215 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۰۹/۱۶ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۷ در ۸:۳۵ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

کشور ترکیه یکی از کشورهای اوراسیایی در حال توسعه می باشد و شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه برای هموطنان عزیز بسیار مناسب می باشد. به همین دلیل، متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا هموطنان عزیز را از شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به صورت کامل آگاه سازند. بیش از ۱۰۰ دانشگاه در کشور ترکیه وجود دارد که برخی از آن ها دانشگاه های دولتی و برخی از آن ها خصوصی هستند.

اما به هر حال هدف آن ها ارائه بالاترین استانداردهای اروپایی برنامه های تحصیلی سطح و کیفیت بالا به دانشجویان و متقاضیان بین المللی در دانشگاه های کشور ترکیه می باشد. دانشگاه های بزرگ در شهرهای پویا و رنگارنگ در ترکیه واقع شده اند. دانشگاه های ترکیه فعالانه در برنامه اراسموس کمیسیون اروپا شرکت می کنند که جریان قوی دانشجویان بین المللی و فرصت های تبادل تحصیلات را تضمین می کند. در این خصوص، پاسخ به سوالات زیر در اولویت قرار دارد:

  • شرایط عمومی و اختصاصی برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه چیست؟
  • مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ترکیه کدام است؟
  • دانشگاه های برتر کشور ترکیه جهت ادامه تحصیلات تکمیلی کدامند؟

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

جهت تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه متقاضیان و دانشجویان رشته های مختلف می بایست حداقل یک سال و حداکثر سه سال مشغول به تحصیل شوند. در این بخش قصد داریم تا شما عزیزان را از شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به صورت کامل آگاه سازیم. اگر تصمیم به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه در ترکیه گرفتید، برای اثبات اینکه شرایط شما متناسب با شرایط دانشگاه می باشد، باید مدارک و اسناد مورد نیاز را جمع آوری کنید. ارائه اطلاعات کامل شخصی، مدارک تحصیلی کسب شده، اطلاعات مالی و بیانیه شخصی را از مهم ترین مدارک و اسناد مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می باشند. شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه (۲۰۱۹) در یک نگاه بدین صورت است:

تعداد دانشگاه های ترکیه ۱۹۳ دانشگاه
قدیمی ترین دانشگاه Istanbul ϋniversitesi
برترین دانشگاه ملی Kӧç ϋniversitesi
تعداد دانشجوی بین المللی ۸۷۹۰۳ دانشجو
طول دوره ۱-۲ سال
شهریه معمول ۴۹۰ EUR (یورو)
سال تحصیلی اکتبر تا جولای

studying masters degree in turkey 1 - تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

مدارک لازم جهت تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

برای درخواست ورود به دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل کارشناسی ارشد تهیه مدارک زیر الزامی است:

  • تکمیل فرم درخواست
  • ارائه مدرک لیسانس
  • تکمیل فرم دانشگاهی
  • اهداف نامه و توصیه نامه
  • نامه های مرجع اساتید و کارفرمایان
  • نمره مهارت زبان
  • اثبات بودجه

اگر یک سند و یا بیانیه به زبان انگلیسی یا ترکی نباشد، متقاضیان و دانشجویان بین المللی می بایست آن را به طور رسمی به زبان انگلیسی و یا ترکی ترجمه کنند. در برخی موارد، پذیرش دانشگاه ها نیاز دارد که شما نیز در امتحان یا مصاحبه شرکت کنید. برای جلوگیری از تأخیر یا مهلت های از دست رفته، متقاضیان و دانشجویان می بایست از تاریخ های درخواست و ورود به دانشگاه مورد نظر اطلاعات کامل کسب کنند.

شرایط و امکانات تحصیل رایگان در هلند

زبان انگلیسی برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

دانشجویان و متقاضیان بین المللی که قصد دارند اقدام به تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه کنند، حتما باید توانایی ها و مهارت های زبان انگلیسی خود را با ارائه مدرک معتبر زبان اثبات کنند. ارائه مدارک آیلتس و یا تافل جهت اثبات توانایی ها و مهارت های زبان انگلیسی جهت تحصیل و شرکت در برنامه های تحصیلی انگلیسی زبان در دانشگاه های کشور ترکیه الزامی می باشد. مدارک زبان مورد قبول و حداقل نمرات مورد قبول دانشگاه های ترکیه به شرح ذیل می باشند:

آزمون زبان حداقل نمره لازم
TOEFL از نوع PBT ۵۳۷
TOEFL کامپیوتری (CBT) ۲۰۳
TOEFL اینترنتی (IBT) ۷۵
IELTS ۵.۹۸

آزمون های GRE و GMAT در ترکیه

با توجه به نوع برنامه تحصیلی دوره کارشناسی ارشدی که دانشجویان و متقاضیان بین المللی قصد دارند در آن شرکت کنند، ممکن است لازم باشد تا آن ها در آزمون هایی مانند GRE و یا GMAT شرکت کنند و نمره قبولی کسب کنند. مهلت ثبت نام برای کارشناسی ارشد در ترکیه معمولاً در بهار (پایان ماه مه) یا در زمستان (پایان دسامبر) می باشد. دانشجویانی که در این بازه زمانی درخواست خود را به ثبت نرسانند قادر به مهاجرت به این کشور نخواهند بود.

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

به طور کلی، هزینه تحصیل (یک ترم) در دانشگاه های ایالتی ترکیه که آموزش آن به زبان ترکی ترکیه که برنامه های تحصیل آن به زبان ترکی ارائه می شوند، برای اتباع و دانشجویان ترکیه از آذربایجان، باشکورتوستان، بوسنی و هرزگوین، داغستان، کاراچراخ چرکسیا، قزاقستان، قرقیزستان ، مقدونیه، مغولستان، مولداوی، ازبکستان، ازبکستان، تاجیکستان، تارتارستان، ترکمنستان، اوکراین و نخجوان حدود ۱۵۰$ الی ۳۰۰$ (دلار) می باشد. همچنین هزینه های تحصیل (یک ترم) برای دانشجویان و متقاضیان بین المللی در دانشگاه های ایالتی که آموزش در آن ها به زبان ترکی است از ۳۵۰$ الی ۶۵۰$ (دلار) می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه می توانید به مقاله هزینه تحصیل در ترکیه مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه از ۷۰۰$ الی ۱۴۰۰$ (دلار) در هر ترم می باشد. دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوند باید در نظر داشته باشند که هزینه های تصحیل در این دانشگاه ها به طور سالانه از ۲۰۰۰$ الی ۶۰۰۰$ (دلار) می باشد. شایان ذکر است که دانشجویان دانشگاه های خصوصی می توانند با داشتن شرایط مورد نیاز اقدام به کسب کمک هزینه های تحصیلی کنند تا هزینه های تحصیل خود را تا ۴۰% کاهش دهند.

studying masters degree in turkey 2 - تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

برنامه های کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه

برنامه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه به طور کلی به زبان ترکی تدریس می شود. لازم به ذکر است که برخی از برنامه های تحصیلی در این دانشگاه ها به زبان های انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی نیز تدریس می شوند و دانشجویان می توانند برای شرکت در این دوره ها، مدرک زبان مورد نیاز را ارائه دهند. دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند و وارد برنامه های ترکی می شوند می توانند قبل از شروع دوره های تحصیلی، در دوره های آموزش زبان ترکی یک ساله شرکت کنند. بیشتر برنامه های تحصیلی بین المللی در کشور ترکیه در دانشگاه های خصوصی تدریس می شوند، جایی که زبان آموزش معمولا انگلیسی می باشد. دانشگاه های خصوصی همچنین به عنوان دانشگاه های Foundation شناخته می شوند.

شرایط تحصیل رایگان در انگلیس

در حال حاضر حدود ۳۰،۰۰۰ دانشجو بین المللی در برنامه های تحصیلی مختلف در دانشگاه های کشور ترکیه مشغول به تحصیل می باشند. با این حال، دولت ترکیه هدف دارد که این تعداد را به ۱۵۰،۰۰۰ نفر برساند و تعداد دانشجویان و متقاضیان خارجی را به طور چشمگیری افزایش دهد. اگرچه بیشتر رشته های دانشگاهی برای تمامی دانشجویان در دسترس می باشند، برنامه های محبوب برای دانشجویان بین المللی عبارتند از روابط بین الملل، مطالعات مدیترانه شرقی، مطالعات امور فرهنگی چندگانه، مهندسی، مدیریت تجارت و مهمان نوازی.

دانشگاه های برتر ترکیه برای تحصیل ارشد

اصولا موسسات آموزش عالی ترکیه (Yuksek Okullar) به واسطه دو عامل هزینه ارزان تحصیلی و نیز کیفیت آموزشی معروفند. به همین دلیل است که ترکیه به عنوان یکی از مقاصد در دسترس و آسان برای دانشجویان متقاضی ایرانی مطرح است. از بهترین دانشگاه های ترکیه در سال ۲۰۲۰ جهت تحصیل کارشناسی ارشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

نام دانشگاه کشور/شهر رتبه در رنکینگ برترین دانشگاه های جهان (QS)
دانشگاه کوچ ترکیه-استانبول ۴۵۱
دانشگاه بیل کنت ترکیه- آنکارا ۵۰۱- ۵۱۰
دانشگاه سابانجی ترکیه- استانبول ۵۲۱- ۵۳۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *