study-masters-degree-in-japan_2

3885 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۲۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۰۶ در ۱۱:۱۱ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

ژاپن به داشتن دانشگاه های معتبر بین المللی و استاندارد زندگی بالا معروف است و تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن میتواند فرصتی جذاب برای دانشجویان باشد. تحصیل در دانشگاه های ژاپن همواره یکی از اولویت های شماره یک دانشجویان خارجی و علاقه مندان تحصیل در خارج می باشد. چراکه دانشگاه های ژاپنی مرکز رشد و پرورش نوآوری و خلاقیت هستند و دانشجویان می توانند با مهارت اندوزی و کسب دانش از طریق این محیط خلاق و سالم برای زندگی و کار آینده خود برنامه ریزی کنند.

اصولا تحصیل در ژاپن همه امتیازات تحصیلی شامل کیفیت برتر آموزشی، استاندارد بالای زندگی، هزینه تحصیل مقرون به صرفه، اخذ بورسیه های تحصیلی، کار ضمن و بعد از تحصیل و … را برای متقاضیان خارجی به ارمغان می آورد و دانشجویان از این طریق می‌توانند به راحتی ادامه تحصیل داده و مدرک معتبری از دانشگاه های ژاپنی اخذ کنند. از شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ژاپن داشتن مدرک کارشناسی معتبر و نیز شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های ژاپنی می باشد.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن

تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن یک دوره تحصیلی ۲ ساله با میانگین شهریه ¥۵۳۵,۸۰۰ ($۵,۲۰۰ دلار) می باشد. در ژاپن، دانشگاه ها دوره های تحصیلی متنوعی را در مقطع کارشناسی ارشد تحت پوشش می دهند که شامل رشته های پزشکی، مطالعات بازرگانی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، مهندسی و … می باشد. شما در جدول زیر با انواع و تعداد برنامه های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های ژاپنی جهت تحصیل کارشناسی ارشد آشنا می شوید:

عنوان برنامه تحصیلی تعداد برنامه
کارشناسی ارشد علوم (M.Sc.) ۲۴ برنامه
کارشناسی ارشد هنر (M.A.) ۹ برنامه
کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng.) ۶ برنامه
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (M.B.A) ۵ برنامه

همچنین ژاپن کشوری است که بیش از ۷۰۰ دانشگاه و کالج آموزش عالی دارد. انواع موسسات آموزش عالی ژاپنی شامل کالج های فناوری، کالج های آموزش تخصصی و حرفه ای، کالج های کاردانی، دانشگاه ها و دانشکده های تحصیلات تکمیلی می باشد. در ژاپن، دانشگاه ها فقط مجوز ارائه مدرک کارشناسی ارشد را دارند. ۵ دانشگاه معتبر ژاپنی در جمع باشگاه ۱۰۰ دانشگاه برتر جهانی علارتند از:

دانشگاه رنکینگ THE 2019 رنکینگ QS 2019 رنکینگ ARWU 2018
دانشگاه توکیو ۴۳ ۲۳ ۲۲
دانشگاه کیوتو ۶۵ ۳۵ ۳۵
موسسه فناوری کیوتو ۲۵۱-۳۰۰ ۵۸ ۱۵۱- ۲۰۰
دانشگاه اوزاکا ۲۵۱-۳۰۰ ۶۷ ۱۰۱- ۱۵۰
دانشگاه تاهوکا ۲۵۱- ۳۰۰ ۷۷ ۱۵۱- ۲۰۰

نحوه اخذ پذیرش

از شرایط کسب صلاحیت برای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ژاپن داشتن مدرک کارشناسی معتبر یا مدرک معادل بین المللی و همچنین ارائه نمره آزمون ورودی همانند GRE می باشد. از دیگر شرایط تحصیل کارشناسی ارشد ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی همانند TOEFL و IELTS و یا آزمون مهارت زبان ژاپنی (JLPT) می باشد. اما با این اوصاف فرآیند اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به ژاپن باز هم سختی های خاص خود را دارد و متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در این راه نیازمند مشاوره با وکیل حقوقی صلاحیت داری هستند. پس اگر متقاضیان صلاحیت درخواست پذیرش را داشته باشند، بایستی نسبت به تهیه و تحویل یک سری مدارک به شرح زیر اقدام نمایند:

 • فرم درخواست پذیرش (که معمولا به صورت آنلاین در دسترس متقاضیان و علاقه مندان قرار دارد.)
 • مقاله آکادمیک یا Academic Essay
 • مدرک کارشناسی و ریزنمرات آن
 • نمرات آزمون زبان (و معادل ژاپنی در صورت نیاز)
 • رسید هزینه درخواست
شرایط و امکانات تحصیل رایگان در هلند

study masters degree in japan 1 - تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان ارشد در ژاپن

تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن منوط به پرداخت شهریه از طرف دانشجویان می باشد. در دانشگاه های ملی ژاپن، سقف هزینه تحصیل در ژاپن در برنامه کارشناسی ارشد توسط وزارت آموزش یا مسئولان ذیربط دانشگاه های دولتی تعیین می شود. در حال حاضر، نرخ شهریه های سال اول برای تحصیل کارشناسی ارشد از $۷۹۰۰ تا $۱۵۸۰۰ (دلار) متغیر است. بخشی از هزینه های دانشجویان خارجی نیز مربوط به هزینه های زندگی است. هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن درحدود ۸۰۰ تا $۱۲۰۰ (دلار) در ماه است. این هزینه ها شامل هزینه های اجاره خانه، حمل و نقل، مراقبت های درمانی، هزینه غذا و … می باشد.

اهم هزینه های زندگی در کشور ژاپن بدین شرح است:

 • هزینه خورد و خوراک (۳ وعده غذایی): $۴۰ (دلار)
 • خرید خوار و بار ماهانه: $۲۰۰ (دلار)
 • اجاره تک اتاق خوابگاهی: $۲۷۰ (دلار)
 • اجاره دو اتاق: $۱۸۰ (دلار)

مهاجرت جهت تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن

به محض پذیرش درخواست متقاضی کارشناسی ارشد، دانشگاه (به عنوان اسپانسر متقاضی) می تواند از جانب او گواهی صلاحیت برای اخذ وضعیت اقامت یا Certificate Eligibility for a Status of Residence ، صادره از اداره مهاجرت منطقه ای ژاپن را درخواست دهد. دانشگاه گواهی مذکور را  برای متقاضی ارسال می کند. متقاضیان با تحویل این گواهی به سفارت ژاپن می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی ژاپن اقدام نمایند. اما به هنگام رسیدن به خاک ژاپن، توسط ادارات مهاجرتی وضعیت دانشجوی کالج یا College Student status به متقاضیان اعطاء می گردد. اما برای دانشجویان کارشناسی ارشد (بسته به اطلاعات ارائه شده توسط دانشگاه مورد نظر شما در گواهی صلاحیتی) دو دوره اقامتی ۲ ساله و یا ۲ سال + ۳ ماه وجود دارد.

لازم به ذکر است که آپشن درخواست ویزای تحصیلی ژاپن بدون گواهی صلاحیتی نیز وجود دارد اما این فرآیند یک روش طولانی و کاملا بروکراتیک است. در ادامه به کلیه دانشجویان خارجی حاضر در دانشگاه های ژاپنی کارت اقامت توسط اداره های مهاجرت محلی اعطاء می شود.

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • عکس پاسپورتی جدید
 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • مدارک شناسایی
 • مدرک کارشناسی و ریزنمرات مربوطه
 • گواهی صلاحیت (Certificate Eligibility for a Status of Residence)
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (IELTS, TOEFL و C1 Advanced) یا مدرک آزمون مهارت زبان ژاپنی (JLPT)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی کافی جهت اقامت در ژاپن

شرایط اخذ بورسیه تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن

متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور از فرصت های بورس تحصیلی کامل و جزئی بهره مند شوند. دولت ژاپن و دانشگاه های ژاپنی بورسیه ها را به دانشجویان خارجی و داخلی پیشنهاد می کنند. این بورسیه ها در کلیه سطوح و برنامه های تحصیلی در دسترس علاقه مندان قرار دارد. فهرست برنامه های بورس تحصیلی شاخص در سال ۲۰۱۹ به شرح ذیل است:

عنوان بورس تحصیلی شرایط بورسیه
برنامه بورس بین المللی SATO YO این بورس تحصیلی توسط دانشگاه کیوشو و در هر ۳ مقطع تحصیلی به متقاضیان ارائه می شود.
برنامه بورسیه دولت ژاپن این بورس در کلیه دانشگاه های ژاپنی در دسترس دانشجویان ارشد و دکترا قرار دارد
برنامه بورس ارشد مشترک بانک جهانی و دولت ژاپن این بورس مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد در ژاپن، آمریکا و آفریقا می باشد.
بورسیه تحصیلی ۷ Ishibashi Foundation ویژه دانشجویان بین المللی
شرایط تحصیل رایگان در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *