What-is-job-offer
What is job offer?

4317 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۹/۰۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۲۷ در ۱:۰۹ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

مهاجرت کاری به کشورهای خارجی طبق برنامه‌های متعددی صورت می‌گیرد که بهترین و مؤثرترین آن‌ها دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کارفرمای خارجی است. این‌که جاب آفر چیست؟ یا چه شرایط و مدارکی برای دریافت آن لازم است؟ ازجمله سؤالاتی است که ممکن است برای هر متقاضی جویای شغل در اروپا و کانادا پیش بیاید.

جاب آفر چیست؟

کار در کشورهای اروپا و کانادا به دلیل ارائه درآمدهای بالا و تعریف استانداردهای یک زندگی ایدئال برای افراد جذابیت فراوانی دارد؛ برای مثال کانادا کشوری وسیع با تراکم جمعیت کم است که به دلیل منابع نامحدود و رشد صنایع مختلف، نیاز بالایی به نیروی کار حرفه‌ای و متخصص دارد.

با توجه به روند رو به کاهش جمعیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و به‌تبع افراد متخصص، بسیاری از حوزه‌های شغلی در بسیاری از کشورهای اروپایی و کانادا نیاز به نیروی کار دارند؛ لذا این کشورها هرسال با ارائه فهرست مشاغل موردنیاز و تدوین و اجرایی برنامه‌های کاری متنوع سعی در جذب این افراد ماهر و با تجربه دارند.

یکی از این برنامه‌ها جاب آفر است. دولت کشورهای خارجی طبق فهرست مشاغل موردنیاز و ضوابط خاصی به کارفرمایان این مجوز را می‌دهد تا با ارائه دعوت‌نامه شغلی، نیروی کار خارجی استخدام کنند.

جاب آفر به معنای دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای خارجی است. جاب آفر بهترین روش برای مهاجرت کاری و دریافت ویزای کاری است که معمولاً بسته به شرایط متقاضی پروسه یک‌ساله یا بیش‌تر دارا می‌باشد.

مهم‌ترین مزیت کسب ویزای کار بر مبنای جاب آفر، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان ۱۸ سال است که می‌توانند در آنجا به کار و تحصیل مشغول باشند.

What is job offer 1 - جاب آفر چیست؟

ویژگی‌های مهم جاب آفر معتبر چیست؟

شهروندان خارجی برای اشتغال به کار در کشورهای اروپا و کانادا بایستی ویزای کاری دریافت کنند. برای اینکه مسیر همواری تا دریافت این مجوز پیش رو داشته باشد، بایستی جاب آفر معتبر از کارفرمایان در اختیار داشته باشد.

منظور از جاب آفر معتبر پیشنهادی است که دارای شرایط زیر باشد:

 • شغل پیشنهادشده بایستی در فهرست مشاغل موردنیاز کشور مدنظر قرار داشته باشد.
 • شغل پیشنهادشده بایستی دائمی باشد؛ یعنی فصلی یا قراردادی نباشد.
 • موقعیت شغلی تمام وقت باشد.

شرایط دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی

جاب آفر اگرچه روشی مؤثر برای اخذ ویزای کاری کشورهای درجه‌یک دنیا است؛ اما دریافت آن مستلزم شرایط و مقررات خاصی است.

کارفرمایان با تعریف کامل موقعیت شغلی ازنظر شرح وظایف، قوانین کاری مانند ساعات کاری و میزان درآمد افراد توانمند را گزینش می‌کنند که دریافت آن ایدئال و از هر لحاظ مناسب باشد.

شرایط مهمی که متقاضی باید دارا باشد تا بتواند پیشنهاد شغلی از کارفرمای اروپایی یا کانادایی دریافت کند به شرح زیر می‌باشند:

 • سن حداقل ۴۰ سال
 • مدرک تحصیلی یا گواهینامه معتبر
 • سابقه شغلی مرتبط حداقل سه سال
 • مدرک زبان

مدرک زبان یکی از مدارک بسیار مهم در خذ جاب آفر در کانادا و اروپا است؛ برای مثال برای اخذ جاب آفر در آلمان مدرک زبان آلمانی سطح B2  و در کانادا مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره مورد قبول، الزامی است.

انواع ویزای کانادا

جاب آفر نسبت به سایر روش های مهاجرتی بسیار کم‌هزینه است؛ زیرا این روش نیازی به اثبات تمکن مالی ندارد.

مراحل دریافت جاب آفر در اروپا و کانادا

دولت های اروپایی و دولت فدرال کانادا سخت‌گیری‌های زیادی در پذیرش مهاجران کاری دارند ولی چون در بازار کاری خود به افراد متخصص و کارآزموده نیاز دارند به کارفرمایان این مجوز را می‌دهد که اگر در داخل کشور نیروی کاری حرفه‌ای پیدا نکند، در سطح بین‌الملل این امکان رو داشته باشد.

اولین مرحله در این پروسه، پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب است. بهترین سایت‌های کاریابی در کانادا ایندید و در اروپا گلسدور می‌باشد. در ادامه بایستی رزومه کاری که متناسب با استانداردهای استخدامی کشور مدنظر است برای کارفرما ارسال گردد.

در صورت تأییدیه اولیه کارفرما، زمانی برای مصاحبه تعیین می‌گردد. طی مصاحبه متقاضی بایستی با تسلط کامل بر زبان خارجی پاسخگوی سؤالات افراد باشد. درنهایت در صورت توافق بین طرفین، قرارداد کاری  منعقد خواهد شد.

قرارداد کاری با کارفرما مستندی الزامی برای دریافت ویزای کاری خواهد بود. ویزای کاری هم بر مبنای اعتبار قرارداد کاری، دارای اعتبار می‌باشد.

What is job offer 2 - جاب آفر چیست؟

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری

کارفرما در پروسه جاب آفر مسئولیت‌هایی بر عهده دارد؛ وی باید به وزارت کار کشور ثابت کند که فردی که قصد استخدامش را دارد توانایی و مهارت بالایی داشته که نمونه آن در میان شهروندان وجود ندارد.

به این منظور باید در دو نوبت سه‌ماهه در مراجع و سایت‌های کاریابی، آگهی استخدام صادر کند و درصورتی‌که موفق به یافتن فرد مناسب نشد، مجوز استخدام از خارج از کشور دریافت کنند. مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری در کشورهای مختلف متغیر بوده و به شرح زیر می‌باشند:

 • گواهی اخذ جاب آفر معتبر از کارفرمای کانادایی
 • قرارداد کاری با کارفرما
 • اصل مدارک تحصیلی و گواهینامه‌ها
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی
 • فرم درخواست ویزا
 • مدارک کامل شناسایی
 • پاسپورت با اعتبار دست‌کم ۱ سال

اخذ اقامت و تابعیت کانادا با جاب آفر

یافتن جاب آفر در کانادا و اخذ مجوز کار می‌تواند به‌راحتی رؤیای زندگی در این کشور فوق‌العاده رو برای افراد به واقعیت مبدل کند. پس‌ازاینکه افراد در اخذ جاب آفر موفق شدند، ویزای کاری، اجازه اقامت ۱ تا ۳ ساله بسته به قرارداد را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

لازم به ذکر است که ویزای کاری هرسال با ارائه مدارک و مستندات لازم به سازمان مهاجرت کانادا قابلیت تمدید دارا می‌باشد.

افراد نهایتاً پس از ۵ سال کار و زندگی در کانادا ضمن رعایت قوانین می‌توانند واجد شرایط اخذ اقامت دائم شوند؛ هم‌چنین ۵ الی ۶ سال پس از دریافت اقامت دائم با ادغام در جامعه کانادایی و شرکت در آزمون شهروندی و مراسم سوگند وفاداری، تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.