325 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۱۰/۰۸ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۹:۳۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

همواره دغدغه ی دانشجویانی است که جهت ادامه تحصیل در کشور های خارجی فرم های ثبت نامشان را پر نموده و تمایل به مهاجرت تحصیلی دارند. امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی میتواند به دانشجویانی که توان مالی بالا ندارند این امید را بدهد که در حین تحصیل میتوانند کار کرده و درآمدی هرچند کم داشته باشند تا بتوانند هزینه های زندگی تحصیلی را پوشش دهند.

مهم ترین ملاکی که هر دانشجویی جهت انتخاب کشور مقصد جهت تحصیل مدنظر قرار می دهد امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی است. امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی بیش از پیش مدنظر دانشجویانی است که قصد اخذ اقامت دائم پس از تحصیل را دارند و دلیل این شرایط و قوانین اعطای اقامت در اکثر کشورها است که امکان دستیابی به اقامت دائم با اشتغال متقاضی میسر می باشد. مهم ترین موضوعی که این مقاله به آن می پردازد امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی است.

قوانین کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی

امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی نسبت به شرایط و قوانین هر کشور متفاوت است و تحقق این امر به شرایط اقتصادی و توسعه کشور مقصد بستگی خواهد داشت. برخی دانشجویان به خصوص دانشجویانی که در مقاطع پایین مشغول به تحصیل هستند برنامه ریزی بسیار دقیقی در رابطه با کار پس از تحصیل در کشور مقصد دارند و با هدف مشخص اقدام به پذیرش از دانشگاه های خارجی می نمایند.

مسئله بسیار مهمی که این دانشجویان می بایست توجه خاصی به آن داشته باشند مشاوره صحیح با افراد با تجربه و آشنا به حقوق و قوانین است. متأسفانه بسیاری از مؤسسات غیر حقوقی بدون اطلاع از قوانین کاری کشورهای دیگر فقط جهت عقد قرارداد و کسب مبالغ از دانشجویان اقدام به تبلیغ برخی کشورها جهت تحصیل می نمایند و با وعده های دروغین امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی را با شانس بسیار بالا جلوه می دهند در حالیکه امکان کاریابی پس از تحصیل در برخی کشورها شانس بسیار پایینی خواهد داشت و حتی شانس کاریابی در هر تخصص و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود.

Work after studying in foreign countries - امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی

امکان کار در حین تحصیل در کشورهای اروپایی

برای بسیاری از دانشجویان حتی امکان کار در هنگام تحصیل نیز اهمیت دارد و قصد پرداخت بخشی از هزینه های تحصیل را از طریق در آمد حاصل از کار دانشجویی دارند. همانطور که می دانید امکان کار در حین تحصیل در اکثر کشورها به صورت پاره وقت امکان پذیر است اما دانشجویان با درآمد حاصل از کار دانشجویی امکان پرداخت بخشی از هزینه های زندگی خود را خواهند داشت و این کار پاره وقت سابقه خوبی جهت کاریابی پس از تحصیل دانشجو به حساب می آید. توصیه ما برای دانشجویان این است جهت تحصیل در کشورهای خارجی برای اطمینان خاطر بیشتر هزینه یک تا دو ترم تحصیلی را به همراه داشته باشند تا فرصت و مجال بیشتری جهت کاریابی داشته باشند.

ویزای کاری اتریش

تاکنون قوانینی که جهت اخذ ویزای کاری اکثر کشورها وضع شده است توجه زیادی به سابقه کاری متقاضی داشته است به این موضوع باعث شده افرادی که در کشور خود سابقه کاری بالایی نداشته اند امکان دستیابی به ویزای کاری به طور مستقیم را نداشته باشند و تحصیل را بهانه ورود به کشورهای خارجی قرار دهند و اعتبار رزومه خود را با تحصیل در کشور مورد نظر تقویت نمایند.

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد موقعیت های کاری مختص به رشته های تحصیلی مختلف در هر کشور متفاوت خواهد بود به طور مثال برخی کشورها همچون آلمان در زمینه رشته های فنی و مهندسی گزینه خوبی خواهد بود در حالیکه موقیعت کاری رشته های کشاورزی و صنایع غذایی در کشور هلند مناسب تر است.

اهمیت دقت در انتخاب کشور مقصد

نکته قابل توجهی که دانشجویان می بایست در انتخاب کشور مقصد به آن توجه خاص نمایند مزایایی است که دولت آن کشور برای فارغ التحصیلان دانشگاه های خود در نظر می گیرد. برخی کشورها و دانشگاه های در دوره تحصیل نیز دوره های کارآموزی برای دانشجویان درنظر می گیرند که آمادگی بیشتری برای ورود به بازار کاری در شخص ایجاد نمایند. کشورهای تراز اول همچون امریکا و انگلیس اهمیت زیادی برای دوره های کارآموزی و ورود به بازار کار برای دانشجویان قائلند و با این تفکر که آمار بیکاری در کشور خود را کاهش دهند تخصص های مختلفی توسط دانشگاه ها ایجاد می نمایند. اما به طور کلی سیاست دولت ها ایجاب می کند که پذیرش دانشگاه ها را به رشته هایی اختصاص دهند که امکان کاریابی و کمک به توسعه کشور داشته باشند.

Work after studying in foreign countries 2 - امکان کار پس از تحصیل در کشورهای خارجی

برخی دانشگاه ها نیز تضمین کار برای دانشجویان خود ایجاد می کنند که هرچند اکثر این دانشگاه ها به طور خصوصی فعالیت دارند اما امکانات کاری خوبی پس از تحصیل در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. قوانین هر کشور در تمدید اقامت و اعطای اقامت دائم حتی با اشتغال فرد متفاوت است و حتی مدت زمان متفاوتی را جهت اعطای اقامت دائم در نظر می گیرند. به طور مثال کشورهای همچون امریکا، اتریش، آلمان، هلند، پرتغال و بسیاری از کشورهای دیگر اقامت دانشجو را پس از پایان تحصیل جهت کاریابی و یا تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری تمدید می نمایند و فرصت کاریابی را به دانشجو می دهند. البته بهتر به نظر می رسد دانشجو در حین تحصیل هرچند به طور پاره وقت مشغول به کار شود و آمادگی کاریابی پس از تحصیل را داشته باشد.

یکی از نکاتی که شانس کاریابی دانشجویان را تقویت می کند یادگیری زبان کشور محل اقامت است. در کشورهایی همچون آلمان و اتریش در صورتی که دانشجو بتواند به سطح بالایی از زبان آلمانی دست یابد شانس بالایی در کاریابی خواهد داشت و حتی توجه بسیاری از کارفرمایان را جلب خواهد کرد.

برخی از کشورها قوانین بسیار خوبی برای اخذ اقامت کاری وضع نموده اند که دانشجویان به محض اتمام تحصیل و محیا بودن رزومه خود امکان اخذ اقامت دائم خواهند داشت. به طور مثال کشورهای کانادا و استرالیا که ویزاهای کاری خود را بررسی امتیازات مهارتی و تحصیلی به افراد اعطا می کنند دانشجویانی که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می شوند به سهولت می توانند از طریق ویزای skilled workerاقامت دائم را اخذ نمایند و ناچار به بازگشت به کشور خود نیستند. همچنین کشور آلمان نیز امتیازات خوبی به افرادی که در این کشور شاغل هستند اعطا می کند و کارتی با عنوان blue cardبه افراد واجد شرایط اختصاص می دهد که امکان استخدام و کار در کل اتحادیه اروپا را داشته باشند.

ویزای کار فیلیپین

علاوه بر شرایطی که جهت اخذ اقامت دائم از طریق کار ذکر شد برخی کشورها به دانشجویان در حال تحصیل و تنها با تحصیل در آن کشور به مدت چند سال اقامت دائم اعطا می کند. به طور مثال کشور پرتغال قوانینی وضع نموده که دانشجویان فقط و فقط با تحصیل در آن کشور می توانند اقامت دائم آن کشور را اخذ نمایند و به هدف واقعی خود برای مهاجرت دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *