510 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۱۲/۲۲ در ۴:۰۵ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۰ در ۱۲:۰۸ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

گرفتن ویزای کاری در اروپا چگونه است؟ شرایط اخذ اقامت از طریق کار در اروپا چیست؟ راه‌های اخذ اقامت از طریق کار در اروپا چیست؟ آیا به دنبال اخذ اقامت از طریق کار در اروپا هستید؟ آیا مهاجرت به اروپا و اقامت از طریق کار در اروپا امکان‌پذیر می­باشد؟

آیا می­دانید شرایط موردنیاز برای اقامت از طریق کار در اروپا و مهاجرت به اروپا از طریق ویزای کار چیست؟ آیا بردن همراه در اقامت از طریق کار در اروپا و مهاجرت به اروپا از طریق ویزای کار ممکنمی­باشد؟ چه کشور­هایی قوانین اقامت از طریق کار در اروپا و مهاجرت به اروپا از طریق ویزای کار راحت‌تری دارند؟

مهاجرت و اقامت در اروپا

اقامت غیر دائم

این نوع اقامت به‌منظور انجام کار­های تحقیقاتی، تحصیل، آموزش زبان یا دوره‌های خاص می­باشد.

اقامت دائم

این اقامت مخصوص افرادی است که تقریباً ۵ سال تمام دریکی از کشور­های اتحادیه اروپا اقامت غیر دائم دارند و هزینه­ی زندگی خود را از راه‌کار در آن کشور به دست می­آورند.

در سال­های اخیر، تعداد متقاضیان در باب مهاجرت به کشورهای اروپایی افزایش چشم­گیری داشته است. تقریباًهمه‌ی افرادی که اقدام به مهاجرت می­نمایند به دنبال رسیدن به موقعیت­های شغلی بهتر، درآمد بالاتر و یا رفاه اجتماعی می‌باشند.

نکته‌ای که در باب مهاجرت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، اخذ اقامت دائم و به دنبال آن گرفتن تابعیت کشور موردنظر می­باشد. فرد مهاجر باید گزینه‌ای را برای مهاجرت انتخاب نماید که بتواند به‌آسانی اقامت و درنتیجه تابعیت کشور مقصد را کسب نماید.

بنابراین چنانچه فردی در هنگام ورود به کشور مقصد دارای مجوز کار باشد، می­تواند راحت‌تر به هدف خود برسد. پس می­توان نتیجه گرفت مهاجرت کاری از بهترین و آسان‌ترین روش­های مهاجرت می­باشد.

در ابتدای امر، فرد مهاجر باید کشوری را برای مهاجرت برگزیند که بازار کار مناسب‌تری با رشته تحصیلاتش داشته باشد.

Work visa in Europe - گرفتن ویزای کاری اروپا چگونه است؟

نحوه گرفتن اقامت کاری در اروپا

جهت اقامت از طریق کار در اروپا و مهاجرت به کشور­های اروپایی از طریق کار، کلیه کشور­های اتحادیه‌ی اروپا قوانین مشترکی دارند و آن این است که شخص متقاضی برای کار در کشور­های اتحادیه‌ی اروپا باید یک پیشنهاد شغلی از فردی در کشور موردتقاضا داشته باشد.

با توجه به اینکه جذب نیروی کار برای موقعیت کاری موجود در هر کشور اتحادیه اروپا، ابتدا باید سه ماه در خود کشور آگهی شود و چنانچه شخص متقاضی شغل آگهی شده، یافت نگردید، مجدداً جذب نیرو به مدت سه ماه در کل اتحادیه‌ی اروپا آگهی خواهد شد.

درنهایت چنانچه کسی در اتحادیه اروپا نیز خواهان شغل آگهی شده نشد، نوبت به افراد خارجی می­رسد که احتمال این فرایند بسیار پایین است. افراد اتحادیه اروپا که بر افراد خارجی اولویت‌دارند عبارت‌اند از: پناهندگان دارای مجوز کار، افراد تبعه کشور­های اروپایی و فارغ‌التحصیلان اتحادیه اروپا که مجوز کاردارند. قابل‌ذکر است که در این کشور­های اروپایی همراه کسی که مجوز کارد دارد، نیز می­تواند اجازه کار داشته باشد.

این‌طور که از نوشته بالابر میاید، در اکثر کشور­های اروپایی (به‌جز آلمان، اتریش، آفریقای جنوبی و بلژیک) تنها راه ورود به کشور از طریق ویزای کار، داشتن پیشنهاد شغلی است.

5 کشور برتر برای مهاجرت کاری ایرانیان

بنابراین با توجه به اینکه دست یافتن به چنین حالتی عمدتاً بسیار مشکل می‌باشد، پیشنهاد می­شود که متقاضی از طریق ادامه تحصیل یا شرکت در دوره­های زبان به کشور اروپایی وارد گردد و پس‌ازآن برای ورود به بازار کار کشور مذکور تلاش نماید.

زیرا در اکثر کشور­های اروپایی چنانچه مدرک تحصیلی را در همان کشور اخذ کرده باشید، به مدت یک سال اجازه اقامت موقت برای درخواست کاردارید. قابل‌ذکر است در صورت یافتن شغل و پرداخت مالیات به مدت ۴ تا ۵ سال، می­تواند اجازه اقامت دائم کشور مذکور را دریافت نماید.

شخص مهاجر به اروپا از طریق ویزای کار، باید در هفته اول ورود به کشور مقصد، خودش را به اداره پلیس محلی معرفی کند. سپس نسبت به بازنمودن حساب بانکی اقدام نماید. مرحله بعد تهیه‌ی بیمه‌نامه است (گاهی کشور­ها از بیمه‌نامه خاصی استفاده می­‌نمایند). پس از اتمام این مراحل شخص متقاضی باید به همراه مدارک گذرنامه، سوابق کار، مدارک تحصیلی به اداره کار برود و پرونده خود را به جریان اندازد.همان­طور که پیش‌ازاین ذکر شد، کشور­های آلمان، اتریش، آفریقای جنوبی و بلژیک راه دیگری را برای ورود متقاضیان کار به کشورشان ارائه می­دهند.

نام کشورهای اروپایی که ویزای کار می‌دهند

بلژیک

ازجمله کشور­های عضو اتحادیه‌ی اروپا است که یک ویزای موقت شش‌ماهه برای فرد متقاضی کار در بلژیک صادر می­نماید که به‌واسطه آن، فرد فرصت خواهد داشت کاری متناسب با رشته تحصیلی خود بیابد. با توجه به اینکه فرایند اخذ ویزای کار بلژیک طولانی می­باشد،

افرادی که مایل به کار کردن در بلژیک هستند می­توانند با ویزای دیگر و یا از طریق دیگر کشورهای عضو شینگن وارد آن کشور شوند و جهت دریافت ویزای کار بلژیک اقدام نمایند. قابل‌ذکر است بلژیک در مدت‌زمان کوتاه­تری نسبت به سایر کشور­های اتحادیه اروپا، به افراد متقاضی اقامت دائم ارائه می­دهد.

اتریش

کشوری است که بر اساس ارزیابی مبتنی بر سیستم امتیازبندی به متقاضیان واجد شرایط ویزای جستجوی کار ۶ ماهه ارائه می­دهد. افرادی که موفق به دریافت ویزای کار اتریش می­گردند، پس از حدود ۴ سال کار در اتریش و پرداخت مالیات امکان اخذ اقامت دائم اتریش را خواهند داشت.

Work visa in Europe 2 - گرفتن ویزای کاری اروپا چگونه است؟

نروژ

از رتبه‌‌ی نخست در راه‌اندازی و اداره‌ی کسب‌وکار که بگذریم، صنایع قدرتمند و روبه رشد نروژ ازجمله معدن‌کاری، نساجی، صنایع غذایی و تولید چوب و کاغذ فرصت‌های شغلی بسیاری را برای طیف گسترده‌ای از مهاجران با مهارت‌ها، قابلیت‌ها و تخصص‌های مختلف فراهم می‌کند. در مقابل، رقابت در حوزه‌های کاری مشابه بالاست. متوسط نرخ بیکاری در ۱۰ سال گذشته ۳.۶۶ درصد بوده است.

نروژ ازنظر امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، پیشرفت حرفه‌ای و میزان افزایش دستمزد به ترتیب رتبه‌های ۱، ۱، ۲۳ و ۸ را دارد. نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که برای اخذ ویزای کار نروژ حتماً باید پیشنهاد شغلی داشته باشید، به عبارتی باید از پیش شغلی پیداکرده باشید. ‌بااینکه نروژ یک گزینه بالقوه به‌عنوان بهترین کشور برای مهاجرت کاری است، اما ایرانیان باید شرایط خاص آب‌وهوایی نروژ را هم در نظر بگیرند، چراکه زندگی در این اقلیم سرد برای بسیاری از مهاجران راحت نیست.

آلمان

بازار کار آلمان تخصصی است و با سرعت زیادی در جریان است؛ بنابراین فرصت‌های شغلی بسیاری برای کارشناسان و متخصصان در این اقتصاد بزرگ وجود دارد. شناخت قواعد و اصول کاری در این کشور نقش مهمی در موفقیت شغلی شما دارد. آلمان ازنظر امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، پیشرفت حرفه‌ای و میزان افزایش دستمزد به‌ ترتیب رتبه‌ی ۳، ۸، ۸ و ۱۵ را دارد. ‌نکته قابل‌توجه اینکه امکان کار در آلمان در پوشش اجازه‌ی اقامت برای شما فراهم می‌شود و ویزای کار جداگانه ارائه نمی‌شود. اجازه‌‌ی کار در سه‌طبقه‌ اشتغال عمومی، نیروی متخصص و خوداشتغالی ارائه می‌شود.

چگونه باید اقامت اتریش از طریق کار بگیریم؟

دریافت اجازه‌‌ی کار در طبقه اشتغال عمومی بستگی به نیازهای اقتصادی آلمان دارد و نیازمند مهارت فنی و پیشنهاد شغلی است. برای کسب اجازه‌‌ی کار در دسته‌ی نیروی متخصص باید مدرک دانشگاهی معتبر، مهارت و تخصص در رشته‌ی موردنیاز و پیشنهاد شغلی داشته باشید. همچنین دریافت اجازه‌ی کار با خوداشتغالی از طریق راه‌اندازی کسب‌وکاری که برای آلمان منافع اقتصادی داشته باشد، ممکن می‌شود.

سوئیس

سوئیس در سه شاخص جداگانه‌ی گلس‌دور در میان سه کشور برتر قرار می‌گیرد اما هنوز نمی‌تواند به ۵ رتبه‌ی اول این فهرست برسد. این کشور واقع در منطقه‌ی آلپ بالاترین امتیاز را هم برای نرخ عدم اشتغال هماهنگ و هم برای نرخ عدم اشتغال جوانان کسب کرد. همچنین امتیاز ۰.۸ را برای تغییر در نرخ اشتغالش از سال ۲۰۰۷ به دست آورد.

سوئد

سوئد از جمله کشورهای ایدئال برای مهاجرت کاری محسوب می‌شود. این کشور هرساله با تبیین برنامه مهاجرت از طریق جاب آفر این مجوز را به کارفرمایان ارائه می‌کند تا نیروی کار خارجی واجد مجرب و توانا استخدام می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.