلی در این کشور هزینه های اقامت، زندگی، خوراک و پوشاک و شهریه دانشجویان را پوشش می دهد. میانگین هزینه تحصیل در کشور قطر ۱۹۰۰۰$ (دلار) در سال می باشد و دانشجویان می بایست علاوه بر شهریه تحصیلی، توان مالی کافی برای پرداخت هزینه های زندگی و اقامت در این کشور را داشته باشند. دانشجویان و متقاضیان خارجی حتما باید از هزینه زندگی و تحصیل در قطر اطلاعات کافی داشتن باشند سپس اقدام به کسب ویزای تحصیلی کشور قطر کنند.

مهاجرت به اتریش

نظام آموزش و پرورش در کشور قطر

سیستم آموزش و پرورش در کشور قطر توسط شورای عالی آموزش و پرورش (SEC) و وزارت آموزش و پرورش (MOE) در همه سطوح اداره می شود. این مؤسسات راهبردهای زیر را برای توسعه آموزش عالی تنظیم کرده اند:

  • بهینه سازی استعدادها و توانایی های دانشجویی
  • توسعه دانش و مهارت های دانشجویی مطابق با خواسته های بازار کار و پشتیبانی از نیازها و آرمان های جامعه

همچنین دانشگاه ها و مراکز تحصیلات و آموزش عالی در کشور قطر به منظور هماهنگی با سایر دانشگاه های بین المللی در سراسر جهان، فعالیت های تحقیقاتی، علمی و پژوهشی خود را را تقویت می کنند. سال تحصیلی در دانشگاه های کشور قطر از ماه سپتامبر شروع می شود و تا ژوئن ادامه دارد. بعضی از دوره ها در تابستان نیز ارائه می شود و دانشجویان می توانند در سه ماه تابستان نیز مشغول به تحصیل شوند. موسسات آموزش عالی و دانشگاه های کشور قطر از سیستم آمریکایی برای درجه بندی و اعطای ساعت Credit hour استفاده می کنند.

study Bachelor in qatar 1 - تحصیل کارشناسی در قطر

دانشگاه ها جهت تحصیل کارشناسی در قطر

برای ورود به معتبرترین و بهترین دانشگاه های این کشور دانشجویان و متقاضیان بین المللی می بایست در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت کنند و با کسب نمرات بالا، جهت شرکت در برنامه های تحصیلی مختلف پذیرفته شوند. معمولاً دانشگاه های کشور قطر دارای یک سیستم نرم افزاری می باشند که به داوطلبان اجازه می دهد تا فرم درخواست را بصورت آنلاین تکمیل کنند و با آپلود مدارک خود، در دانشگاه مورد ثبت نام کنند.

اصلی ترین و مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام و ورود به دانشگاه مورد نظر در کشور قطر عبارتند از:

  • برنامه پذیرش آنلاین کامل
  • مدرک رسمی و معتبر دبیرستان
  • گواهی بهداشتی صادر شده در کشور قطر
  • فتوکپی شناسنامه متقاضی
  • دو قطعه عکس اندازه گذرنامه با زمینه سفید
  • گزارش نمره رسمی آزمون برای متقاضیان دانشکده هایی که به برنامه بنیاد نیاز دارند

به یاد داشته باشید که طبق سیاست های هر دانشگاه، ممکن است اسناد اضافی بر اساس وضعیت دانشجویی لازم باشد. بنابراین همیشه با دانشگاه مورد نظر برای ثبت نام در این زمینه مشورت کنید.

شرایط تحصیل در کشور قطر

در کشور قطر می توانید در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های ملی مشغول به تحصیل کارشناسی شوید و همچنین لازم به ذکر است که دانشجویان می توانند در دانشگاه هایی که با برخی از دانشگاه های ایالات متحده آمریکا همکاری دارند مشغول به تحصیل شوند. دوحه محبوب ترین شهر تحصیلی در کشور قطر می باشد و بهترین و معتبرترین دانشگاه ها و شعب دانشگاه های کشور آمریکا در این شهر قرار گرفته اند. دانشگاه های کشور قطر در زمینه های مختلف تحصیلی مانند هنر، طراحی، مطالعات رسانه ای، مهندسی، علم و فناوری، تجارت، حقوق، پزشکی، شرع و مطالعات اسلامی، علوم کامپیوتر و سایر رشته های موجود در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان و متقاضیان بین المللی برنامه های تحصیلی مختلف ارائه می دهند.

الزامات زبان

دانشجویان و متقاضیان بین المللی که به زبان عربی مسلط نیستند می توانند در دانشگاه های کشور قطر مشغول به تحصیل به زبان انگلیسی شوند؛ زیرا این زبان در کشور قطر زبان دوم محسوب می شود. برنامه های تحصیلی انگلیسی زبان در دوره های کارشناسی، برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری در دسترس می باشند. به عنوان مثال، تمام دوره های علوم و مهندسی به زبان انگلیسی تدریس می شود. با توجه به شرایط زبان در کشور قطر، دانشجویانی که می خواهند برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی سپری کنند، باید ابتدا آزمون زبان عربی (آزمون تسلط به زبان عربی) را گذرانده و یا گواهیALPT ارائه دهند. همچنین برای شرکت در برنامه های تحصیلی انگلیسی زبان دانشجویان و متقاضیان بین المللی می بایست مدرک زبان انگلیسی معتبر آیلتس و یا تافل ارائه دهند.

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

آمادگی زبان انگلیسی

مهارت های دانشگاهی خود را در زمینه زبان انگلیسی به منظور برآورده کردن شرایط زبان انگلیسی در دانشگاه های قطر که دارای تحصیلات عالی برای دانشجویان بین المللی است، توسعه دهید. یک مرکز آموزش زبان انگلیسی را در هر جای دنیا انتخاب کنید و با سپری کردن دوره های آموزش زبان در آن مرکز، مدرک زبان انگلیسی ذکر شده را کسب کنید و سپس جهت تحصیل در دانشگاه های کشور قطر اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *