4186 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۲۶ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۰۶ در ۱۱:۱۹ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

این روزها مهاجرت با ویزای کاربه کشورهای مختلف دارای تعداد مخاطبین بالایی می باشد و کار در یونان یکی از کشورهای مورد انتخاب از سوی افراد جهان می باشد. چگونگی اخذ ویزای کاری یونان؟ مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری یونان؟ هزینه های جانبی پیدا کردن کار در یونان چقدر است؟

کشور یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و شبه جزیره بالکان واقع شده است. این کشور دارای تاریخی ویژه و میراث فرهنگی قابل توجهی در فرهنگ اروپایی می باشد، این کشور همچنین جز کشورهای اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اروپا و ناتو می باشد.

اقتصاد کشور یونان

رشد تولید ناخالصی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بیشتر می باشد، از منابع عمده درآمدزایی در این کشور صنعت گردشگری آن می باشد، نیروی کار در این کشور بیش از ۴.۹ میلیون نفر هست که در مقایسه با کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بعد از کشور کره جنوبی، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. نزدیک به یک پنجم از نیروی کار در این کشور را مهاجران خارجی تشکیل می دهند که اکثرا در بخش کشاورزی و ساخت و ساز، مشغول به کار هستند.

با توجه به نرخ بیکار ۲۲.۵% موجود در یونان در ابتدا شاید پیدا کردن شغل در این کشور غیر قابل درک باشد، اما توسعه صنعت و اقتصاد این کشور رو به رشد هست و تقاضای روز افزون نیروی متخصص برای ورود به این کشور بالا رفته است و حتی اگر فردی از نوع فنی نباشد با توجه به قوی بودن صنعت گردشگری در این کشور در فصل های مختلف، نیازهای زیادی برای استخدام نیروی کار در این زمینه به چشم می خورد.

working in greece 2 - کار در یونان

کار در یونان برای شهروندان EEA-EU

اگر فردی عضو یکی از کشورهای اتحادیه اروپا (EEA-EU) باشد بدون هیچ محدودیتی فقط با در دست داشتن پاسپورت و کارت شناسایی هویتی، برای اخذ ویزا و ورود به کشور به یونان و کار در یونان، اجازه دارد به مدت ۹۰ روز کامل در این کشور کار کند. این افراد پس از مراجعه به اداره پلیس و دریافت کارت رایگان (Tmima Allodapon) اجازه دارند در این کشور کار کنند. اگر شهروندان اتحادیه اروپا قصد داشته باشند که بیش از ۹۰ روز در کشور یونان بمانند و کار کنند با ارائه مدارک زیر می توانند ویزای خود را تمدید نمایند:

 • فرم درخواست (که از اداره پلیس موجود است)
 • کپی از پاسپورت و شناسنامه
 • ۴ قطعه عکس مشابه پاسپورت
 • کارت بهداشت اروپا یا بیمه تامین اجتماعی یونان OAEE
 • ارائه پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما یا مدرکی مبنی بر اینکه فرد منابع کافی برای تامین معیشت خود دارد
 • اگر بازنشسته هستید یک نامه از حقوق بازنشستگی خود دارائه دهید که درآمد سالانه کافی برای امرار معاش دارید
 • آدرس محل سکونت فرد در کشور یونان

اگر هدف شخصی اقامت دائم در این کشور باشد با ۵ سال کار کردن و پرداخت بیمه و مالیات، قادر است درخواست اقامت دائم از این کشور را داشته باشد. افرادی که از خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (non EU-EEA) هستند برای ورود به کشور یونان و همچنین کار در این کشور نیازمند ویزا (اجازه ورود) به این کشور می باشند.

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری کدامند؟

ویزای کار در یونان و اجازه ورود برای ایرانیان

National Work Visa که قبل از ورود به کشور یونان باید صادر شود و فرد باید قبل از ورود به یونان این ویزا را دریافت کند و اگر شخصی قصد دارد بیش از ۹۰ روز در کشور یونان بماند، باید برای کار در یونان یک پیشنهاد شغلی (JOB OFFER) از سوی کارفرمای یونانی خود کسب نماید و با کارفرمای یونانی قرارداد کاری منعقد نماید، که این قرارداد کار می تواند از سوی شرکت های مختلف و یا شرکتی که خود فرد در یونان به ثبت رسانده و راه اندازی کرده، باشد. مدارک لازم عبارت است از:

 • گذرنامه معتبر
 • قرارداد کار از سوی کارفرما یونانی
 • بیمه
 • گواهی پزشکی
 • نامه عدم سوء پیشینه

پیدا کردن کارفرما در یونان

اگر فردی از طریق سایت های کاریابی در یونان نتواند پیشنهاد شغلی در این کشور پیدا کند. و از طریق ویزای توریستی به این کشور رفته و به دنبال کار باشد. مصاحبه های کاری زیادی انجام دهد، حتی در صورت پیدا کردن کارفرمای احتمالی، باید به کشور مبدا خودش برگردد. و منتظر بماند تا کافرما بلقوه با تکمیل پرونده و ارسال آن به اداره نیروی انسانی و وزارت امور داخلی، توجیه ثابت کند که هیچ تبعه یونانی یا شهروندان اتحادیه اروپا برای این فرصت شغلی وجود ندارد و فقط فرد خارجی می تواند از پس از آن برآید سپس سپرده چند ماه حقوق را نیز بر عهده بگیرد. این فرآیند ممکن است تا یک سال زمان ببرد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مهاجرت کاری به یونان مراجعه نمایید.

Working in Greece 1 - کار در یونان

اخذ اسپانسر برای کسب ویزای یونان

به دلیل وجود قانون حمایت از نیروی کار داخلی، پیدا کردن کارفرما و اسپانیر برای درسافت ویزا در کشور یونان کاری بس دشوار هست زیرا این موضوع هم برای کارفرما و شخص جویای کار بسیار پر هزینه می باشد. هزینه برای شخص: همانطور که در بالا ذکر شد فرد خارجی هم باشد هزینه سفر توریستی و هزینه رفت و آمد و همچنین سکونتش به این کشور را بدهد و هم تا یک سال منتظر جواب باشد که در طول این یک سال اتفاقات زیادی از جمله گرانی ارز و تغییر قوانین ممکن هست بیافتد.

هزینه برای کارفرما: اگر کارفرمایی قصد داشته باشد نیروی کار خارجی از جمله (دوست، بستگان، همسر و …) را از کشورهای هارجی که دارای شهروندی به غیر از اتحادیه اروپا هستند استخدام نماید، باید نشان دهد که درآمد و سود سالانه کسب و کار او بیش از ۲۴,۰۰۰€ (یورو) قبل از استخدام نیروی کار خارجی می باشد که این میزان مبلغ گاهی به ۶۰,۰۰۰€ (یورو) نیز می رسد، که این مبالغ بالا برای استخدام فرد یونانی و یا شهروند اتحادیه اروپا رایگان است. اگر شخصی موفق به پیدا کردن کارفرما و اسپانسر شود باید در عرض ۳۰ روز پس از ورود به کشور، به صورت شخصی برای مجوز اقامت از اداره محلی شهرداری درخواست دهد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار در یونان

مدارک مورد نیاز ویزای کار کشور یونان شامل موارد ذیل است:

 • گذرنامه معتبر
 • پاسپورت
 • گواهی بیمه پزشکی
 • آدرس محل سکونت
 • نامه تمکن مالی به منظور توانایی زندگی در یونان
 • نامه ثبت نام مالیات محلی
 • گواهی ثبت نام از بیمه تامین اجتماعی
مشاغل پردرآمد در انگلیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.