work-visa-in-belarus_2

390 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۱۶ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۵ در ۸:۲۶ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در تعریف ابتدائی ویزای کار در بلاروس می توان گفت کارفرما می بایست یک پیشنهاد کاری برای متقاضی کار در خارج از جمهوری بلاروس ارسال نماید. برای بدست آوردن کار در یک کشور، اولویت با متقاضیان کار در داخل کشور است و در صورت یافت نشدن نیروی کار در داخل، از نیروی کار خارجی استفاده می­ شود. در اروپا و کشور بلاروس قوانین این گونه می­ باشد که ابتدا کارفرما شغل مناسب را به مدت ۳ ماه در داخل کشور به طور عمومی، آگهی نماید. اگر نیروی کار مناسبی برای کار مورد نظر یافت نشد، در این صورت به مدت ۳ ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی صورت گیرد. اگر باز هم نیروی کار مناسبی یافت نشد، از متقاضیان کار خارجی که واجد شرایط باشند، استفاده می­ نمایند.

انواع ویزای ورودی در کشور بلاروس

در برخی موارد کارفرما می­تواند خیلی سریعتر نیروی کار خود را از کشورهای خارجی استخدام نماید. مثلا کارفرما بخواهد خانواده خود را استخدام نماید و یا یک کارفرمای ایرانی برای کار ویژه و خاصی به یک نیروی ایرانی نیاز داشته باشد. به عنوان نمونه کارفرما نیازمند یک آشپز ایرانی باشد که قابلیت پخت و پز غذاهای خوب ایرانی را دارا باشد. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که متقاضی چنین کاری در داخل و کشورهای عضو اتحادیه پیدا نشود و از کشورهای ثالث این نیرو یافت شود. در کشور بلاروس انواع ویزاهای ورودی به شرح زیر می ­باشد:

 • ویزای ترانزیت نوع B که اعتبار آن ۲ روز می ­باشد.
 • ویزای ترانزیت نوع C که یک ویزای کوتاه مدت است و تا ۹۰ روز اعتبار دارد.
 • ویزای ترانزیت نوع D که یک ویزای بلند مدت است و تا ۱ سال اعتبار دارد.

ویزای ورود احتمال دارد تک ورودی، ۲ ورودی و چند ورودی باشد.

اقامت از طریق ویزای کار در بلاروس

کشور بلاروس یک کشور خشک و بدون دریا در شرق اروپا و همسایگان این کشور، کشورهای روسیه، لیتوانی، اوکراین، لهستان و لتونی می­ باشد. در حال حاضر تعداد زیادی از افراد برای یافتن شغل و کار به کشورهای دیگر مهاجرت می­نمایند تا از شرایط و امکانات رفاهی این کشورها استفاده نمایند. بهبود سریع اشتغال و کسب و کار در این کشور باعث افزایش متقاضیان برای کار و مهاجرت شده است.

سطح و نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی به عنوان نیروی کار در این کشور دیده می ­شود. به طور کلی می­توان گفت کشور بلاروس مرزهای خود را به سوی کارگران ماهر و متخصص باز کرده است. در سال ۲۰۱۴، مهاجرت افراد از برخی کشورها به بلاروس مانند اوکراین، چین، روسیه و غیره افزایش و در بعضی کشورها مانند ترکیه و لتونی کاهش یافت. بر اساس آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۴ میزان مهاجرین بدین صورت می باشد:

اقامت از طریق خرید ملک در سوئیس
مهاجران کشورهای میزان درصد
مهاجران کارگر از کشور اوکراین ۲۸%
ترکیه ۲۱%
لیتوانی ۱۶%
چین ۸%
ویتنام ۴%
ازبکستان ۳%
تاجیکستان ۲%

شرایط اخذ ویزای کار در بلاروس

کسب مجوز کار در کشور بلاروس بسیار ساده و حتی در سال ­های اخیر راحت تر شده است. وضعیت و شرایط حقوقی اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت در این کشور با شهروندان بلاروسی کاملا یکسان است. این افراد حق کار و زندگی برابر با شهروندان تابعیت بلاروس دارند. باتوجه به تعهدات کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان در قبال هم، شهروندان این کشورها شرایط کاری و زندگی برابر باهم دارند.

بخش ۱۱ قانون درباره مهاجرت نیروی کار خارجی اظهار می ­نماید: یک تبعه خارجی که مجوز اقامت دائم در جمهوری بلاروس را دارد، مجوز استخدام کارگر در فعالیت­ های کاری خود را دارا می ­باشد. سرمایه گذاری در کشور بلاروس راهی برای مهاجرت به این کشور می ­باشد. سرمایه گذاری با مبلغی بیش از ۱۵۰۰۰۰€ (یورو) منجر به اخذ اقامت دائم و در مجموع اخذ تابعیت بلاروس می ­شود.

اخذ مجوز اقامت دائم از طریق کار در بلاروس

دریافت ویزای کاری بلاروس در صورت دارا بودن شرایط زیر منجر به اخذ اقامت دائم خواهد شد:

 • کار در دفاتر دیپلماتیک و موسسات سفارت معتبر در این کشور، نمایندگان سازمان ­های بین المللی، شرکت­ های خارجی واقع در در خاک این کشور.
 • مشغول به کار در نهادهای مستقر در این کشور بر طبق تعهدات بین المللی از کشور بلاروس.
 • روحانیونی که به انجام فعالیت ­های دینی در سازمان­ های مذهبی مشغول هستند. افرادی که در این کشور شامل نیروهای رسانه ­های عمومی خارجی معتبر می­ شوند.
 • اشخاصی که کمتر از نود روز، برای سخنرانی و یا مربیان تدریس در موسسات آموزش عالی، آموزش ­های حرفه ه­ای از آنها دعوت به عمل شده است.
 • اشخاصی که به کار در راستای شرح داده شده توسط تعهدات بین المللی از این کشور مانند تأسیس کنندگان، مدیران شرکت­های تجاری با سرمایه گذاری بین المللی، به عنوان اشخاص حقوقی از جمهوری بلاروس دعوت شده ­اند.
 • این کشور نسبت به کشور روسیه، ارزون تر و دارای امنیت بالاتری می ­باشد، به همین دلیل برخی از اتباع روسیه برای اشتغال به جمهوری بلاروس مهاجرت می ­نمایند.
 • اشخاصی که دارای استعدادو قابلیت ­های خاص و یا خدمات ویژه مانند بالاترین موفقیت در علم، فن آوری، فرهنگ و ورزش می باشند.
 • سرمایه گذاری کمتر از ۱۵۰۰۰۰€ (یورو) به اقتصاد جمهوری بلاروس با اجرای برنامه ­های خاص دولت کشور بلاروس

work visa in belarus 1 - ویزای کار در بلاروس

مراحل درخواست برای مجوز کار در بلاروس

جهت دریافت مجوز کار در کشور بلاروس باید مدارک زیر را آماده و در زمان مقرر به سفارت این کشور ارائه نمود:

 • برنامه کاری
 • کپی از پاسپورت متقاضی
 • تایید هزینه پردازش برای ارزیابی مدارک

در بازه زمانی ۱۵ روز باید اسناد و مدارک آماده شده و در صورت تأیید مدارک، ویزای کار به مدت یک سال از تاریخ تصویب، معتبر خواهد بود. اگر یک متخصص خارجی قصد کارکردن برای چند کارفرما در جمهوری بلاروس را داشته باشد، باید برای همه آنها مجوز کار دریافت کند. در صورت استفاده از چند نیروی کار خارجی توسط کارفرما، وی باید از وزارت ملیت و مهاجرت مجوز دریافت کند.

سریع ترین روش اخذ اقامت در کشورهای اروپایی

شهروندان کشور بلاروس نسبت به متقاضیان کار در خارج از کشور اولویت داشته و به همین دلیل کارفرما باید متخصصان و نیروی کار خارجی را در صورتی استخدام کند که در داخل کشور از شهروندان بلاروسی فردی برای کار مورد نظر پیدا نکرده باشد. کارفرما قبل از اخذ مجوز کار برای متقاضی خارج از کشور بلاروس، باید این امر را به وزارت کار جمهوری بلاروس به طور دقیق و کامل شرح دهد.

مدارک لازم برای ویزای کار در بلاروس

از جمله مدارک و اسناد مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در بلاروس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دست آوردن مجوز کار از کارفرما و ارائه مدارک به سازمان مهاجرت
 • تکمیل فرم درخواست
 • کپی از اسناد و مدارک که نشان دهنده
 • تأیید ثبت نام دولت از نهاد قانونی یا کارآفرین خصوصی
 • تأییدیه ثبت نام تجاری در کشور مبدأ با شرکت­های خارجی
 • پیش نویس قرارداد کاری همراه با امضا و مهر شده توسط کارفرما
 • ضمانت نامه تأیید توانایی کارمندان خارجی با اقامت دائم
 • تأیید هزینه پردازش جهت ارزیابی مدارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.