tourist visa

541 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۸/۱۸ در ۱۱:۳۵ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

ویزای توریستی یکی از پرطرفدارترین ویزاها در جهان می‌باشد که برای مقاصد گردشگری، دیدار از خانواده و اقوام، شرکت در همایش‌ها یا سمینارهای اقتصادی یا علمی، با ارائه کامل مدارک به سفارت کشور مدنظر دریافت می‌گردد. در ادامه به توضیح بیشتر ویزای توریستی و روش‌های دریافت آن خواهیم پرداخت.

ویزای توریستی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید بسته به ارزش پاسپورت، برای ورود به برخی کشورها نیاز به دریافت سندی تحت عنوان روادید یا ویزا خواهید بود. ویزا مدرکی است که از سوی آفیسرها یا مسئولان قانونی در سفارت کشور مدنظر برای شهروندان خارجی بر اساس اهداف آن‌ها ارائه می‌گردد. دریافت هر نوع ویزا مستلزم تشخیص دقیق اهداف سفر و البته ارائه مدارک جامع و کامل می‌باشد.

ویزاها بسته به اهداف و دلایل سفر، دارای انواع متعددی هستند؛ ازجمله ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری و توریستی. ویزای توریستی جذاب‌ترین نوع روادید اخذشده از سوی شهروندان است که همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، برای مقاصد گردشگری، بازدید از خانواده، شرکت در همایش‌های بین‌المللی و … صادر می‌گردد.

ویزای توریستی مجوز اقامت کوتاه‌مدت و موقت خواهد بود؛ لذا افراد با دریافت این ویزا، افراد مجاز به تحصیل یا کار در کشور مقصد نخواهند بود.

انواع ویزای توریستی

ویزای توریستی معمولاً به دو صورت صادر می‌گردد که به شرح زیر هستند:

ویزای سینگل یا یک‌بار ورود

مدت اعتبار ویزای سینگل حداکثر ۹۰ روز بوده و در این بازه افراد تنها مجازند یک‌بار به کشور مقصد وارد و از آن خارج شوند. این ویزا متداول‌ترین نوع ویزای توریستی است که معمولاً برای اهداف گردشگری یا دیدار از خانواده صادر می‌گردد.

ویزا مولتی یا چند بار ورود

این نوع ویزا معمولاً دارای شرایط سختی بوده و به‌ندرت از سوی کشورهای خارجی ارائه می‌گردند. با این ویزا، افراد می‌توانند در بازه اعتباری؛ چند بار به کشور مقصد وارد و خارج شوند. اعتبار ویزای مولتی به‌تبع زیادتر است؛ برای مثال ویزای مولتی کانادا دارای اعتباری ۱۰ ساله است که برای ایرانیان با توجه به اعتبار ۵ ساله پاسپورت آن‌ها، ۵ ساله صادر می‌شود.

tourist visa 1 - ویزای توریستی

انواع روش‌های ارائه ویزای توریستی

راه‌های متعددی برای دریافت این ویزا وجود دارد که بر اساس ارزش پاسپورت تعیین می‌شود. هم‌چنین ارزش پاسپورت و موقعیت افراد سبب می‌شود که برای ورود به برخی کشورها نیاز به دریافت ویزا نداشته باشند؛ یا به عبارتی معاف از ویزا باشند؛ به‌عنوان‌مثال پاسپورت کانادایی با قرار گرفتن در رتبه نهم در لیست معتبرترین پاسپورت‌های جهان، امکان سفر به ۱۸۳ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا را برای شهروندان خود به همراه آورده است.

به‌علاوه ۲۶ کشور عضو معاهده شینگن، طبق قوانین و تسهیلاتی، امکان سفر بدون نیاز به دریافت ویزا را برای شهروندان این کشورها فراهم کرده است که یکی از مزایای اقامت و تابعیت اروپا به‌خصوص در این کشورها به شمار می‌رود. انواع روش‌های دریافت ویزای توریستی عبارت‌اند از:

مراجعه مستقیم به سفارت

متداول‌ترین روش برای سفر به کشورهای خارجی، ثبت درخواست مستقیم، تلفنی یا آنلاین در سفارت و مراجعه به آن در وقت مقرر می‌باشد. تحویل مدارک لازم، پرداخت هزینه ویزا و انجام روال انگشت‌نگاری یا بیومتریک برای ورود به کشورهای اروپایی شینگن یا کانادا به‌طور مستقیم توسط متقاضی در سفارت کشور مدنظر انجام می‌پذیرد.

دریافت ویزا به‌صورت آنلاین

ویزای الکترونیک روشی نوین، آسان و کوتاه برای افراد بوده که نیازی به مراجعه حضوری به سفارت ندارد. در این روش افراد به‌طور آنلاین، ضمن تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی، مدارک خود را ارسال کرده و هزینه صدور آن را پرداخت می‌کنند. ایران، ترکیه، گرجستان و استرالیا ازجمله کشورهایی هستند که دریافت ویزای الکترونیک را امکان‌پذیر ساخته‌اند.

دریافت ویزا در ابتدای ورود به کشور مقصد

دریافت ویزای فرودگاهی یا ویزای در بدو ورود بسته به ارزش پاسپورت تنها برای برخی کشورها امکان‌پذیر است. در این روش با ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه، به مسئولان مربوطه در فرودگاه، برچسب ویزا در پاسپورت ثبت می‌گردد.

شرایط لازم برای دریافت ویزا

آنچه برای دولت‌های خارجی اهمیت بالایی دارد، تعیین اهداف سفر متقاضی و اثبات تمکن مالی وی می‌باشد؛ درواقع متقاضی باید با نشان دادن مدارکی مانند شغل ثابت یا وابستگی به کشور مبدأ، اثبات کند که با پایان اعتبار ویزای توریستی به کشور خود باز خواهد گشت. به‌علاوه برای ارائه مدارکی باید تمکن مالی و توانایی تأمین مخارج خود در مدت اقامت خود را به دولت کشور مقصد ثابت کند.

یکی دیگر از مواردی که بری دولت کشورهای خارجی اهمیت دارد، سابقه سفر متقاضی است؛ به این منظور پاسپورت‌های پیشین افراد ارزیابی می‌شود.

لازم به ذکر است که ویزای توریستی به‌طور جداگانه برای هر فرد صادرشده و هیچ‌گونه ویزای گروهی یا خانوادگی وجود ندارد. اخذ این ویزا برای افراد زیر ۱۸ سال بایستی توسط والدین آن‌ها صورت بگیرد.

tourist visa 2 - ویزای توریستی

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی

هر کشور دارای شرایط و قوانین منحصربه‌فردی جهت ارائه ویزا به شهروندان خارجی می‌باشد؛ درواقع مدارک لازم برای اخذ این ویزا در برخی کشورها بیشتر است که دلیل آن حساسیت بالای دولت‌ها و آفیسرها می‌باشد. به‌طورکلی مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی به شرح زیر هستند که باید از قبل ترجمه رسمی گردند:

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت بااعتبار دست‌کم ۶ ماه
 • پاسپورت‌های قبلی
 • مدارک کامل شناسایی
 • بیمه مسافرتی
 • عکس متناسب با معیارهای اعلام‌شده
 • رزرو بلیت هواپیما
 • واچر هتل محل اقامت
 • مدارک اثبات‌کننده تمکن مالی (مدارک ملکی، شغلی یا مالی)
 • دعوت‌نامه در صورت وجود
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی

اعتبار ویزای توریستی چقدر است؟

ویزای توریستی مجوز اقامت موقت افراد در کشور مقصد بوده و معمولاً در کشورهای خارجی به‌صورت سینگل یا یک‌بار ورود صادر می‌شود. اعتبار ویزای توریستی بسته به کشور مقصد متغیر است؛ برای مثال اعتبار ویزای توریستی شینگن ۹۰ روز و کشوری مانند امارات ۱۴ روز می‌باشد. آنچه در این پروسه اهمیت دارد، ترک کشور در پایان اعتبار ویزا می‌باشد؛ به‌طوری‌که حتی یک روز باقی ماندن در کشور خارجی، غیرقانونی بوده و به‌عنوان سابقه بد سفر برای افراد باقی می‌ماند.