Work-visa

888 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۸/۱۷ در ۴:۳۵ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۱۸ در ۱۲:۴۷ بعد از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

یکی از مؤثرترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌ها برای مهاجرت، اخذ ویزای کاری است. بهترین کشور برای مهاجرت کاری، کشوری است که با دارا بودن موقعیت‌های شغلی بسیار در کنار تعادل میان درآمد شغلی و هزینه‌های زندگی، بتواند زندگی ایدئال و استاندارد از هر نظر را برای افراد به ارمغان بیاورد. در ادامه به بررسی شرایط این روش مهاجرتی خواهیم پرداخت.

مهاجرت کاری

مهاجرت به کشورهای درجه‌یک دنیا از طرق متعددی امکان‌پذیر بوده که نیازمند ارزیابی دقیق است و البته تناسب آن‌ها با شرایط فردی و توانایی‌های افراد اهمیت بالایی دارد. مهاجرت کاری با توجه به نیاز کشورهای پیشرفته به نیروی کار تحصیل‌کرده، حرفه‌ای و توانا، فرصت فوق‌العاده‌ای برای متقاضیان واجد شرایط خواهد بود. کافیست بر مبنای تحصیلات، مهارت و سابقه کاری خود رزومه‌ای دقیق متناسب با استانداردهای شغلی در کشور مقصد تدوین نمایند.

انتخاب کشور مقصد در پروسه مهاجرت کاری دیگر مسئله مهمی است که باید به‌دقت بررسی شود. نرخ بیکاری، فهرست مشاغل موردنیاز، امنیت شغلی، درآمد شغلی، نرخ مالیات بر درآمد، هزینه زندگی و … ازجمله مواردی هستند که باید به‌دقت در این انتخاب موردتوجه قرار بگیرند.

به‌عنوان‌مثال در کانادا که خود کشوری وسیع متشکل از ده ایالت می‌باشد، تمامی فاکتورهای ذکرشده در هر ایالت منحصربه‌فرد و با دیگر ایالات متفاوت است؛ لذا متقاضیان کار در این کشور بایستی نهایت توجه را به این موضوع داشته باشند.

Work visa 3 - ویزای کاری

ویزای کاری چیست؟

work permit همان مجوز کار است که صلاحیت و توانایی افراد را برای کار در خارج از کشور روشن می‌کند؛ به عبارتی work permit یک تأییدیه است که نشان می‌دهد استخدام یک نیروی کار خارجی شایسته می‌تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد و رشد و پیشرفت آن در تمامی عرصه‌ها داشته باشد.

دولت هر کشور بر مبنای حوزه‌های شغلی نیازمند نیروی کار حرفه‌ای و متخصص، به شرکت‌ها یا کارفرمایان خود این امکان را می‌دهد تا نیروی کار خارجی استخدام یا به عبارتی دعوت‌نامه کاری برای آن‌ها ارسال کنند.

این دعوت‌نامه کاری مقدمه‌ای بر دریافت ویزای کاری و اشتغال به کار در کشور خارجی مدنظر خواهد بود. سن، مدرک تحصیلی یا فنی معتبر، سابقه شغلی مرتبط و مدرک مهارت در زبان خارجی، از فاکتورهای تعیین‌کننده در اخذ موقعیت شغلی و ویزای کاری خواهد بود.

مدت اعتبار work permit در هر کشور قوانین خاص خود را دارد؛ برای مثال در کانادا اعتبار ویزای کاری بر اساس قرارداد شغلی با کارفرما، یک یا سه‌ساله خواهد بود. نکته قابل‌توجه در زمینه ویزای کار، قابلیت تمدید آن است. توجه داشته باشد که ویزای کاری فقط برای موقعیت شغلی پیشنهادشده صادر می‌گردد.

مزایای دریافت ویزای کاری

ویزای کاری مؤثرترین روش برای اخذ اقامت دائم کشور مقصد خواهد بود. افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری در کشور مقصد می‌شوند، می‌توانند با گذشت مدت‌زمان خاصی جهت اخذ اقامت دائم به سفارت و سازمان امور مهاجران درخواست ارائه کنند. لازم به ذکر است که دانشجویان بین‌المللی، تنها زمانی می‌توانند اقامت دائم کشور مقصد را کسب کنند که با یافتن موقعیت شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را به کاری تبدیل کنند؛ به‌این‌ترتیب این شانس را دارند تا در سال‌های پیش رو اقامت دائم بگیرند.

دیگر مزیت مهم اخذ ویزای کاری در کشور مقصد، امکان کسب درآمد در همان ابتدای مسیر مهاجرت است؛ لذا افراد با این درآمد ضمن پوشش هزینه‌های زندگی خود، می‌توانند آرامش بیش‌تری داشته باشند.

اما شاید مهم‌ترین عامل جذب در اخذ ویزای کاری، امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال باشد؛ بنابراین همسر و فرزندان نیز می‌توانند امکان کار یا تحصیل در کشور مقصد را داشته باشند.

راه‌های دریافت ویزای کار در اروپا

اخذ ویزای کاری مستلزم ارائه رزومه قوی و اثبات هرچه بهتر قابلیت و توانایی به مسئولان مربوطه می‌باشد. اروپا به‌واسطه قدرت اقتصاد بالا، نرخ بیکاری پایین و امکانات رفاهی برتر همواره مقصدی جذاب برای مهاجران کاری بوده است. در سال‌های اخیر، مهاجرت کاری به کشورهایی مانند آلمان، سوئد، انگلستان، نروژ، سوئیس، هلند و دانمارک با رشد زیادی همراه بوده است. اخذ ویزای کاری در این کشورهای اروپایی از روش‌های جاب سیکر و جاب آفر صورت می‌گیرد. در پروسه جاب سیکر به معنای جستجوی شغل، از سوی دولت به افراد واجد شرایط مجوز اقامت ۶ ماهه ارائه می‌شود تا در این بازه موقعیت شغلی مدنظر خود را بیابد.

پروسه جاب آفر نسبت به روش قبل مؤثرتر بوده و به معنای دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای اروپایی می‌باشد. در این روش افراد با اثبات توانمندی‌های خود می‌توانند از کارفرمایان دعوت‌نامه شغلی دریافت کنند.

Work visa 2 - ویزای کاری

روش‌های دریافت مجوز کار در کانادا

کانادا برنامه‌های متعدی برای مهاجرت کاری به این کشور تدوین و اجرایی کرده است. افرادی که تجربه کار در این کشور را ندارند می‌توانند از دو روش جاب آفر و اکسپرس انتری به این منظور اقدام کنند.

دولت فدرال کانادا به دلیل کاهش جمعیت فارغ‌التحصیلان و نیروی کار حرفه‌ای هرساله با انتشار فهرست مشاغل موردنیاز، به کارفرمایان و شرکت‌های خود مجوز جذب نیروی کار خارجی ارائه می‌کند؛ به‌این‌ترتیب با اثبات تأثیر مثبت استخدام کارجو (دریافت LMIA از سوی کارفرما) بر مبنای صلاحیت وی، موجبات دریافت جاب آفر و ویزای کاری فراهم خواهد شد.

دیگر روش اسکیل ورکر نام دارد. در این روش زیر نظر سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری، افرادی که موفق به کسب بیش‌ترین امتیاز شوند، می‌توانند ویزای کاری کانادا را دریافت کنند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزا

افراد پس از انجام روال کسب موقعیت شغلی، مصاحبه با کارفرما و عقد قرارداد با کارفرما می‌توانند با اخذ وقت از سفارت کشور مدنظر، مدارک لازم را ارائه کرده و با انجام مصاحبه و انجام روند انگشت‌نگاری مقدمات دریافت work permit را فراهم کنند.

  • مدارک کامل شناسایی
  • پاسپورت با اعتبار دست‌کم ۶ ماه
  • مدرک یا رزومه تحصیلی
  • رزومه شغلی
  • دعوت‌نامه کاری یا قرارداد شغلی عقد شده با کارفرما
  • اثبات تمکن مالی
  • عکس
  • تکمیل فرم درخواست ویزا

تمامی اسناد فوق بایستی به زبان کشور مقصد ترجمه رسمی ‌شوند. لازم به ذکر است که روش جاب آفر نیازی به اثبات تمکن مالی نخواهد داشت.